mobile

Poezja arabska | Wieczór poetycki i rozmowa z rezydentami ICORN

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tłumacza w IKM spotkamy się z Umarem Abdul-Nasserem (Irak), Kholoud Charaf (Syria) i Sarim Al Hassanatem (Palestyna) - poetami, uczestnikami programu ICORN, sieci kilkudziesięciu europejskich miast, wspierających działania na rzecz wolności słowa i ekspresji twórczej oraz międzynarodowej solidarności.

Informacja prasowa
TAGI
Poezja arabska | Wieczór poetycki i rozmowa z rezydentami ICORN

Wysłuchamy poezji naszych gości w oryginale i po polsku. Porozmawiamy o najciekawszych zjawiskach w literaturze arabskiej, okolicznościach powstawania najważniejszych utworów naszych gości oraz doświadczeniu związanym z pracą twórczą w krajach ich pochodzenia.

Rozmowę poprowadzi Wojciech Boros. Po polsku wiersze przeczyta Małgorzata Brajner. 

Spotkanie będzie tłumaczone z języka arabskiego na język polski. Partnerem wydarzenia jest Gdańska Galeria Miejska.

Goście:

• Umar Abdul-Nasser (Irak) - poeta i muzyk, w swojej twórczości często odwołuje się do tematyki pokoju. Specjalizuje się w poezji performatywnej, tworzy własną muzykę. Do 2014 roku wiersze Abdul-Nassera były publikowane w lokalnych mediach w rodzinnym Mosulu. Od momentu, gdy Państwo Islamskie ogłosiło w Mosulu powstanie kalifatu, twórczość Abdul-Nassera i jego przyjaciół-muzyków została zakazana, a sam twórca został zmuszony do ukrywania się. Obecnie mieszka i tworzy we Wrocławiu w ramach sieci ICORN. 

• Sari Al Hassanat (Palestyna) - poeta i działacz na rzecz praw człowieka, pochodzi z Dżabaliji, największego obozu uchodźców w północnej strefie gazy. Al Hassanat jest autorem wierszy i artykułów o korupcji, terroryzmie, prawach człowieka i bezrobociu młodych w strefie Gazy. W swojej działalności skupia się m.in. na prawach dziecka, prawie do edukacji, pracował jako wolontariusz organizacji pozarządowych. Obecnie rezydent ICORN w Gdańsku.

• Kholoud Charaf (Syria) - poetka, krytyczka sztuki i działaczka społeczna, pochodzi z Al Mjemr (Syria). Z wykształcenia - medyk, w Syrii pracowała jako szefowa więziennej jednostki medycznej Suwayda oraz nauczycielka języka angielskiego w instytucji działającej na rzecz edukacji dzieci, które nie mogą kontynuować nauki z powodu wojny. Obecnie pracuje nad swoim drugim tomem poezji oraz książką dokumentującą okrucieństwa wojny w południowej Syrii. Rezydentka ICORN w Krakowie. 

• Wojciech Boros - poeta, redaktor działu poezji w kwartalniku artystycznym "Bliza", pomysłodawca i współredaktor antologii „Galera Poetów Trójmiasta”. Zdobywca „Czerwonej Róży”(1996). Publikował w licznych czasopismach artystycznych oraz antologiach, wydał tomy wierszy: "Nierealit górski", "Jasne i Pełne", "Złe zamiary", "Pies i Pan".

• Małgorzata Brajner - aktorka, dwukrotna laureatka Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2002 otrzymała ją w kategorii najlepsza rola żeńska za grę w spektaklu "Noże w kurach" w reżyserii Rudolfa Zioło. Rok później otrzymała Nagrodę Teatralną za role w spektaklach: "Beczka prochu" i "Monologi waginy". 

Więcej o ICORN: https://icorn.org

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda