mobile

Młodzi naukowcy szukają rozwiązań na problemy społeczeństwa

Czytnik skali szarości dla niewidomych, rowerowy skaner jakości powietrza czy system bezpiecznej kąpieli dla osób starszych – to wybrane projekty biorące udział w tegorocznym Finale Konkursu Naukowego E(x)plory. Autorów aż 35 innowacyjnych pomysłów, będzie można spotkać na Gdynia E(x)plory Week - święcie pasjonatów nauki i innowacji, które odbędzie się w dniach 24-26 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia.

Explory/ informacja prasowa
TAGI
Młodzi naukowcy szukają rozwiązań na problemy społeczeństwa

Częstą przyczyną śmierci osób starszych jest zasłabnięcie lub utrata przytomności, a w konsekwencji utonięcie w trakcie kąpieli. Licealista Maciej Kowalski i student Jakub Zyngier z Krakowa opracowali system bezpiecznej kąpieli dla osób starszych – tzw. „Babcia w wannie”. System ma zapewnić maksymalne bezpieczeństwo w trakcie kąpieli osobom z niej korzystającym, w szczególności przebywającym w szpitalach czy domach opieki, przy zachowaniu maksimum komfortu i intymności. System polega na kontroli ruchu osoby kąpiącej się dzięki specjalnie zamontowanemu czujnikowi. 

„Babcia w wannie” to jeden z projektów biorących udział w tegorocznym Finale Konkursu Naukowego E(x)plory, który jest częścią Gdynia E(x)plory Week. Podczas wydarzenia będzie można spotkać autorów aż 35 innowacyjnych projektów z różnych dziedzin naukowych, a także z potencjalnie dużą przydatnością społeczną. Projekty zostały wyłonione spośród 160 z całej Polski!

Konkurs Naukowy E(x)plory od 7 lat organizowany jest przez Fundację Zaawansowanych Technologii. Konkurs jest częścią Programu E(x)plory, który wspiera utalentowaną młodzież w realizacji innowacyjnych projektów naukowych oraz promuje ich osiągnięcia na arenie międzynarodowej. 

Konkurs Naukowy E(x)plory przeznaczony jest dla młodych, ambitnych osób w wieku 13-20 lat, które są zainteresowane otaczającą nas rzeczywistością. Wspieramy młodych naukowców zafascynowanych innowacyjnymi rozwiązaniami, badających otaczającą nas przyrodę lub po prostu mających niezwykły pomysł na projekt społeczny.

Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii

Łukasz Strzelczyk i Patryk Solarczyk z Ostrowa Wielkopolskiego opracowali rowerowy skaner jakości powietrza (BAQS - Bicycle air quality scanner). Urządzenie pomaga rowerzystom w wyborze najczystszych pod względem jakości powietrza tras rowerowych. Skaner komunikuje się z telefonem i ostrzega o zanieczyszczeniach. W przypadku obecności smogu użytkownik zostaje powiadomiony o zagrożeniu wibracją lub sygnałem dźwiękowym. Wszystkie dane wysyłane są na stronę z uaktualnianą na bieżąco mapą oraz widoczną skalą i stężeniem zanieczyszczeń w danym miejscu. Jan Paczkowski z Bydgoszczy opracował natomiast „BrailleView - czytnik skali szarości dla niewidomych”, który za pomocą wibracji symuluje natężenie skali szarości (od najrzadszych drgań na bieli po najczęstszych na czerni). Czujniki razem z silnikami zamontowane będą w specjalnych ramkach zakładanych na plecy osobom niewidomym. Dzięki temu za pomocą bodźców wywoływanych przez drgania obu silników, osoby niewidome będą w stanie rozpoznawać kształty. Urządzenie w założeniu ma być proste w budowie i tanie w produkcji.

Finaliści Konkursu Naukowego E(x)plory walczyć będą o stypendia naukowe w wysokości 10 tys., 7 tys. i 5 tys. złotych oraz wyróżnienia w postaci udziału w najbardziej prestiżowych zagranicznych konkursach naukowych dla młodzieży: Intel ISEF w Phoenix, Expo-Sciences International w Abu Dhabi oraz Infomatrix w Rumunii. Projekty będą oceniane przez 20-osobowe jury złożone z przedstawicieli najlepszych polskich uczelni i innowacyjnych firm. Młodzi naukowcy wezmą również udział w plebiscycie Innowator Jutra, który wyłoni najciekawszy zdaniem internatów projekt naukowy. Głosowanie rozpocznie się 15 października. Wyniki zostaną ogłoszone podczas ceremonii zamknięcia Gdynia E(x)plory Week dnia 26 października. 

Więcej informacji na stronie: www.explory.pl.

Współorganizatorami Gdynia E(x)plory Week są Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia oraz Miasto Gdynia. Mecenasem Programu E(x)plory jest Grupa Lotos. Partnerem strategicznym są Zakłady Farmaceutyczne Polpharma.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda