mobile
REKLAMA

Podpisano umowę na budowę nowej linii tramwajowej w ul. Nowej Bulońskiej Północnej

Nowa linia tramwajowa w ul. Nowej Bulońskiej połączy południowe dzielnice Gdańska z pozostałymi dzielnicami. Inwestycja ta to również konsekwentny rozwój zrównoważonego transportu miejskiego.  Mieszkańcy będą mogli skorzystać z nowych połączeń komunikacyjnych w IV kwartale 2019 roku. Koszt inwestycji to 192 mln zł.

 

Informacja prasowa
TAGI
Podpisano umowę na budowę nowej linii tramwajowej w ul. Nowej Bulońskiej Północnej

- Wszystkie południowe dzielnice Gdańska wymagają nowych połączeń tramwajowych i drogowych, ta inwestycja poprawi komunikację i ułatwi życie mieszkańcom tych dzielnic.

To kolejny etap budowy dobrych połączeń komunikacyjnych łączących południe Gdańska z pozostałymi częściami miasta – mówi prezydent Paweł Adamowicz.

Linia tramwajowa w ul. Nowej Bulońskiej Północnej połączy największe osiedla Gdańska:  Chełm, Ujeścisko, Jasień i Piecki Migowo z linią kolejowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Dzięki temu połączeniu pasażerowie podróżujący poza granice Gdańska  uzyskają kolejną możliwość skorzystania z PKM. Nowa linia tramwajowa będzie się łączyć również z dzielnicami położonymi po przeciwnej stronie Miasta, czyli ze Stogami i Przeróbką. Wcześniej takiego połączenia nie było.

Budowa nowej linii tramwajowej i infrastruktury towarzyszącej w ul. Nowej Bulońskiej Północnej jest jednym z zadań Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej  etap IVA, finansowanego ze środków unijnych Programu Operacyjnego  Infrastruktura i Środowisko.

- Co ważne, budowa Nowej Bulońskiej to element większego projektu – Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej. Programu finansowanego z Unii Europejskiej. Nasz projekt zyskał uznanie nie tylko w oczach rządu polskiego, ale również Unii Europejskiej, skąd uzyskał dofinansowanie. Południowe i Północne dzielnice Gdańska potrzebują połączeń komunikacyjnych, więc to nie jest nasze ostatnie działanie – podkreślała Aleksandra Dulkiewicz zastępca prezydenta ds. polityki gospodarczej. - Wartość całego projekt dotychczasowego GPKM to wartości ponad 1 mld złotych, z czego ponad 600 tys. Zostało pozyskanych z Unii Europejskiej. Sama budowa nowej linii tramwajowej w ul. Nowej Bulońskiej to koszt 192 mln zł, z czego 58,5 mln zł to środki z Unii Europejskiej – dodała Dulkiewicz.

 W ramach inwestycji powstanie dwutorowa linia tramwajowa o długości 2,6 km. Linia tramwajowa będzie miała cztery przystanki, a na skrzyżowaniu z ulicami Warszawska i Jabłoniowa zakończona zostanie węzłem integracyjnym, zawierającym wspólne przystanki i parkingi. Pozwali to na łączenie kilku środków transportu -  tramwaju, autobusu, samochodu i roweru. Dzięki temu  pasażerowie  w łatwy i wygodny sposób będą mogli dojeżdżać i przesiadać się do tramwaju i sprawnie podróżować w kierunku centrum miasta.

Inwestycje realizować będzie konsorcjum firm, którego liderem jest NDI S.A.

 - Cieszymy się z pozyskania tego kontraktu, z tego, że możemy budować nowy układ komunikacyjny w południowej części Gdańska. Do tej pory tego typu projekty realizowaliśmy na Śląsku, teraz mamy nadzieję przenieść nasze doświadczenia na rynek trójmiejski – mówiła Małgorzata Winiarek – Gajewska, Prezes Zarządu NDI S.A. – lider konsorcjum realizującego inwestycję. 

Zakończenie budowy linii tramwajowej planowane jest na koniec 2019 roku. 

Źródło fotografii: Wikipedia

Autor : Kuba G

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko