mobile
REKLAMA

Nie przegap ciekawych wystaw. Zaprasza Ratusz Staromiejski, Muzeum Archeologiczne, ASP...

Krok po kroku otwierają się kolejne instytucje kultury. Gdańszczanie mogą już przebierać w ofertach wystawienniczych m.in. Gdańskiej Galerii Miejskiej, Łaźni, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Narodowego Muzeum Morskiego i wielu innych. Dołączyły do nich też Nadbałtyckie Centrum Kultury czy Muzeum Archeologiczne, które zaprasza do części swoich oddziałów. Co w nich znajdziemy?

inf. prasowa
Nie przegap ciekawych wystaw. Zaprasza Ratusz Staromiejski, Muzeum Archeologiczne, ASP...

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, które składa się z pięciu oddziałów, zaprasza do na razie do niektórych placówek. Od 2 lutego możemy zwiedzać wnętrza gdańskiej Piwnicy Romańskiej (pl. Dominikański 1) - odrestaurowanego XIII-wiecznego klasztornego refektarza, stanowiącego najstarsze zachowane wnętrze w Gdańsku, oraz teren Grodziska w Sopocie (ul. Haffnera 63). Tam trwa przedłużona aż do czerwca wystawa „Był sobie łowca - opowieść o ludziach epoki lodowcowej”, prezentująca między innymi najstarszy bumerang na świecie, oryginalne narzędzia krzemienne wykonane przez neandertalczyka - liczące kilkadziesiąt tysięcy lat, i różnego rodzaju pierwsze ślady działalności człowieka anatomicznie współczesnego.

Zwiedzanie możliwe jest oczywiście jedynie zgodnie z obostrzeniami. Na co musimy się przygotować?

- Rygor sanitarny narzuca ograniczenie liczby zwiedzających: 1 osoba na 15 m2 - wyjaśnia Marcin Fedoruk z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. - Przestrzegać trzeba też innych obowiązków, takich jak: odkażanie dłoni, utrzymywanie dystansu społecznego (1,5 m między osobami), zasłanianie ust i nosa. Dodatkowo podczas wizyty w muzeum należy stosować się do regulaminu zwiedzania przyjętego na czas trwania epidemii - regulaminy znajdują się na stronach internetowych oddziałów oraz w przy wejściach do budynków.

Piwnica Romańska czynna jest dla zwiedzających codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, w godzinach 10:00-17:00. Również od wtorku do niedzieli przyjść można na Grodzisko w Sopocie - otwarte jest w godzinach 10:00-16:00.

Od wtorku, 9 lutego, można zwiedzać także Dom Przyrodników, czyli siedzibę Muzeum Archeologicznego w Gdańsku przy ul. Mariackiej 25/26 - dostępne są zarówno wystawy, jak i wieża widokowa. Dom Przyrodników zaprasza przez sześć dni w tygodniu: od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00-17:00. Korzystanie z czytelni możliwe jest jedynie po umówieniu wizyty mailowo (biblioteka@archeologia.pl).

Pozostałe oddziały Muzeum Archeologicznego w Gdańsku przygotowują się do otwarcia. Prawdopodobnie w najbliższych tygodniach wszystkie wystawy będą znów dostępne - informacje pojawiać się będą na stronie instytucji.

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza do obu swoich oddziałów. W Ratuszu Staromiejskim przy ulicy Korzennej 33/35 udostępniona jest zwiedzającym część galeryjna, w której trwa wystawa wystawa 15. Bałtyckich Spotkań Ilustratorów, zatytułowana „Czy będzie z nami Bałtyk?”. Znajdują się na niej ilustracje międzynarodowej grupy artystów, artystyczne instalacje, takie jak ryby z plastikowych nakrętek, chełbie modre z worków na śmieci czy ośmiornice ze starych krawatów i zużytych kapsułek po kawie, a także zbiór przepięknie ilustrowanych książek dla dzieci o tematyce bałtyckiej i ekologii.

Wystawa czynna jest codziennie do 18 lutego, w godzinach 9:00-18:00. - W galerii znajdować się może jednocześnie 5 osób. Należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa tj.: zakrywanie ust i nosa, dezynfekcja dłoni, zachowanie 2-metrowego dystansu między zwiedzającymi - informuje Marta Korga-Bistram z Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

Zwiedzimy również Centrum św. Jana - mieszczące się w zabytkowym kościele św. Jana przy ulicy Świętojańskiej 50. Czynne jest w następujących godzinach: poniedziałek - sobota, 10.00-18.00, niedziela 14.00-18.00. Jednorazowo w budynku może przebywać 20 zwiedzających. Obowiązują te same obostrzenia, co w Ratuszu Staromiejskim.

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku w Galerii Małej Auli, mieszczącej się w Wielkiej Zbrojowni (ul. Targ Węglowy 6), tradycyjnie zaprasza na wystawę przybliżają prace twórców związanych z uczelnią, otwartą wraz z rozpoczęciem roku akademickiego 2020/2021. To ekspozycja prezentująca prace artystów, którzy odeszli w 2020 roku. W przestrzeni wystawienniczej oglądać można dzieła prof. Andrzeja Dyakowskiego (1936-2020), prof. Marka Modela (1959-2020) oraz prof. Jerzego Ostrogórskiego (1944-2020).

 

Małgorzata Limon - „Cisza”, olej na płótnie, 50x90cm, 2020. Tę i inne prace młodej artystki można oglądać w Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków

Małgorzata Limon - „Cisza”, olej na płótnie, 50x90cm, 2020. Tę i inne prace młodej artystki można oglądać w Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków
mat. artystki

 

Od 1 lutego można także odwiedzać Galerię Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Gdańskiego przy ulicy Mariackiej 46/47, gdzie prezentowane są prace młodej artystki Małgorzaty Limon. W poniedziałek, 22 lutego, otwarta zostanie natomiast wystawa jubileuszowa 35-lecia twórczości artystycznej Janusza Ploty, zatytułowana „Matryce rysunku-rysunek matryc ‘2021”. Wystawa będzie czynna do 15 marca.

Wystawy można zwiedzać z zachowaniem standardowych procedur sanitarnych wymaganych podczas pandemii COVID-19, od poniedziałku do piątku, w godzinach 12:00-16:00. Instytucja prowadzi ponadto działalność wystawienniczą w sieci - na swojej stronie internetowej prezentuje prace artystów współczesnych, wywiady i relacje z otwarcia.

 

 

 

 

Źródło: UM Gdańsk

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda