mobile

Na Pomorzu zakwitły Pola Nadziei

Dzisiaj na Pomorzu odbywa się wielka akcja charytatywna Pola Nadziei. Po raz szósty pomorskie hospicja przeprowadzają wspólną zbiórkę na rzecz swoich podopiecznych. Puck, Gdynia, Sopot i Gdańsk pokazują solidarność z osobami u kresu życia.

TAGI
Na Pomorzu zakwitły Pola Nadziei

Celem akcji jest nie tylko zbiórka na rzecz podopiecznych hospicjów, ale także zwrócenie uwagi na samą ideę opieki hospicyjnej. Słowo hospicjum wywodzi się od łacińskich słów hospes - "gość" i hospitium - "gościna". Zespoły hospicyjne, złożone z profesjonalistów i wolontariuszy towarzyszą chorym w drodze do kresu życia. Odpowiadają na ich potrzeby medyczne, ale również takie zwyczajne, ludzkie, jak potrzeba bliskości, rozmowy, kierując się hasłem "Hospicjum to też Życie".

Ulice zapełniły się dzisiaj wolontariuszami w żółtych koszulkach, którzy w zamian za datek na rzecz podopiecznych hospicjów wręczają żonkile. Pas nadmorski łączący miasta ośrodków organizatorów stał się trasą Wielkiej Żonkilowej Sztafety. Biegacze, rolkarze, motocykliści, osoby zmotoryzowane, mieszkańcy Pomorza wspólnie pokonają trasę od Pucka po Gdańsk. 

Z Pucka o godz. 9:30 wyjechali motocykliści, z Gdyni o 10:30 wystartowali biegacze, w Sopocie o 11:45 zmienili ich rolkarze, którzy dotarli aż do Brzeźna, a następnie do Gdańska Głównego. Stamtąd wyruszyła parada żonkilowych samochodów i motyckli, by dołączyć do czekających na skrzyżowaniu przy baszcie Jacek (ul. Podwale Staromiejskie i Podmłyńska) uczestników parady, która tradycyjnie zakończyła się pod fontanną Neptuna. 


Pola Nadziei na Pomorzu pozwalają zebrać środki na rzecz: Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Hospicjum im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci "Bursztynową Przystanią" oraz Hospicjum pw. św. Ojca Pio w Pucku. Akcję współorganizuje Fundacja Hospicyjna i Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Historia
Pierwsze Pola Nadziei zakwitły w szkockim Edynburgu, zorganizowane przez Fundację Marie Curie Cancer Care. Stamtąd też przywędrował do nas zwyczaj darowania żonkili osobom przyłączającym się do zbiórki. Żonkil w tej tradycji symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Co roku na początku października, w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej, ludzie na całym świecie sadzą żonkile przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach i na skwerach. Wiosną, kiedy kwitną, ośrodki hospicyjne organizują wielką zbiórkę na rzecz swoich podopiecznych. Ubrani na żółto wolontariusze wręczają je darczyńcom w zamian za datek do puszki.

Polska historia Pól Nadziei zaczęła się przed 19 laty w Krakowie dzięki Hospicjum św. Łazarza. W 2003 roku akcja nabrała charakteru ogólnopolskiego i organizowana jest w kilkudziesięciu miastach. 

Patroni
Patronat honorowy nad akcją objął Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, Burmistrz Miasta Pucka Hanna Pruchniewska.

Patronat medialny nad akcją objęli: TVP 3 Gdańsk, Radio Gdańsk, "Dziennik Bałtycki", Trojmiasto.pl oraz "Gość Niedzielny".
Partnerzy strategiczni: BOŚ, Biegowi Wariaci
Partner: Gdańskie Autobusy i Tramwaje

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda