mobile

Neonowy herb w nowej wersji

Neonowy herb Gdyni, który po zmroku świeci na dachu Urzędu Miasta i przyciąga lokalnych pasjonatów fotografii doczeka się renowacji. Miasto odtworzy charakterystyczny znak, wykorzystując bardziej trwałe materiały.

inf. prasowa
Neonowy herb w nowej wersji

To element, który już na stałe wpisał się w przestrzeń publiczną miasta. Po zmroku świeci na dachu budynku Urzędu Miasta Gdyni i jest od lat obiektem zainteresowania lokalnych fotografów. Dodatkowe „życie” zyskuje zawsze w okresie świątecznym, gdy często uzupełnia zdjęciowe kompozycje na fotografiach miejskiej choinki. Teraz charakterystyczny neon z herbem Gdyni doczeka się nowej, bardziej odpornej na warunki pogodowe wersji.
 

- To najbardziej czytelny element identyfikacji wizualnej budynku i ważny element tożsamości naszego miasta. Niestety, stalowa skrzynia neonu uległa poważnej korozji, coraz częściej musieliśmy też reanimować inne podzespoły neonu. Podjęliśmy decyzję o jego wymianie. Nowy neon będzie dokładnym odtworzeniem starego, a elementy stalowe zostaną wymienione na aluminiowe. Nowa będzie też cała instalacja elektryczna, w tym rurki neonowe. Obiekt zostanie stabilnie przymocowany do konstrukcji dachu – mówi Rafał Klajnert, sekretarz miasta i dyrektor Urzędu Miasta Gdyni.


Herb to charakterystyczny znak miejskiej wspólnoty samorządowej. Został stworzony według reguł heraldycznych i pełni funkcję reprezentacyjnego znaku urzędowego Gdyni. Prace nad herbem miały swój początek jeszcze w latach 20. ubiegłego wieku. Jego aktualna wersja to projekt Leona Staniszewskiego z 1946 roku. Znak został przyjęty przez Radę Narodową kilkadziesiąt lat później, w roku 1979. Statutem Miasta z 1991 roku przyjęto jego ostateczną formę.

Na początku lat 90. gdyński herb zdobił budynek Urzędu Miasta przy al. Piłsudskiego najpierw w formie małego, płaskiego pylonu. Dopiero w 2001 roku wymieniono go na większą, 3-metrową instalację wykonaną w technice neonu, która pojawiła się na dachu urzędu i tam znajduje się do dziś.
 

- Umieszczanie herbu na budynkach urzędowych, uczelniach, szpitalach, gmachach policji lub budynkach historycznych ma w naszym kraju długą tradycję. Emblemat był często wpisany w dekorację architektoniczną elewacji. Wykonywano go w technice sgraffito, płaskorzeźby z kamienia, piaskowca, stiuku lub też był malowany na tynku. Współcześnie realizowany jest często z tworzyw płaskich montowanych w świetle okien, czasem podświetlanych. Na modernistycznej bryle naszego budynku Urzędu Miasta najlepiej wpisuje się herb w formie neonu – zaznacza Jacek Piątek, Plastyk Miasta Gdyni.


Zgodnie z planem nowy gdyński neon powinien być gotowy do 15 grudnia.

 

 

Źródło: UM Gdynia

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda