mobile

Noworoczne spotkanie z repatriantami

W poniedziałek, 15 stycznia o godz. 17 odbędzie się spotkanie noworoczne prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza z repatriantami osiedlonymi w naszym mieście. Uroczystość zaplanowano w Muzeum Narodowym w Gdańsku przy ul. Toruńskiej 1.

Informacja prasowa
TAGI
Noworoczne spotkanie z repatriantami

W programie jest m. in. występ artystyczny zespołu Cappella Gedanensis, zwiedzanie wystawy malarstwa flamandzkiego oraz obrazu Hansa Memling Sąd Ostateczny, a także poczęstunek. Udział wezmą cztery rodziny repatriantów, które w ostatnim czasie przyjechały do naszego miasta – jedna z Gruzji oraz trzy z Kazachstanu.

Każda z „nowych” rodzin dostała wsparcie z Budżetu Miasta w wysokości 7 tys. zł na osobę (dla każdej rodziny Rada Miasta Gdańska podejmowała uchwałę o pomocy finansowej).

Pomimo pewnych utrudnień, jeśli chodzi o realizację zadania repatriacji przez samorządy (nowelizacja dotychczasowych przepisów, które weszły w życie z dniem 1 maja 2017 r.), Miasto Gdańsk pozostaje przy dotychczasowym planie, by systematycznie osiedlać przynajmniej dwie rodziny repatrianckie rocznie.

- Gdańsk jest popularnym wyborem wśród repatriantów, ponieważ długo i systematycznie realizuje program repatriacyjny i posiada opinię miasta otwartego oraz pomocnego w adaptacji – podkreśla Paweł Adamowicz. - Konsekwentnie od wielu lat sprowadzamy do Gdańska rodziny repatriantów i wspieramy w integracji. Aktualnie to już ponad 50 rodzin. Przyjęliśmy także rodziny z Ukrainy, pochodzenia polskiego z terenów objętych działaniami wojennymi (większość z nich została przyjęta z Ośrodka Caritas w Rybakach we współpracy z MSWiA). Wszystkie  świetnie się zaadoptowały i zintegrowały - dzieci uczą się w gdańskich szkołach, a rodzice odnaleźli się na rynku pracy.

Prezydent Gdańska zachęca też, by włączyć się w niedzielne obchody Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy w Kościele Katolickim:

- 14 stycznia 2018 roku, w niedzielę, obchodzony jest Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy w Kościele Katolickim. Jest to dobra okazja, żeby w naszych parafiach, wspólnotach i kościołach pomodlić się za tych, którzy z różnych powodów muszą poszukiwać nowego miejsca do budowania bezpiecznej przyszłości. Zachęcam do włączenia się w ogólnopolską akcję mszy dla uchodźców. Równocześnie serdecznie zapraszam do współpracy w zakresie pomocy uchodźcom za granicą, w Polsce a także w Gdańsku.

W 2016 roku ponad 12 tysięcy osób starało się o status uchodźcy w Polsce. Obecnie na terenie polski żyje około 4 tysięcy uchodźców z udzielonym przez państwo polskie statusem ochrony międzynarodowej.

Gdańsk jako pierwsze miasto w Polsce przyjął w czerwcu 2016 roku lokalną politykę w zakresie migracji i integracji, tj. Model Integracji Imigrantów, w którym część zadań dotyczy integracji uchodźców.

- W naszym mieście żyje ponad 20 tys. imigrantów, w tym kilkadziesiąt rodzin uchodźczych. W 2018 roku jest to około 200 osób starających się o status uchodźcy lub posiadających niniejszy status, pochodzących głównie z Rosji (Czeczenia), Ukrainy, Tadżykistanu, Gruzji, Armenii ale także z Syrii, Iraku czy Rwandy – informuje Paweł Adamowicz. - Wspólnie z organizacjami i instytucjami podjęliśmy działania służące integracji cudzoziemców w tym uchodźców, w zakresie m.in. kursów języka polskiego, kursów orientacji kulturowej, doradztwa prawnego, wsparcia zawodowego. Kontraktujemy pomoc uchodźcom i osobom w procedurze w Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku. Bezpośrednią pomoc i pracę socjalną świadczy uchodźcom Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Powołaliśmy pierwszą w Polsce Radę Imigrantów i Imigrantek doradzającą prezydentowi i urzędnikom miasta Gdańska, w jej składzie znaleźli się także uchodźcy. Już od kilku lat dla osób i rodzin posiadających status uchodźcy, ochronę uzupełniającą lub azyl polityczny zapewniliśmy możliwość starania się o mieszkanie z zasobów komunalnych. W chwili obecnej jest to już kilkanaście mieszkań.

Poza tym w 2017 roku Gdańsk przystąpił do ICORN - Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia dla prześladowanych i dyskryminowanych artystów. Rozpoczęto także akcję Gdańsk solidarnie dla ofiar wojny http://www.gdansk.pl/dla-ofiar-wojny/.

Co istotne, działania miasta Gdańsk w zakresie migracji i integracji w grudniu 2016 zostały uhonorowane nagrodą Złotych Wachlarzy Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM).

- Gdańsk jako symbol wolności i solidarności, miasto ludzi otwartych, ceniących różnorodność pragnie zaangażować się wymiernie w bezpośrednią pomoc. Pamięć czasów II wojny światowej jest w Gdańsku ciągle żywa i niezwykle bolesna – mówi prezydent Gdańska. - Dlatego właśnie w ten dzień chcemy zachęcić wszystkich duchownych w Gdańsku do odprawienia mszy według specjalnego, mało znanego i używanego formularza mszy za uchodźców i wygnańców (dostępny w mszale, pozycja 40).

Źródło fotografii: http://mszazauchodzcow.pl/img/background_1.png

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko