mobile

Na mapie Gdyni powstanie specjalne miejsce dla seniorów

Kawiarenka dla seniorów i sala ze sceną z miejscem do tańca, pomieszczenie z aneksem kuchennym, w którym prowadzone będą zajęcia praktyczne, a także m.in. kawiarenka internetowa ze sprzętem multimedialnym – te wszystkie udogodnienia znajdą się w Centrum Nowoczesnego Seniora, które powstanie w Gdyni.

inf. prasowa
Na mapie Gdyni powstanie specjalne miejsce dla seniorów

Pozostało jeszcze tylko pięć dni na złożenie dokumentów potrzebnych do przystąpienia do przetargu na opracowanie koncepcji oraz kompleksowej dokumentacji projektowej adaptacji budynku przy ulicy 10 Lutego 26 w Gdyni na Centrum Nowoczesnego Seniora.

To właśnie w budynku, w którym kiedyś mieściła się najstarsza gdyńska szkoła, powstanie miejsce spotkań dla gdyńskich seniorów. Będą tu mogli spędzać wspólnie czas, a także rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Co ważne, nowa przestrzeń powstanie zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego – to oznacza, że będzie dostępna dla osób w każdym wieku, z uwzględnieniem potrzeb wynikających ze stanu zdrowia czy niepełnosprawności.

Już dziś widać, że takie miejsce jest dla seniorów szczególnie ważne. Czas pandemii pokazał, że ta grupa dotkliwie odczuwa izolacje i samotność.
 

- Wiemy, jak ważne są dla seniorów spotkania, podczas których mogą rozmawiać, dzielić się swoimi przemyśleniami czy zdobywać nowe umiejętności. Budowa Centrum Nowoczesnego Seniora to nasza odpowiedź na te potrzeby mieszkanek i mieszkańców Gdyni – wyjaśnia Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Obecna sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że mamy znacznie mniej możliwości na osobiste spotkania z innymi, ale dzięki działalności Centrum Aktywności Seniora, Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz klubów seniora funkcjonujących w naszym mieście wiemy, że osoby starsze z niecierpliwością czekają na możliwość ponownych stacjonarnych zgromadzeń. Mamy nadzieję, że dzięki zaadaptowaniu budynku przy ulicy 10 Lutego w Gdyni w niedalekiej przyszłości poszerzy się i tak już bogata oferta zajęć dla seniorów. Przygotowując projekt modernizacji budynku, będziemy go oczywiście konsultować z przyszłymi użytkownikami, tak by jak najlepiej dostosować go do oczekiwań seniorów – dodaje wiceprezydent.


Dzięki lokalizacji budynku w ścisłym centrum Gdyni seniorzy nie będą mieć kłopotu z dotarciem tam środkami transportu publicznego. Warto również podkreślić, że teren okalający placówkę pozostanie przestrzenią publiczną, która będzie do dyspozycji wszystkich mieszkańców. Umożliwi to wielopokoleniowe spotkania i relaks na świeżym powietrzu. Powstanie tam pole do gry w bule, nie zabraknie również miejsca do organizowania wydarzeń na świeżym powietrzu, takich jak koncerty czy potańcówki. Ponadto pojawią się miejsca zielone, zachęcające do piknikowania i obserwacji przyrody. Warto również podkreślić, że poza ogrodzeniem dawnej „Jedynki” oraz poza zakresem opracowania znajdują się obiekty sportowe: boisko, siłownia zewnętrza oraz realizowana w ramach KLIMATycznego Centrum Gdyni ścieżka pieszo-rowerowa, które znacznie zwiększają atrakcyjność tego terenu.
 

- Wszystkie budynki szkolne, które w minionych latach przekształcaliśmy, dziś pełnią już zupełnie inne role dedykowane mieszkańcom miasta. Są tam zarówno żłobki oraz przedszkola, jak i domy sąsiedzkie. Jednym z takich budynków jest także budynek przy ulicy 10 Lutego. Funkcjonowała tam przez wiele lat szkoła podstawowa, później Gimnazjum nr 1, a następnie XVII Liceum Ogólnokształcące, które zostało przeniesione do dzielnicy Gdynia Wiczlino. Ten budynek od samego początku miał być przeznaczony na Centrum Nowoczesnego Seniora i w tym zakresie trwają prace zgodnie z harmonogramem – wyjaśnia Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

 

Nieruchomość, w której powstanie centrum, będzie pełniła dwie funkcje.
 

- Ten budynek składa się z dwóch części. W starszej, wymagającej znacznie większych inwestycji i nakładów, powstanie CNS, natomiast w nowszej części budynku, znajdującej się z od strony ul. Starowiejskiej, nadal będą realizowane usługi oświatowe związane z administracją szkół. Będzie tam funkcjonować Centrum Usług dla Przedszkoli i Szkół, skupiające pracowników gdyńskich placówek oświatowych – mówi Bartosz Bartoszewicz i dodaje: - W ramach prac nad budynkiem udało się zmienić przeznaczenie sali gimnastycznej, która początkowo miała zostać zaadaptowana na potrzeby części oświatowej, ale docelowo posłuży seniorom i będzie częścią Centrum Nowoczesnego Seniora. Wszystkie pozostałe przestrzenie budynku, które znajdują się na zewnątrz, będą dalej udostępniane mieszkańcom, utrzymujemy wszystkie podjęte w tym zakresie decyzje.


Przystąpienie do przetargu na opracowanie koncepcji oraz kompleksowej dokumentacji projektowej będzie możliwe po złożeniu kompletu dokumentów. Te należy dostarczyć do środy, 27 stycznia do godz. 13 do siedziby Laboratorium Innowacji Społecznych przy ul. Żeromskiego 31 w Gdyni.
 

- Opracowanie dokumentacji przebudowy obiektu zabytkowego o bardzo wysokich wymaganiach w zakresie dostępności potrwa około roku – mówi Bianka Witkowska, kierownik sekcji rozwiązań projektowych Laboratorium Innowacji Społecznych. - Chcemy osiągnąć wzorcowy poziom rozwiązań projektowych, które sprawią, że obiekt będzie nie tylko dostępny, ale faktycznie przyjazny dla osób starszych, o różnej sprawności. Zamierzamy przy tym zachować charakter budynku, klimat szkoły z lat 20. XX w. i wszystkie autentyczne elementy wykończenia, które zachowały się w wystarczająco dobrym stanie.


Otwarcie ofert odbędzie się tego samego dnia (27 stycznia br.)o godz. 14.00 w siedzibie zamawiającego. W związku z obowiązującym stanem zagrożenia epidemicznego wykonawcy mogą uczestniczyć w publicznym otwarciu ofert tylko i wyłączanie za pośrednictwem transmisji online pod adresem: https://link.do/jGOdm. Szczegółowe informacje na temat zamówienia znajdują się na tej stronie: https://bip.um.gdynia.pl/zamowienia-publiczne-powyzej-30-tys-euro-4,8325/na-opracowanie-koncepcji-oraz-kompleksowej-dokumentacji-projektowej-dla-centrum-nowoczesnego-seniora,559143.

 

 

 

Źródło: UM Gdynia

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda