mobile
REKLAMA

Nowe miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych

9 lipca ogłoszono wyniki konkursu na dotację dzięki którym pięć spółdzielni stworzy miejsca pracy dla 22 osób. 

Informacja prasowa/pixabay.com
Nowe miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych

Pięć różnych spółdzielni dostało dotację na nowe miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych od Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej. W sumie na ten cel przeznaczono 457 tysięcy złotych. 

O cieKAWEJ zrobiło się głośno w maju b.r., kiedy odbyła się zbiórka crowdfundingowa na zakup ekspresu na potrzeby nowego lokalu powstającego pod adresem Świętojańska 68 w Gdańsku. Wtedy też poznaliśmy koncepcję kawiarni, w której zatrudnienie za barem znajdzie m.in. pięcioro dorosłych wychowanków warsztatów terapii zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Gdańsku.

Od początku jednak wiadomo było, że aby wyremontować lokal na Głównym Mieście i jego zaplecze - kuchnię przy ul. Gościnnej na Oruni (w budynku dawnego Gimnazjum nr 10), potrzebna będzie dotacja od Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Dobra Robota.

Spółdzielnia Socjalna Się Kręci w Tczewie 

To jedyna w powiecie tczewskim spółdzielnia socjalna. Tworzy markę Spółdzielni Lodziarskiej Jasna, która prowadzi produkcję i sprzedaż lodów rzemieślniczych na bazie naturalnych składników pozyskiwanych głównie od lokalnych dostawców. Lody sprzedawane będą z chłodziarek na rowerach cargo. Spółdzielnia dostarczać będzie lody do kawiarnii i cukierni. Sezonowa sprzedaż otwarta została w miasteczku kontenerowym w 100czni w Gdańsku. Marka czerpie z miejskich tradycji – nazwa pochodzi z lokalnej legendy, w ofercie smaków lodów są także te o smaku lokalnego piwa Gryf. Zatrudnia pięć osób ze środowiska osób z niepełnosprawnością i powracających na rynek pracy. Kolejne cztery także będą pochodziły z grup osób z niepełnosprawnością i szczególnie oddalonych od rynku pracy. 

Spółdzielnia Socjalna Gród Gotów w gminie Sulęczyno 

Spółdzielnia w Węsiorach rozwija działalność w branży turystycznej wokół obiektu Gród Gotów i rezerwatu Kamienne Kręgi oraz usługowej – realizuje zlecenia instalatorskie (światłowody, przyłącza, monitoring). Dwa miejsca pracy dla osób długotrwale bezrobotnych powstają do obsługi parkingu odpowiedzialnego społecznie oraz wykonawstwa usług przyłączeniowych (zakup pojazdu, sprzętu, przeszkolenie i zatrudnienie kierowcy). 

Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna Słoneczne Wzgórze w Stężycy 

Wzgórze jest spółdzielnią, której współzałożycielami są osoby z niepełnosprawnością, zatrudnia uczestników warsztatów terapii zajęciowej w branży usług gastronomicznych i cateringowych. Tworzy “Cafe Niespodziankę” – miejsce łączące pizzerię i warsztaty. Nowe miejsce otwarte szczególnie na rodziny, w którym pięć osób z niepełnosprawnością stawiać będzie pierwsze kroki na rynku pracy na stanowiskach pracownika rękodzieła i pomocy kuchennej. 

Spółdzielnia Socjalna DALBA w Pucku 

Spółdzielnia prowadzi w Pucku pierwszy browar spółdzielczy w Polsce i pub w Gdańsku. Laureatka wielu nagród i wyróżnień w branży piwowarskiej i innowacji społecznej. Zatrudnia 18 osób z niepełnosprawnością intelektualną przy warzeniu piwa, a także pracach porządkowych i usługach komunalnych dla firm i samorządów. Przy rozwoju linii produkcyjnej prace znajdzie kolejne pięć osób. Należy do niej foodtruck przerobiony na “beertruck”. Pracuje nad stworzeniem franczyzy społecznej pubu (powstać mają w Łodzi i Rzeszowie), rozwija współpracę międzynarodową. DALBA stworzyła pierwszy na świecie, innowacyjny program nauki nurkowania o charakterze rehabilitacyjnym i terapeutycznym (Pojąć Głębię) dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

http://www.gdansk.pl/wiadomosci/Kawiarnia-cieKAWA-oraz-inne-biznesy-spoleczne-w-Gdansku-i-w-metropolii,a,119445

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda