mobile

Niewidzialny Gdańsk. Poznaj nową atrakcję na kulturalnej i turystycznej mapie miasta

Takiej atrakcji w naszym mieście jeszcze nie było - przy ulicy Okopowej powstało Muzeum Niewidzialny Gdańsk. Znajdziemy tu niezwykłą wystawę, której zwiedzanie odbywa się... w całkowitej ciemności. O eksponatach, związanych z historią grodu nad Motławą, opowiadają niewidomi i niedowidzący przewodnicy.

inf. prasowa
Niewidzialny Gdańsk. Poznaj nową atrakcję na kulturalnej i turystycznej mapie miasta

Kilkadziesiąt ciekawych eksponatów wykonanych z różnych tworzyw - metalu, plastiku czy betonu - opowiada o historii i charakterze naszego miasta na wystawie „Niewidzialny Gdańsk”. Co to za przedmioty? Tego nie dowiemy się, dopóki nie odwiedzimy mieszczącego się przy ulicy Okopowej 7 (w budynku Centromoru) muzeum o tej samej nazwie - nowej placówki na kulturalnej i turystycznej mapie Gdańska.

- Muzeum oraz wystawa spełniają dwie podstawowe funkcje. Z jednej strony jest to wymiar rozrywkowy - takiej atrakcji do tej pory nie było w mieście. Na wystawie znajdują się eksponaty, które symbolizują przełomowe momenty historyczne naszego miasta - mówi pomysłodawczyni projektu Barbara Kuklińska. - Z drugiej strony wystawa ma również walor edukacyjny. Zapraszamy bowiem zwiedzających do świata, którego nie znają, a z którym codziennie mierzą się nasi przewodnicy - świata, który nas otacza, ale którego nie można zobaczyć.

Zwiedzanie Muzeum „Niewidzialny Gdańsk” odbywa się bowiem... w całkowitej ciemności. Wszystkich eksponatów odwiedzający doświadczają za pomocą innych zmysłów - nie tylko dotyku, ale także słuchu i węchu. Przewodnikami po tej nietypowej ekspozycji są wyłącznie osoby niewidome i niedowidzące, które właśnie w ten sposób doświadczają codziennego życia. Dzięki wystawie można nie tylko w niezwykły sposób zapoznać się z gdańską historią, ale i wczuć się w położenie tych, którzy inaczej odbierają świat.

- Nasi przewodnicy podczas zwiedzania opowiadają nie tylko o tym, co znajduje się na wystawie, ale dzielą się również swoimi doświadczeniami - jakie bariery komunikacyjne, społeczne, mentalne stają przed nimi każdego dnia, z jakimi wyzwaniami muszę się mierzyć. Uczą jak można napotkanym osobom z dysfunkcją wzroku pomóc, jeśli takiej pomocy potrzebują, a przede wszystkim pokazują, że niepełnosprawność nie czyni ich osobami odmiennymi - dodaje Barbara Kuklińska.

Zwiedzanie całej wystawy trwa około godziny. Główna część, która trwa około 40 minut, odbywa się w części wystawienniczej pogrążonej w ciemności, gdzie goście przechodzą poszczególne etapy wystawy. Pozostałą część czasu zwiedzający spędzają w części jasnej - oświetlonej, gdzie odbywa się spotkanie z przewodnikiem. Podczas tego spotkania oprowadzający pokazuje między innymi różne przedmioty użyteczne w życiu osoby niewidomej, tłumaczy podstawowe zasady alfabetu Braille'a i odpowiada na pytania.

Muzeum „Niewidzialny Gdańsk” to pierwsze tego typu miejsce na Pomorzu. Podobne znajdują się w Toruniu, gdzie mieści się Niewidzialny Dom, który w momencie powstania był jedną z zaledwie 5. tego typu atrakcji - pokazującej świat wyłączając zmysł wzroku - na świecie. Niewidzialne Wystawy organizowane są także między innymi w Warszawie, Budapeszcie, Pradze i Nowym Jorku.

- Mamy nadzieję, że nasza wystawa stanie się ważnym punktem na trójmiejskiej mapie atrakcji, ale również, że osoby, które nas odwiedzą i wejdą na chwilę w świat niewidomych, będą bardziej uważne i empatyczne na potrzeby osób z niepełnosprawnością - dodaje pomysłodawczyni inicjatywy.

Wystawa „Niewidzialny Gdańsk” czynna jest codziennie, w godzinach: pon.-czw. 11:00-19:00, oraz pt.-niedz. 10:00-20:00. Bilety: normalny 31-34 zł, ulgowy 27-30 zł. Zwiedzanie wystawy odbywa się w grupach nie większych niż sześć osób. Istnieje również możliwość zwiedzania w języku angielskim - warunkiem jest wcześniejsze umówienie się telefonicznie. Więcej informacji na stronie www.niewidzialnygdansk.pl.

 

 

Źródło: UM Gdańsk

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda