mobile
REKLAMA

Na krawędzi – recenzja spektaklu „Bella Figura”

Teatr Wybrzeże przyzwyczaił widzów do ambitnego repertuaru i ciekawych pomysłów inscenizacyjnych. „Bella Figura” to bardzo dobry, współczesny spektakl, który w niebanalny sposób porusza i niepokoi.

Marek Nowak
TAGI
Na krawędzi – recenzja spektaklu „Bella Figura”

Najnowsza premiera Teatru Wybrzeże oparta jest na tekście autorstwa Yasminy Rezy. Ta francuska dramatopisarka znana w Polsce, między innymi za sprawą „Boga Mordu”, który stał się podstawą scenariusza filmowej „Rzezi” wyreżyserowanej przez Romana Polańskiego. „Bóg Mordu” jest też, nota bene, od lat z powodzeniem wystawiany w Teatrze Miejskim w Gdyni. Cechą wspólną świata przedstawionego w obu tych dramatach jest odkrywanie pierwotnych ludzkich emocji, które drzemią ukryte pod powłoką ogłady i konwenansu.

„Bella Figura” to także słodko-gorzki portret bohaterów, których życie dalekie jest od wymarzonego. Andrea (Agata Bykowska) jest samotną matką, która w relacjach z mężczyznami utknęła w roli kochanki, a przedsiębiorca Boris (Michał Jaros), z którym się spotyka, prowadzi podwójne życie i właśnie znalazł się na skraju bankructwa. Także inni bohaterowie sztuki (wśród nich uzależniona od leków Yvonne grana przez Katarzynę Figurę) ukrywają swoje słabości w świecie, którego fundamenty złożone są z pozorów i... rozpadają się.

Reżyserem spektaklu jest Grzegorz Wiśniewski, który najwidoczniej bardzo dobrze czuje się przedstawiając urokliwą dekadencję przedstawionego w spektaklu świata. Warto też przypomnieć, że Teatrze Wybrzeże zrealizował on wcześniej między innymi znakomity spektakl „Kto się boi Virginii Woolf” z Dorotą Kolak i Mirosławem Baką. W „Bella Figura” oprócz bardzo dobrego poprowadzenia aktorów zawdzięczamy mu także ciekawe włączenie do inscenizacji elementów audiowizualnych oraz kilka autorskich akcentów, którym warto dać się zaskoczyć.

Czas trwania spektaklu to 1 godzina 40 minut (bez przerw).

Najbliższe spektakle:

28 kwietnia godz. 18

29 kwietnia godz. 18

1 maja godz. 18

2 maja godz. 19

3 maja godz. 19

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda