mobile
REKLAMA

Nowe zdroje w historycznej części Gdańska

Miejska Spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna od 2012 roku sukcesywnie oddaje do użytku kolejne zdroje uliczne. Zdroje, inaczej zwane poidełkami, to niewielkie elementy architektury o charakterze użytkowym, służące do gaszenia pragnienia.

Informacja prasowa
Nowe zdroje w historycznej części Gdańska

W roku 2012, 2015 i 2016 oddano do użytku 14 miejskich poidełek mających formę, którą wyłoniono w 2012 r. w konkursie dla architektów i designerów. To projekt pary trójmiejskich architektów – Michała Podgórczyka i Kai Pobereżny. Dotychczas posadowione zdroje znajdują się w pasie nadmorskim (od Brzeźna do Jelitkowa) oraz w różnych miejscach miasta zaproponowanych przez mieszkańców i wybudowanych w ramach inwestycji finansowanych z Budżetu Obywatelskiego. W tym roku, po raz pierwszy poidełka powstaną na terenie Głównego Miasta.

– Pomysł, by postawić zdroje w historycznej części miasta, jest wynikiem realizowanego przez naszą Spółkę Programu „Gdańskie fontanny i zdroje”, którego celem jest przywrócenie Miastu tradycji związanej z bogactwem architektury wodnej – podkreśla Jacek Skarbek, prezes GIWK. – Na początek zdecydowaliśmy, by poidełka znalazły się przy ul. Chlebnickiej, Ogarnej, Świętojańskiej i ul. Szafarnia – dodaje.

Posadowienie zdrojów na terenie Śródmieścia wymagało wykonania nowych projektów odpowiednich dla historycznego miejsca. Projekty zostały wyłonione w konkursie „Wodne źródła Gdańska” zorganizowanym przez GIWK w 2016 r. – Główne Miasto to wyjątkowe miejsce na mapie Gdańska. Każdy nowy obiekt architektoniczny w tym rejonie musi być dostosowany do jego specyfiki, którą tworzy historia i klimat oraz do formy architektonicznej znajdujących się tu budynków – zwraca uwagę zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak. Autorami zwycięskich projektów są: Pan Tomasz Kierończyk (projekt zdroju przy ul. Szafarnia), Pan Michał Morzy (projekt zdroju przy ul. Świętojańskiej; przy Kościele Św. Jana) – oba mają przewidziane obniżone poidełka dla zwierząt oraz Pan Jakub Sampławski (projekt zdroju przy ul. Ogarnej).

Dodatkowo, poza konkursem, został zaprojektowany zdrój przy ul. Chlebnickiej, na tyłach Dworu Artusa. Będzie to próba rekonstrukcji obiektu, który wg przekazów historycznych znajdował się dokładnie w tym miejscu. Autorem projektu jest Studio Projektowe „PROFIL” – Pracownia Autorska.

W tym roku, budową objęte będą 3 z ww. urządzeń. Nie powstanie jedynie zdrój przy ul. Ogarnej, którego budowa została przełożona w związku z planowaną w roku 2018 rewitalizacją ulicy. Wykonawcą zdrojów przy ul. Świętojańskiej i Szafarnia jest spółka cywilna „Studio marzeń” z Gdyni, a wykonawcą przyłączy oraz zdroju przy ul. Chlebnickiej jest Sp. z o.o. „WODJAR” z Somonina.

Dwa zdroje już podczas Jarmarku Św. Dominika

Zdrój przy Kościele Św. Jana (ul. Świętojańska) oraz przy ul. Szafarnia zostaną oddane do użytku tuż przed rozpoczęciem Jarmarku Św. Dominika. Natomiast, termin wykonania zdroju przy ul. Chlebnickiej jest uzależniony od prac, które prowadzi obecnie Muzeum Historyczne Miasta Gdańska związanych z uszczelnianiem ścian piwnic. Piwnice są pod zdrojem, ogrodzeniem i schodami, które w ramach budowy zdroju będą przebudowane.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko