mobile

Orunia-Św. Wojciech-Lipce. Jedna duża biblioteka zamiast dwóch mniejszych?

W rewitalizowanym zabytkowym budynku dawnego ratusza przy ul. Gościnnej powstanie lokalne centrum kultury, w ramach którego działać będzie m.in. filia miejskiej biblioteki publicznej. Przedstawiciele Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej proponują, by w tym miejscu połączyć dwie mniejsze filie. Ostateczna decyzja zapadnie jednak po zakończeniu konsultacji społecznych.

Informacja prasowa
Orunia-Św. Wojciech-Lipce. Jedna duża biblioteka zamiast dwóch mniejszych?

Biblioteka Ratuszowa, jak została już nazwana, będzie liczyła 339 mkw powierzchni. Zgodnie z założeniem ma zastąpić dwie niewielkie filie WiMBP: nr 33 - mieszczącą się na parterze bloku mieszkalnego przy ul. Diamentowej 10 oraz nr 46 w budynku szkoły podstawowej przy ul. Emilii Hoene 6. W tej pierwszej, na powierzchni 66 metrów kw., dostępne jest obecnie 8 tys. książek. W drugiej dostępnych jest niecałe 11 tys. książek (na powierzchni 85 m kw.).

- Obie nie odpowiadają już, w naszym przekonaniu, potrzebom mieszkańców - zaznacza Marcin Dybuk, kierownik Działu Promocji, Marketingu i Public Relations WiMBP.

Konsultacje społeczne skierowane są głównie do mieszkańców dwóch dzielnic: Oruni Górnej - Gdańska Południe oraz Oruni-Św. Wojciecha-Lipiec.

Co ważne, w przypadku zamknięcia filii biblioteki miejskiej w szkole przy ul. Hoene 6 zyskają na tym przede wszystkim uczniowie tej placówki. Zwalniana powierzchnia, a co za tym idzie - także regały, umożliwią rozwój szkolnej biblioteki, w której będą mogły pojawić się nowe pozycje wydawnicze. Ta bowiem będzie nadal funkcjonować.

Część mieszkańców Oruni Górnej nie kryje obaw, że po zamknięciu filii przy ul. Diamentowej w tej dzielnicy zabraknie takiego miejsca kultury jak biblioteka. Przedstawiciele WiMBP uspokajają.

- Kolejną filię biblioteki planujemy w pobliżu skrzyżowania al. Havla z ul. Świętokrzyską. I to nie koniec planów rozwoju WiMBP w tej części Gdańska. W ciągu dwóch lat powstanie tutaj jeszcze jeden nasz oddział - zapowiada Marcin Dybuk.

Konsultacje społeczne w sprawie Biblioteki Ratuszowej potrwają do października br. Ankietę w tej sprawie można wypełnić TUTAJ

Księgozbiór w dawnym ratuszu będzie liczył 25 tys. książek i 2,5 tys. audiobooków. Ma to być miejsce nowoczesne i przyjazne czytelnikowi. Powstanie tu przestronna powierzchnia biblioteczna w formie open space. Będzie też strefa gier planszowych, a nawet czytelnia z kawiarenką. Zaplanowano także miejsce "cichej pracy", przestrzeń dla dzieci i nastolatków oraz sale warsztatowe. Zapewniony będzie dostęp do e-booków, internetu i prasy. Obiekt dostosowany będzie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Przy budynku powstanie strefa do gier podwórkowych, miejsce do grillowania z przenośnymi grillami i ławkami oraz parking rowerowy.

Jak wyliczyli już pracownicy WiMBP, z Oruni Górnej dojazd komunikacją publiczną do tej placówki zajmie około15 minut. Rowerem wzdłuż Potoku Oruńskiego - tylko 3 minuty.

- Przy współpracy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku z miejscowymi organizacjami pozarządowymi i Radą Dzielnicy, które będą współdzieliły wnętrze ratusza, powstanie lokalne centrum kultury, wsparcia i aktywizacji mieszkańców. Będzie to miejsce nie tylko kontaktu z literaturą, spotkań autorskich i klubów czytelniczych. Powstanie przestrzeń dla innych grup tematycznych, rozwijania zainteresowań, poszerzania wiedzy i umiejętności, organizacji warsztatów i szkoleń oraz szeroko pojętej integracji mieszkańców Oruni i także sąsiednich dzielnic - zapowiada Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Decyzja o dostosowaniu dawnego ratusza na nowe potrzeby zapadła w roku 2016, podczas konsultacji nad założeniami Gminnego Programu Rewitalizacji. To mieszkańcy Oruni wskazali, jakie usługi można wprowadzić w to miejsce. W ten sposób ustalono, iż w tych zabytkowych murach znajdzie się filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, siedziba Rady Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce, oraz pomieszczenia na działania społeczne prowadzone przez organizacje pozarządowe.

Realizowana właśnie inwestycja jest elementem Programu Rewitalizacji dzielnic Gdańska, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014- 2020. 

W ostatnich tygodniach zakończono prace związane z budową nowego dachu, a także wykonaniem elewacji trzech ścian obiektu. Intensywne roboty prowadzone są obecnie wewnątrz ratusza, gdzie wykonywane są m.in. prace instalacyjne. Odnowiony, i dostosowany do nowych potrzeb, obiekt powinien być gotowy jesienią br.

Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda