mobile

Nagrody im. Jana Heweliusza przyznane

Prof. Małgorzata Myśliwiec i ks. bp. dr. hab. Marcin Hintz laureatami 32. Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. We wtorek, 28 stycznia, w rocznicę urodzin Jana Heweliusza w Ratuszu Głównego Miasta odbyła się uroczystość ich wręczenia.

Redakcja
Nagrody im. Jana Heweliusza przyznane

Z rąk Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska, nagrody odebrali:

- w kategorii nauk humanistycznych i społecznych ks. bp. dr. hab. Marcin Hintz, prof. CHAT -  za znaczący wkład w zgłębianiu myśli społeczno–politycznej protestantyzmu - szczególnie pomiędzy eklezjologią a prawem kościelnym.

- w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych prof. dr. hab. Małgorzata Myśliwiec za wybitne osiągnięcia naukowe, dotyczące diagnostyki oraz terapii komórkowej dzieci z cukrzycą  typu 1 we wczesnej fazie choroby.

Każdy z laureatów otrzymał dyplom, statuetkę Heweliusza autorstwa prof. Jana Szczypki oraz nagrodę finansową w wysokości 20.000 zł brutto.

O laureatach

Marcin Hintz – dr habilitowany nauk teologicznych, duchowny luterański, teolog, biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Profesor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, kierownik Sekcji Teologii Ewangelickiej Wydziału Teologicznego ChAT. Ukończył studia w zakresie teologii ewangelickiej w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz filozofii w Uniwersytecie Warszawskim. Przewodniczący Komisji ds. teologiczno-pastoralnych Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. W roku 2008 członek Zespołu ds. Konwencji Bioetycznej przy Prezesie Rady Ministrów, w latach 2011-15 członek Komitetu Nauk Teologicznych PAN. Od 2019 członek Komisji Ewaluacji Nauki MNiSW. Od 2011 redaktor naczelny „Gdańskiego Rocznika Ewangelickiego”. Jest żonaty z Iwoną Hintz, germanistyką, małżonkowie mają 14-letnią córkę.

Jest autorem wielu artykułów naukowych z zakresu teologii, etyki i ekumenizmu. Ważniejsze publikacje: Chrześcijańskie sumienie. Rozważania o etyce ewangelickiej (2006), Etyka ewangelicka i jej wymiar eklezjalny. Studium historyczno- systematyczne (2007), Na początku był Chrystus. Z bp. Marcinem Hintzem, bp. Jerzym Pańkowskim i bp. Grzegorzem Rysiem rozmawiali Jakub Drath i Janusz Poniewierski (2016), wspólnie z M. Hucałem, Wielowymiarowość ewangelickiego prawa kościelnego. Analiza porównawcza i teologiczno-prawna, (2018).

Prof. dr hab. n. med. Małgorzata Myśliwiec jest specjalistką pediatrii, endokrynologii, diabetologii, endokrynologii i diabetologii dziecięcej. Pełni funkcję kierownika Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej.

Prof. Małgorzata Myśliwiec jest wiceprzewodniczącą Sekcji Pediatrycznej Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, członkinią  Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, Komitetu Rozwoju Człowieka Polskiej Akademii Nauk oraz Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Współtwórczyni nowatorskiej terapii cukrzycy typu 1 komórkami T regulatorowymi u dzieci.

Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. W Plebiscycie Kobiet Medycyny 2017 została jedną z pięciu laureatek Kobiet Medycyny 2017. Za wkład w rozwój endokrynologii i diabetologii dziecięcej otrzymała w 2019 roku Honorową Nagrodę Zaufania „ZŁOTY OTIS 2019”. Laureatka Nagrody Hipokrates Pomorza. Za osiągnięcia naukowe w dziedzinie diabetologii w 2019 roku podczas XX Konferencji Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego otrzymała Główną Nagrodę Naukową Polskiego Towarzystwa Diabetologii. Od 5 lat znajduje się na „Liście Stu" najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie oraz najbardziej wpływowych osób w polskim systemie ochrony zdrowia. Za całokształt pracy zawodowej i naukowej została odznaczona Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.

O nagrodzie

Nagroda im. Jana Heweliusza, przyznawana za wybitne osiągnięcia naukowe, została ustanowiona w 1987 roku, natomiast pierwszego laureata wyłoniono w 1988 roku. Przez kilkanaście lat Nagroda przyznawana była jedynie w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, a w 2001 roku po raz pierwszy przyznano ją także w dziedzinie nauk humanistycznych. W 2013 roku kategoria nauk humanistycznych została poszerzona o nauki społeczne. Nagroda Naukowa przyznawana jest na wniosek Kapituły, której przewodniczą prezes Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku oraz prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. W skład Kapituły Nagrody wchodzą także rektorzy państwowych wyższych uczelni w Gdańsku, przedstawiciel Prezydenta Miasta Gdańska, dotychczasowi laureaci Nagrody oraz przedstawiciel gdańskich niepublicznych uczelni wyższych.

Uroczystość wręczenia Nagrody Naukowej odbywa się rokrocznie w rocznicę urodzin Jana Heweliusza tj. 28 stycznia.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda