mobile
REKLAMA

MoNoTEATR: Fal/staff

Bohaterem tego monodramu jest najbarwniejsza z postaci szekspirowskich – sir John Falstaff.

Informacja prasowa
TAGI
MoNoTEATR: Fal/staff

Zastajemy go w sytuacji osobistej klęski. Książę Henryk, jego przyjaciel i uczeń, po koronacji na króla Anglii zrywa z dotychczasowym, swobodnym życiem w wesołej kompanii i postanawia skazać Falstaffa na wygnanie – „nie z ojczyzny, lecz z orszaku króla”. Przedstawienie pokazuje Falstaffa jako człowieka wciągniętego w tryby wielkiej historii. To tło, na którym realizuje się los bohatera uosabiającego „starą, wesołą Anglię”. Nie jest to wesołek, błazen. Zaczyn rubasznego, ludowego humoru postaci dobitniej ukazuje jej tragiczny upadek. „Człowiek jest błaznem czasu”.

Po spektaklu zapraszamy na dyskusję z udziałem Jolanty Krawczykiewicz, Tomasza Miłkowskiego, Wiesława Gerasa, Stanisława Miedziewskiego oraz Krzysztofa Gordona.

WSTĘP WOLNY, obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc (od 11.08) pod adresem: monoteatr@ftg.pl lub tel. 58 322 04 14.

MONOTEATR
Jest to zainicjowany w 2016 roku w Teatrze w Oknie cykl spotkań eksplorujący unikalną formę teatru jednego aktora. Jest okazją do bliższego spotkania szerokiego kręgu odbiorców z tą najprostszą, a zarazem najtrudniejszą z form teatralnych. Prezentacje różnorodnych spektakli tego gatunku wieńczą spotkania z artystami, dyskusje z udziałem publiczności, a także debaty z udziałem ekspertów. Kuratorem cyklu jest Wiesław Geras.

MIKROKOSMOS MIEDZIEWSKIEGO
Osobowość. Wizjoner. Mistrz. Detalista. „Żywa legenda”... W znacznej mierze dzięki niemu Słupsk jest określany stolicą monodramów. Stworzył dziesiątki spektakli w poetyce teatru jednego aktora, a regularność z jaką zdobywają one nagrody na ogólnopolskich i zagranicznych festiwalach, wprawia w pełne szacunku zdziwienie. Energiczny i żywiołowy, często wydaje się młodszy od swoich aktorów. Stanisław Miedziewski obchodził w 2017 roku jubileusz 40-lecia pracy reżyserskiej i to jemu zadedykowaliśmy przegląd "Mikrokosmos Miedziewskiego" w ramach cyklu MONOTEATR.

KRZYSZTOF GORDON
Aktor teatralny i filmowy, absolwent warszawskiej PWST (1968), od 1970 roku członek zespołu Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Zagrał również kilka ważnych ról na scenie sopockiego Teatru Atelier. Wielokrotnie nagradzany, m.in. Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W dorobku ma m.in. monodram oparty na monologach szekspirowskich „Szeks show presents: Yorick, czyli spowiedź błazna”, „Śmieszny Staruszek” oraz „Falstaff”, który był prezentowany i uzyskał Grad Prix podczas WROSTJA w 2007 roku. Spektakl został również doceniony na Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Armenii. Sztukę Krzysztofa Gordona cechują wewnętrzne skupienie, stonowana ekspresja i wyciszenie.

STANISŁAW OTTO MIEDZIEWSKI
Polski reżyser teatralny i filmowy, absolwent reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Odbył staż w Teatrze B. Brechta w Berliner Ensamble, przez kilka sezonów pracował w Teatrze Miejskim w Toruniu. Od 1976 roku współtworzy - aktywowany w Słupsku przez Antoniego Franczaka (1972) - Teatr "Rondo", współpracując ze Słupskim Ośrodkiem Kultury. Jego przedstawienia były wielokrotnie nagradzane na ogólnopolskich i zagranicznych festiwalach teatralnych (m.in. Nowy York, Wrocław, Edynburg, Moskwa, Praga, Lublin, Parchowo). Prowadził warsztaty teatralne w Art Centro w Cambridge, Francji, Rosji i Danii. Został wyróżniony nagrodą I stopnia Ministra Kultury i Sztuki oraz nagrodą specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego i nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego. W 2016 roku obchodził jubileusz 50-lecia pracy twórczej, a w 2017 roku jubileusz 40-lecia pracy reżyserskiej.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda