mobile
REKLAMA

Mity na temat pieczywa

Chrupiący, pachnący i świeży- prawie każdy lubi chleb, ale większość go ogranicza z powodu krążących wokół niego opowieści. Jak to jest z tym chlebem, tuczy czy nie? Czy jego spożywanie jest wskazane podczas diety, a może lepiej jest go zastąpić lekkim, chrupkim pieczywem? Według dietetyków nie ma to znaczenia. Co powinniśmy wiedzieć o chlebie?

Aleksandra Żarkiewicz
TAGI
Mity na temat pieczywa

o chlebie?

Ze spożywaniem pieczywa wiąże się wiele mitów i kontrowersji. Z jednej strony rosnącą popularnością cieszą się rozwiązania żywieniowe zakładające jego eliminację z diety, z drugiej jednak coraz częściej spotkać można się z wypowiedziami specjalistów do spraw żywienia przekonujących, iż chleb powinien stanowić integralny element zdrowego odżywiania. Warto więc bliżej przyjrzeć się temu tematowi, a przy okazji obalić kilka popularnych mitów!

Aby schudnąć, wyeliminuj z codziennego jadłospisu pieczywo. MIT!

Chleb uznawany jest za największego wroga osób walczących ze zbędnymi kilogramami. Przeświadczenie, że pieczywo jest tuczące to jeden z najmocniej zakorzenionych mitów w naszej świadomości. Mimo znacznego ograniczenia lub całkowitego wykluczenia z diety produktów zbożowych może stanowić ono w pewien sposób strategię żywieniową ukierunkowaną na zredukowanie tkanki tłuszczowej, jednak nie jest to uniwersalna recepta na odchudzanie. Nie ma konieczności wykluczania tych produktów z codziennego jadłospisu. Dbając o szczupłą linię ważne jest, aby w wyborze odpowiedniego pieczywa kierować się jego rodzajem. Uwagę należy również zwrócić na spożywaną ilość oraz na to z czym go jemy. Dobrym wyborem jest chleb pełnoziarnisty, graham czy razowy. Pieczywo jest bogate w błonnik, dzięki czemu reguluje pracę jelit.

Pieczywo ciemne jest lepsze od jasnego. MIT!

 Najczęstszym gościem na naszych stołach jest pieczywo jasne- biały chleb, kajzerki czy bagietki. Są one jednak pozbawione niemal wszystkich składników odżywczych, gdyż są wypiekane z wysoko przetworzonej mąki. Zazwyczaj zawierają również chemiczne ulepszacze, środki zakwaszające, wybielające i spulchniające. Pieczywo wysokiej jakości wypiekane z mąki nieoczyszczonej różni się od mąki rafinowanej barwą. Taki efekt jest jedynie złudzeniem dla oka. Niejeden „razowy” wypiek zawiera podobnie jak białe konserwanty czy inne ulepszacze. Wybierając pieczywo w piekarni kierujmy się składem, a nie barwą.

Chleb jest niezdrowy. MIT!

Kiedy przyjrzymy się piramidzie żywieniowej, to zobaczymy, że na samym dole, u podstaw każdej diety są produkty zbożowe, w tym i pieczywo. Dlaczego? Bo zwierają one wszystkie składniki energetyczne, budulcowe oraz regulujące, które są niezbędne dla organizmu. Zboża zwierają węglowodany złożone, białko, składniki mineralne, witaminy, tłuszcz, kwas mlekowy. Różne pieczywa mają różne składy- dłuższe, krótsze. Oczywiście, za każdym razem podczas zakupów warto się im przyjrzeć i wybrać te, które są najkorzystniejsze i najmniej przetworzone. To daje gwarancję naturalności wypieku.

Pieczywo chrupkie jest mniej kaloryczne. MIT!

Przez większość społeczeństwa pieczywo chrupkie jest postrzegane jako zdrowsze, mniej kaloryczne. Wówczas stanowi ono zamiennik tradycyjnego pieczywa. Ostatecznie w przeliczeniu nie wypada lepiej od chleba. Okazuje się, że popularne „chrupki” są bardziej kaloryczne od normalnego wypieku, a także mają wyższy indeks glikemiczny. To oznacza, że po zjedzeniu takiego kawałka chleba w organizmie szybko podwyższa się poziom cukru, by następnie równie szybko spaść. Ostatecznie znowu dopada nas głód i sięgamy po kolejną porcję jedzenia.  Stawiajmy na tradycyjny chleb!

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko