mobile
REKLAMA

Nowe autobusy dla Gdańska - Miasto dołoży brakujące 9 mln zł

Spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje kupi 46 fabrycznie nowych autobusów. Będzie to 26 pojazdów przegubowych, 18 o standardowej długości oraz dwa midibusy.

 

Informacja prasowa
TAGI
Nowe autobusy dla Gdańska - Miasto dołoży brakujące 9 mln zł

W ogłoszonym przetargu wpłynęła jedna oferta od firmy EvoBus Polska, która zaproponowała pojazdy Mercedes-Benz Citaro. Oferta wynosiła 79,4 mln zł brutto. Spółka GAiT na ten cel miała przeznaczoną kwotę 70,5 mln zł brutto. Brakujące środki na zakup pojazdów zostanie dołożone z budżetu Miasta Gdańska.

- Po przeanalizowaniu cen w analogicznych przetargach uznaliśmy, że zaoferowana cena jest porównywalna do wartości zakupów pojazdów w innych miastach. Dlatego też dołożymy brakujące środki na zakup 46 nowych autobusów – wyjaśnia prezydent Paweł Adamowicz – Konsekwentnie dążymy do polepszenia jakości usług komunikacji miejskiej i dostosowania jej do potrzeb mieszkańców. Będzie to kolejna miejska inwestycja w nowy tabor po zakupie 15 tramwajów, z których pierwsze zostaną dostarczone już w grudniu.

Zgodnie z wymaganiami przetargu, wszystkie autobusy będą niskopodłogowe, spełniające normy emisji spalin Euro VI. Pojazdy będą wyposażone w klimatyzację oraz monitoring system głosowego zapowiadania przystanków, a także ładowarki USB. W wersji przegubowej będą zamontowane wieszaki rowerowe.

Warunki przetargowe oprócz bezpieczeństwa i wygody pasażerów brały też pod uwagę komfort pracy kierowców.

– Specyfikacja warunków zamówienia była konsultowana ze środowiskiem kierowców. Wnieśli oni uwagi dotyczące zwłaszcza foteli i rozwiązań w kabinie – mówi Maciej Lisicki, prezes Gdańskich Autobusów i Tramwajów.

Nowe pojazdy powinny się pojawić w Gdańsku w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy.

Przypominamy, że od 1 lipca zostaną wprowadzone bezpłatne przejazdy dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych mieszkających na terenie Gdańska - obejmą wszystkie dzieci i młodzież do ukończenia szkoły średniej (również przedszkolaki). Z oferty będą mogli skorzystać uczniowie posiadający Kartę Mieszkańca, która funkcjonuje w Gdańsku od kilku miesięcy. Opcja bezpłatnego biletu będzie zintegrowana z Kartą Mieszkańca, bowiem umożliwia ona doładowanie na nośnik również bezpłatnego biletu.  Uczniowie już w wakacje będą mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską po Gdańsku. 

Autor fotografii: Łukasz Golowanow

Źródło fotografii: Wikipedia

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda