mobile

Nowe wydarzenie na kulturalnej mapie Gdańska – Odcinek Mizofoniczny już 11 czerwca

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na nowe, muzyczno – performatywne wydarzenie w formie spektaklu w przestrzeni miejskiej. 11 czerwca o godz. 22.00 na Szańcu Jezuickim na Starych Szkotach (ul. Kolonia Anielinki 1A) odbędzie się Odcinek Mizofoniczny – czyli sensualna podróż przez kolejne, emocjonalno-dźwiękowe stadia, związane z doświadczeniem mizofonii. Główną trasę wydarzenia wyznaczać będzie dramaturgia stworzona przez IP Group, działania muzyczne Wielkiej Orkiestry Mizofonicznej, wideo projekcje, ruch oraz instalacje-obiekty obrazujące przebieg zjawiska mizofonii.

TAGI
Nowe wydarzenie na kulturalnej mapie Gdańska – Odcinek Mizofoniczny już 11 czerwca

Odcinek mizofoniczny jest pierwszym wydarzeniem z nowego cyklu IKM, którego formuła łączy w sobie muzykę, sztukę wideo, elementy teatru, performansu oraz innych dziedzin sztuki. Wędrując po suchej fosie Szańca Jezuickiego – pruskiej fortyfikacji, która kształtem na mapie przypomina ludzkie ucho – będziemy przechodzić przez ukazane za pomocą środków artystycznych poszczególne stadia stanu neurologicznego zwanego mizofonią. W kolejnych strefach napotykać będziemy muzyków WOM, instalacje Food Think Thanku, tancerki i projekcje video przygotowane przez IP Group. Szlak wyznaczać będą fizyczne odruchy związane z mizofonią, które są wskazówkami i inspiracją dla zaproszonych do projektu artystów.

Wielka Orkiestra Mizofoniczna to powołany specjalnie na potrzeby Odcinka Mizofonicznego skład dwanaściorga artystów i artystek muzycznych. Nazwa składu nawiązuje do orkiestry symfonicznej, choć w istocie jest jej antytezą.


- Obsada WOM to dwanaście muzycznych osobowości – indywidualistów, wśród których nie zaistnieje brutalny podział na poszczególne sekcje oraz solistów. Przygotowując Odcinek mizofoniczny członkowie i członkinie Wielkiej Orkiestry Mizofonicznej pracować będą wspólnie, indywidualnie oraz w różnego rodzaju konfiguracjach podczas czterech dni prób w Synagodze we Wrzeszczu – mówi Natalia Cyrzan, kuratorka Odcinków.


Do udziału w składzie WOM zaproszeni zostali: Joanna Bielawska – teksty, śpiew, gitara; Michał Jacaszek – elektronika; Błażej Król – teksty, śpiew, gitara (z towarzyszeniem Iwony Król – klawisze); Felix Kubin – elektronika, psychotronika; Dorota Masłowska – teksty, śpiew; Karolina Rec – wiolonczela, elektronika, wokal; Raphael Rogiński – gitara; Kuba Staruszkiewicz – perkusja; Jacek Stromski – instrumenty perkusyjne; Mikołaj Trzaska – saksofon; Olo Walicki – kontrabas, bas, elektronika, wokal; Natalia Zamilska – elektronika.


Mizofonia (Selective Sound Sensitivity Syndrom) to stan neurologiczny polegający na odczuwaniu skrajnego dyskomfortu/furii/klaustrofobii/chęci ucieczki wobec odgłosów jedzenia (np. ssania, żucia, mlaskania, chrupania), oddychania, przełykania oraz innych dźwięków głównie związanych z fizjologią człowieka. Mizofonia jest rzadko diagnozowana, nie jest oficjalnie uznawana za chorobę i jest nieuleczalna. Czasem towarzyszy zaburzeniom obsesyjno-kompulsywnym, innym razem wiąże się z niezwykłymi zdolnościami cierpiącej na nią osoby – np. synestezją. Konsekwencje mizofonii prowadzą często do rozpadu więzi społecznych, samotności i alienacji.

Odcinek odbędzie się na Szańcu Jezuickim na Starych Szkotach (ul. Kolonia Anielinki 1A), pruskim forcie z połowy XIX wieku.

Jak dojechać na Szaniec Jezuicki?

Można dojechać tam autobusami 108 i 118 (należy wysiąść na przystanku Cmentarna – na żądanie, który znajduje się zaraz za Zaroślakiem lub na przystanku Cienista – pierwszy przystanek za rondem na Chełmie, obok znajduje się stacja paliw Lotos) lub tramwajami 2, 6 i 11 (należy wysiąść na pętli tramwajowej na ul. Witosa). Do Szańca prowadzą dwie dogodne drogi: z ulicy Cienistej i ulicy Zamiejskiej. Szaniec posiada jedno wejście, które znajduje się na wprost drogi prowadzącej z ul. Cienistej – kierując się od strony ul. Zamiejskiej musimy okrążyć Szaniec, by dotrzeć do wejścia. ZTM zapewni dodatkowe autobusy nocne linii N4 na trasie Cienista – Dworzec Główny o godz. 0.30 oraz 1.00 ułatwiające powrót z Odcinka.

Więcej informacji o mizofonii, Wielkiej Orkiestrze Mizofonicznej, Szańcu Jezuickim i dojeździe na wydarzenie znajduje się na: www.odcinki.com.

Odcinek mizofoniczny to trwający 2 godziny plenerowy spektakl – prosimy o punktualne przybycie na Szaniec. Początek: 22.00, koniec 24.00.

---

Odcinek mizofoniczny

11 czerwca, godz. 22.00 – 24.00

Szaniec Jezuicki, ul. Kolonia Anielinki 1A, Gdańsk Stare Szkoty. Wjazd od ul. Cienistej.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda