mobile

Nagrodzeni młodzi i zdolni twórcy kultury

Znamy laureatów Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2020. Nagrodzeni zostali; Joanna Czaplewska, projektantka graficzna i ilustratorka, Filip Ignatowicz, reżyser filmowy, twórca multidyscyplinarny oraz Szymon Sutor - kompozytor i aranżer, który został doceniony podwójnie, przez Kapitułę konkursową oraz publiczność. Zwycięzców poznaliśmy w piątek, 27 listopada podczas finałowej gali transmitowanej online z Klubu Żak.

inf. prasowa
Nagrodzeni młodzi i zdolni twórcy kultury

21. galę przyznania Nagrody, z sali suwnicowej Klubu Żak prowadziła Anna Umięcka, dziennikarka portalu gdansk.pl. Wszyscy nominowani twórcy obecni byli online, dzięki aplikacji Zoom. Dorobek artystyczny i biogramy dziesięciu artystów zostały zaprezentowane w trakcie animowanej prezentacji autorstwa Katarzyny Łygońskiej. Podczas wydarzenia nie zabrakło także słów skierowanych do młodych twórców od Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

 

- W pandemicznych mrokach szczególnie potrzeba nam waszej wrażliwości, energii i wyjątkowego spojrzenia na świat. W naszym mieście, nieprzerwanie od 2000 roku, wręczamy Nagrody dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. W ten sposób chcę wyrazić wdzięczność w imieniu gdańszczanek i gdańszczan, a także w moim własnym za to, że jako artyści sztuk wizualnych, muzyki, malarstwa, literatury, wybraliście tą trudną drogę w opisywaniu rzeczywistości. Dołączacie dzisiaj do grona ponad stu już nagrodzonych młodych artystów i twórców. Rozsławiajcie nasze miasto swoim talentem. W tym szczególnym czasie jesteście nam bardzo potrzebni. Wasze pokazywanie i nazywanie świata pomaga nam przetrwać trudne chwile. Nie ustawajcie - zwróciła się do nominowanych podczas gali Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

 

Już po raz 21. artyści młodego pokolenia mieli szansę otrzymać wsparcie ze strony naszego miasta. Nagroda, poza statuetką autorstwa Tomasza Radziewicza, ma także wymiar finansowy i wynosi 10 000 zł. Szansę na wygraną miało 10 utalentowanych twórców związanych m.in. z muzyką, poezją, grafiką czy filmem. Nagroda dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury przyznawania jest artystom do 35. roku życia za osiągnięcia z ostatnich trzech lat.

 

- Miasto Gdańsk pokazuje wielki szacunek twórcom kultury i sztuki i wyraża się to licznymi nagrodami. Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury ma wspierać młodych artystów w dalszym rozwoju i pomóc w wypromowaniu ich twórczości na cały świat. W tym roku nominowaliśmy do nagrody 10 osób reprezentujących niemal wszystkie gatunki sztuki. Z tych 10 osób 3 osoby zostały laureatami, ale chciałbym podkreślić, że sama nominacja też jest już nagrodą – mówił do nominowanych twórców Andrzej Stalmasiewicz, przewodniczący Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska.

 

21. edycja Nagrody zyskała trzech laureatów, którymi są Joanna Czaplewska, projektantka graficzna i ilustratorka, Filip Ignatowicz, reżyser filmowy, twórca multidyscyplinarny oraz Szymon Sutor, który otrzymał także nagrodę publiczności.

Trzech nagrodzonych wybrała Kapituła konkursu pod przewodnictwem Andrzeja Stelmasiewicza złożona z przedstawicieli urzędu miejskiego, uczelni wyższych, laureatów ubiegłorocznych laureatów i przedstawicieli mediów. Czwarty laureat wybierany był w plebiscycie Gazety Wyborczej Trójmiasto poprzez głosowanie publiczności. W tym roku publiczność była zgodna z Kapitułą, a nagroda trafiła do muzyka, Szymona Sutora.

Skład Kapituły konkursowej 2020:

 • Andrzej Stelmasiewicz – przedstawiciel Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska,
 • Barbara Frydrych – przedstawicielka Biura Prezydenta ds. Kultury, 
 • Ewa Adamska – przedstawicielka Biura Prezydenta ds. Kultury, 
 • Krzysztof Polkowski – przedstawiciel Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku,
 • Przemysław Stanisławski – przedstawiciel Akademii Muzycznej w Gdańsku,
 • Arnold Kłonczyński – przedstawiciel Uniwersytetu Gdańskiego,
 • Patryk Hardziej – laureat Nagrody za rok 2018,
 • Piotr Pawlak – laureat Nagrody za rok 2018,
 • Martyna Jastrzębska – laureatka Nagrody za rok 2018
 • Małgorzata Muraszko – przedstawiciel mediów (Gazeta Wyborcza – oddział Trójmiasto)
 • Ewa Palińska – przedstawiciel mediów (portal Trójmiasto.pl)

 

Laureaci Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2020

Szymon Sutor

Urodzony w Kościerzynie, kompozytor, aranżer i dyrygent, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, zaliczany do grona najlepszych dyplomantów w roku akademickim 2016/2017. Łączy jazz z muzyką poważną. Kierownik muzyczny oraz dyrygent koncertu „Świat Mistrza Beksińskiego” wykonanego premierowo w 2019 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Laureat IX i X Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy. Jego kompozycja „Mirage” została wykonana przez orkiestrę Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Maestro George Tchitchinadze podczas koncertu „Pomorskie Talenty 2017”.
Nominowany do Nagrody jest tegorocznym Laureatem Fyderyka w kategorii „Fonograficzny debiut roku - jazz” za album „Jazz Septet & String Orchestra” z autorskimi kompozycjami. Jest współautorem kompozycji „The Lost Season” inspirowanej „Czterema Porami Roku” Antonio Vivaldiego, która powstała w ramach kampanii społecznej #iCO2dalej organizowanej przez międzynarodową Fundację ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Kompozycja została wykonana podczas szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach w 2018 roku.

Filip Ignatowicz

Absolwent Wydziału Malarstwa ASP Gdańsk oraz Reżyserii w Gdyńskiej Szkole Filmowej. W 2018 roku indywidualną wystawą Festyn sztuki/Art BAazaar obronił pracę doktorską zatytułowaną „Festyn sztuki. Konsument versus kultura – czyli o fake’u, lovebranding’u i autoutowarowieniu”. Jest autorem stale rozwijanego projektu FIGNACY&co (ostatnio prezentowanego jako Fignacy Freedom Store na Stoczni w ramach wydarzenia Niefestiwal, miasto i sztuka) oraz projektu artUNBOXING- prezentowanego na indywidualnej wystawie w CSW Łaźnia, podczas festiwalu Ars Electronica w Linz w Austrii i w ramach Digitial Cultures w sekcji Best of Poland.
Nominowany za krótkometrażowy film fabularny „Nowy Bronx” o młodzieży z Nowego Portu. Film zakwalifikował się do ponad 50 międzynarodowych festiwali filmowych, zdobywając 8 nagród i wyróżnień. Jest autorem video scenografii i wizualizacji do koncertów w ramach festiwalu NeoArte Syntezator Sztuki 2020. Wyreżyserował i oprawił wizualnie koncert NeoQuartetu w ramach międzynarodowego wydarzenia muzycznego „Classical:NEXT Rotterdam” w 2020 roku oraz wziął udział w wystawie „Transformation. From The Bucharest to Gdansk/From Gdansk to Bucharest”.

Joanna Czaplewska

Projektantka graficzna i ilustratorka, autorka ilustracji do książek „Z Brugii do Gdańska. Sąd Ostateczny Hansa Memlinga” wydanej w 2017 roku, „Gdyńskie wędrówki Kota Antoniego”, czy „Zapraszamy ptaki do Gdyni”. Na co dzień współpracuje m.in. z Teatrem Miniatura, dla którego projektuje plakaty, z Muzeum Gdańska czy Muzeum Miasta Gdyni. W 2019 roku uczestniczyła w międzynarodowej wystawie ilustratorów „Water – life, myth, movement” w Budapeszcie.
Nominowana za ilustracje do serii książek dla dzieci o gdańskich założeniach parkowych, których wydawcą jest Muzeum Gdańska, a także za projekt plansz wystawy plenerowej o historii Wielkiej Alei, która odbyła się jesienią 2020 roku, oraz za projekty książek: „Historia kobiet”, „Dobra robota”, „Jak zwyciężać mamy”.

W ciągu 20 lat Nagrodą Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury uhonorowano ponad 103 artystów, wśród których znaleźli się m.in.: Marcin Zawicki, malarz, Elżbieta Benkowska, reżyserka, Grzegorz Kwiatkowski, poeta i muzyk czy Natalia Cyrzan, animatorka kultury.
Laureatami ubiegłorocznej edycji zostali: Patryk Hardziej, grafik, projektant, ilustrator, Piotr Pawlak, pianista, Martyna Jastrzębska, artystka intermedialna, a nagroda publiczności trafiła do Julii Ciesielskiej, tancerki baletowej.

W tym roku do Nagrody moninowali byli także: Krzysztof Falkowski, Marta Kacprzak, Hanna Pozorska, Bartłomiej Sutt, Michał Wirtel, Maciej Zakrzewski i Patryk Zimny. 

 

 

 

 

Źródło: UM Gdańsk

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda