mobile

Nowa ulica w Gdańsku - al. Pawła Adamowicza

Aleja Pawła Adamowicza - tak od dziś brzmi nazwa „Nowej Bulońskiej Północnej”. Patrona ulicy zatwierdzili podczas grudniowej sesji radni Gdańska. 13 stycznia po raz pierwszy samochody wjechały na 220 metrowy wiadukt, zwany estakadą wenecką.

Redakcja
Nowa ulica w Gdańsku - al. Pawła Adamowicza

-  Estakada oraz cała inwestycja związana z połączeniem dzielnic Gdańska świadczy o wizjonerskim podejściu prezydenta Adamowicza, zawsze mi to imponowało – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Estakada jest przykładem wielkiego kunsztu inżynieryjnego. W pełni skorzystać z tego połączenia będziemy mogli w maju.
Po uroczystości nadania imienia, przez wiadukt znajdujący się w ciągu ulicy, po raz pierwszy przejechały samochody. Konstrukcja otrzymała nazwę estakady weneckiej, ze względu na charakterystyczne łuki przypominjące rzymskie akwedukty.
- Wiadukt jest wyjątkowy, klasyczna forma w nowoczesnej technologii, do tego jedyny taki w Polsce – podkreśla Piotr Gosch, kierownik robót mostowych NDI.
Estakada ma 220 m długości i około 29 m szerokości. Zbudowana jest ze 154 łuków betonowych, z czego każdy z nich waży 38 ton. Zastosowanie konstrukcji łukowej zasypanej gruntem przekłada się na dobre wyciszenie ruchu pojazdów. Z kolei pod budowanym wiaduktem znajdują się tereny, które będzie można w przyszłości w atrakcyjny sposób zaaranżować do wszelkiego rodzaju rekreacji.
Estakada jest obecnie udostępniona do ruchu samochodowego, równolegle będą trwały prace budowlano – wykończeniowe.
- Obecnie na placu budowy znajduje się średnio od 120 do 140 osób – mówi Mateusz Gaj, kierownik budowy NDI. – Do końca maja zostaną zakończone wszystkie prace, również  torowe wraz z montażem trakcji tramwajowej.
Zaangażowanie prac na budowie linii tramwajowej al. Pawła Adamowicza, szacowane jest na poziomie ok. 90 %. Wykonano główne układy drogowe wraz z infrastrukturą podziemną, ustawiona została sygnalizacja świetlna oraz oświetlenie, na ukończeniu są również prace przy budowie chodników i ścieżek rowerowych. Trwają prace związane z układaniem torowiska oraz wykończeniowe na przystankach komunikacyjnych, które przystosowane są także dla osób niewidomych. Teren wzdłuż inwestycji jest sukcesywnie zagospodarowany pod kątem zieleni, na odcinku od skrzyżowania ul. Myśliwskiej do skrzyżowania ul. Warszawskiej z ul. Jabłoniową zostały już posadzone drzewa, krzewy oraz ułożone kamienie ozdobne. W ramach zadania powstał także nowy dom działkowca. Zakończenie robót na całej inwestycji planowane jest na koniec maja 2020 roku.

Budowa linii tramwajowej Nowa Bulońska Północna jest częścią opracowanego przez władze miasta Strategicznego Programu Rozwojowego dzielnic poludniowych na lata 2014-2020. Zadanie realizowane jest w ramach Gdańskiego Programu Komunikacji Miejskiej – GPKM etap IVa. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm, którego liderem jest firma NDI S.A. z Sopotu. Realizacja Nowej Bulońskiej Północnej kosztować około 240 mln zł. Inwestycja dofinansowana jest z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 - 2020. 

Zmiany w ruchu
Wprowadzona organizacja ruchu umożliwi przejazd samochodów w dwóch kierunkach. WAŻNE! Na obiekcie mostowym prowadzone będą jeszcze prace wykończeniowe i obowiązywać będzie zakaz poruszania się pieszych i rowerzystów! Okresowo, na moście mogą również występować lokalne utrudnienia w ruchu. O kolejnych zmianach w organizacji ruchu informacje będą przekazywane z wyprzedzeniem.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda