mobile

Ocean zwany kawą - Krótka historia pewnej kariery.

Oto historia w pigułce – o tym jak pewna roślina o arabskiej nazwie ”quahwah „ odniosła ogólnoświatowy sukces. Jak do tego doszło i w jaki sposób niektóre sławy zetknęły się z naszą bohaterką? ( Niekiedy nie były jeszcze wówczas sławne). Wyjaśniamy także gdzie powstały tak popularne dziś pojęcia jak napiwek i urna wyborcza.

Sylwia Chruścińska/fot.Wikipedia
TAGI
Ocean zwany kawą - Krótka historia pewnej kariery.

Jak to się zaczęło…

Przyjmuje się, iż dopiero w VI wieku zaczęto głównie w rejonie dzisiejszej Etiopii odchodzić od nawyku żucia zielonych owoców pewnego krzewu na rzecz przyrządzania z nich napoju. Co prawda powoli, lecz skutecznie trwała ekspansja kawy – bo o niej mowa wzdłuż arabskich szlaków handlowych. Obejmując stopniowo Sudan, Arabię, aż do dzisiejszego Jemenu. Pierwsze pijalnie kawy powstają w Istambule i Damaszku. Podobnie jak w rzymskich termach były to miejsca odpoczynku, gdzie można było pograć w szachy czy tryktraka. Pierwsza wzmianka o piciu kawy w Anglii to rok 1635. Pierwsza angielska kawiarnia powstaje w 1650 r. w Oxfordzie. Pionierską koncesję na kawiarnię w Bostonie uzyskuje w 1670 r. Dorothy Jones. W jej ślady idzie w Wiedniu Jerzy Franciszek Kulczycki – określany niekiedy szpiegiem króla Jana III Sobieskiego, który kawy był wielkim smakoszem. Pod koniec XVIII w. powstają pierwsze palarnie kawy – wcześniej palenie kawy odbywało się wyłącznie w domach. W pierwszej połowie XIX w. niejaki John Arbuckle zaczyna sprzedaż kawy w półkilogramowych opakowaniach. Pomimo zgłoszenia w samych Stanach Zjednoczonych w latach 1789-1921 ośmiuset wniosków patentowych dotyczących urządzeń do parzenia kawy ekspres powstaje w 1946 r. we Włoszech.

Jak cię widzą tak cię piszą – czyli kariery nieoczekiwane

Od samego początku kawa wzbudza silne emocje. Od słynnego określenia Talleyranda „gorąca jak piekło, czarna jak diabeł, czysta jak anioł, słodka jak miłość” zaczynając, poprzez opis jej zapachu rozpowszechniony przez angielskich właścicieli pubów „wyciąg ze starych butów” , skończywszy na” winie szatana” stwierdzeniu wenecjan. Od zawsze zdawała się też mieć zawołanych wielbicieli, Talleyranda, Balzaca, Napoleona I, który zastawił swój piróg czyli najkosztowniejszą część posiadanej garderoby –aby uregulować kawiarniane długi, George’a Washingtona i wielu, wielu innych. Dzięki kawie można zapisać się na stałe w historii, uczyniła to Melitta Benz wynalazczyni muślinowego filtra do kawy. Został on w 1908 zastąpiony papierowym. Również takie instytucje jak Lloyd czy też Giełda Bankowa w Londynie zaczynały swą działalność jako kawiarnie. Podobnie Tontine będąca podstawą Giełdy Handlowej w Nowym Jorku. Napiwek to mała moneta wrzucana do skrzynki z napisem „aby zagwarantować szybką obsługę”, pojawiła się w kawiarni podobnie jak urna do głosowania użyta po raz pierwszy w „ Turks Head” aby ułatwić rozwiązywanie sporów poprzez glosowanie.

Czego jeszcze można nie wiedzieć

Kawowiec to wieloletnia roślina owocuje jednak dopiero w trzecim roku po posadzeniu. Jeśli ochronimy ją przed zbytnimi wiatrami, zapewnimy temperaturę około 24 C wraz z ochroną przed zbytnim słońcem możemy mieć kawę wyhodowaną w domu. Gdzie można ją też wypalić, na patelni, na grillu, lub w piekarniku. Choć można konsumować również kawę zieloną. Podstawowa różnica między dwoma głównymi gatunkami kawy –czyli arabicą i robustą jest taka, że ta pierwsza jest delikatniejsza rośnie głównie na wysokości 900-2000 m .n .p. m i jej ziarna zazwyczaj zbierane są ręcznie. Robusta jest odmianą odporniejszą na choroby, rośnie na mniejszych wysokościach i jest zbierana maszynowo. Jest też kilka rodzajów kawy, które jak wino potrzebują leżakowania i opinii degustatorów przed pojawieniem się na rynku. Zazwyczaj w owocu kawy są 2 połówki ziarna, ale w 5% ziaren kawy „Peaberry” jest jedno okrągłe ziarno.

Dla wszystkich chcących wypróbować kulinarną wszechstronność kawy polecamy poniższe przepisy na :

Kawę czekoladową http://www.kawatopodstawa.pl/2011/12/jak-zrobic-kawe-czekoladowa/#more-1488

Ciasto kawowe http://ilovebake.pl/2018/10/12/ciasto-kostka-kawowa/

Likier kawowy http://www.kawatopodstawa.pl/2011/11/jak-zrobic-kawowke-najlepsze-przepisy-na-likier-kawowy/

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda