mobile
REKLAMA

Pies a narodziny dziecka

Każdy domowy pupil ma swoje miejsce w rodzinie, a pojawienie się w domu dziecka zaburza mu porządek. Psy nie lubią nagłych zmian. Na taki krok należy odpowiednio wcześnie się przygotować. Jak się do tego zabrać?

Aleksandra Żarkiewicz
TAGI
Pies a narodziny dziecka

Pojawienie się w domu noworodka sprawia, że  w świecie psa zmienia się dosłownie wszystko.  Nasz pupil przyzwyczajony  jest do codziennych spacerów, pieszczot ze strony właścicieli czy możliwości swobodnego poruszania się po całym domu. Nagle zderza się z nową rzeczywistością, która jest mu zupełnie obca,  a to wszystko przez obce pachnące zawiniątko. Dorosłym zaczyna brakować czasu, zaś zdezorientowany całą sytuacją pupil z czasem zacznie domagać się swoich praw i może przy tym zacząć sprawiać kłopoty. Jak odpowiednio przygotować psa na dziecko w domu, nowego członka rodziny?

Pies nie powinien poczuć, że pojawienie się dziecka jest powodem pogorszenia się jego sytuacji. Dobrze jest poświęcić okres ciąży nie tylko przygotowaniami do porodu, kącika dla maleństwa, ale również na zmianę psich przyzwyczajeń i oswojenie zwierzęcia z ilością czasu, jaki będzie mu w późniejszym okresie poświęcany. Jeśli pies nie będzie miał wstępu do pokoju dziecinnego, już od samego początku, jego przygotowań  to nie powinien tam wchodzić. Dobrze jest również ustalić pory spacerów, aby po porodzie wyprowadzanie psa nie sprawiało kłopotu. Zmiany należy wprowadzać stopniowo, aby nie stresować  zwierzęcia nagłymi zmianami. Pupilowi należy się jeden długi  spacer ciągu dnia, na który będzie go zabierał jeden z domowników.

Zanim maluch pojawi się w domu, pies powinien obwąchać fragment jego garderoby przyniesiony ze szpitala, to pozwoli oswoić się z zapachem nowego domownika. W momencie, kiedy pies zapoznaje się z nowym zapachem, zwracaj się do niego czule, głaszcz, aby miał dobre skojarzenia z tym zapachem. Nie zostawiaj mu tego ubranka na dłuższy czas, by go w zabawie nie zniszczył, gdy w późniejszym okresie może mu się kojarzyć z zabawą, gryzieniem. Pupil powinien nauczyć się szanować tą rzecz. Nie przepędzaj psa, kiedy będzie chciał się przywitać. Zawołaj go i ostrożnie przedstaw mu maleństwo.

Pupil nie powinien czuć się ważniejszy od dziecka lub być o nie zazdrosny. Zwierzę szybko zauważa, że noworodka można łatwo sobie podporządkować. Choćby zachowywał się przy dziecku poprawnie, nie zostawiaj ich sam na sam, gdyż może to być zagrożeniem dla zdrowia i życia dziecka. Nigdy niewiadomo jak zachowa się w takiej sytuacji, nie należy ryzykować. Nie można również dopuścić do sytuacji, kiedy pies mógłby poczuć się odsunięty. W tym momencie może zacząć konkurować z dzieckiem o uwagę osób dorosłych. To nie jest dobra sytuacja i bezpieczna dla dziecka sytuacja.

Po kilku dniach czy tygodniach pies zwykle traci zainteresowanie nowym domownikiem i zaczyna zachowywać się jak dawniej. Nie trzymaj psa przesadnie z dala od dziecka. Pozwól mu patrzeć jak jest karmione czy przewijane. Nagradzaj pupila małymi przyjemnościami jak przekąski. Zajmując się dzieckiem, mów i do dziecka i do psa, to wytworzy specjalną więź. Jeśli opanujesz sztukę prowadzenia wózka i psa jednocześnie, wybieraj wspólne spacery, które będą korzystne dla każdej ze stron. Pozwoli również na podtrzymaniu więzi. Kontakt z psem jest nieoceniony dla rozwoju dziecka. Wspomaga rozwój emocjonalny, a także społeczny, uczy respektu, wrażliwości i odpowiedzialności.

Źródło fotografii : Tapeciarnia.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda