mobile

Najczystsze polskie miasta

W gronie dziesięciu miast o najczystszym powietrzu w Polsce, cztery to miasta pomorskie – są to Gdańsk, Gdynia, Sopot, Tczew i Słupsk. Według analiz Państwowego Monitoringu Środowiska jedynym miastem spełniającym standardy jakościowe powietrza jest Słupsk.

Marek Szewczyk/ fot. pixabay
TAGI
Najczystsze polskie miasta

Duży wpływ na stan powietrza w regionie mają silnie wiatry oraz wysoka wilgotności powietrza, która sprawia, że szkodliwe pyły nie unoszą się, ale opadają na ziemię. Wysokie stężenie pyłu PM10 dotyczy głównie małych miejscowości. Według ruchu społecznego PAS (Polski Alarm Smogowy), średnie roczne stężenie pyłu nie powinno przekraczać 40 µg(mikrogram)/m3.

Lokalne władze na Pomorzu aktywnie działają na rzecz zmniejszenia poziomu zanieczyszczenia powietrza w ośrodkach miejskich. Jedną ze skutecznych metod walki z emisją spalin w Trójmieście jest korzystanie z parkingów typu „Parkuj i jedź”. Parkingi położone są w pobliżu przystanków przeznaczonych dla osób korzystających z publicznego transportu miejskiego. Kierowcy zostawiają swoje samochody w wyznaczonych miejscach, przesiadają się do komunikacji zbiorowej i kontynuują drogę do centrum miasta. Gdańsk z każdym rokiem zwiększa dotacje na ogrzewanie ekologiczne. Miasto stworzyło także Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego. W porcie lotniczym Gdańsk od maja pasażerów transportuje pierwszy elektryczny autobus na polskich lotniskach Solaris Urbino 12 electric. Na jednym ładowaniu autobus może jeździć nawet cały dzień. Kolejne elektryczne, a zarazem autonomiczne autobusy będą wozić mieszkańców wraz z turystami do gdańskiego ZOO. Rokrocznie przybywa również nowych dróg rowerowych, aby dać alternatywę dla poruszania się autami. Od 26 marca w Trójmieście i jego okolicach działa system bezobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich Mevo. We wsi Potęgowo mieszczącej się w okolicach Słupska do połowy 2020 roku powstać ma największa w kraju elektrownia wiatrowa. Posiadać będzie 81 turbin wiatrowych. Będzie to dobra alternatywa dla elektrowni węglowych.


 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda