mobile
REKLAMA

Mit | Tydzień Ukraiński w Gdańsku 2018

W kolejnej odsłonie cyklu artBiografie, który poświęcony jest artystom chcącym zmieniać świat, kanony artystyczne i postawy społeczne, prezentujemy sylwetkę Wasyla Slipaka - śpiewaka operowego o światowej sławie i unikatowym głosie.

Informacja prasowa
TAGI
Mit | Tydzień Ukraiński w Gdańsku 2018

W dyskusji po filmie udział wezmą Kateryna Mizina, producentka filmu i prof. Marta Kowal. Projekcja odbędzie się 24 października o godz. 18.00. Realizowana jest we współpracy organizowanego przez Konsulat Ukrainy w Gdańsku/ Kонсульство України в Гданську w ramach Tydzień Ukraiński w Gdańsku 2018/ Український Тиждень в Гданську.

MIT - to nowy film Łeonida Kantera i Iwana Jasnija, na ekrany ukraińskich kin wszedł w lutym 2018. Film opowiada historię życia Wasyla Slipaka – śpiewaka operowego o światowej sławie i unikatowym głosie.

A jednak Wasyl postanowił opuścić scenę, porzucić karierę w Europie by wstąpić w szeregi ochotników, kiedy wojna przyszła do jego ojczyzny. Podczas wykonania bojowego zadania Wasyl "Mit" Slipak zginął od kuli snajpera.

Autorzy łączą w filmie dwa gatunki: kino i koncert. Wykorzystano liczne archiwalne nagrania wideo, pokazujące bohatera w życiu codziennym i na scenie. Przeplatają się w nim dwie linie fabularne, podobne do siebie tak bardzo, że widz zapomina, gdzie jest fikcja, a gdzie rzeczywistość. Jedna to opowiadanie Gianniego Rodariego "Gelsomino w Kraju Kłamczuchów" o chłopcu, który miał unikatowy głos i walczył z jego pomocą z łotrami; druga - to historia Wasyla, który złożył w ofierze swój głos i życie w walce o swój kraj, gdyż nie mógł milczeć.

Muzykę do filmu «MIT» stworzyli lub udostępnili jedni z najlepszych współczesnych kompozytorów. Wśród nich Jewhen Halperin, który współpracował z Lucem Bessonem i Barrym Sonnenfeldem, był bliskim przyjacielem Wasyla; Roman Hryhoriw oraz Illa Razumejko (formacja NOVA OPERA), a także Eduard “Dila” Prystupa.

Reżyserzy: Łeonid Kanter, Iwan Jasnij

Film będzie pokazywany w języku ukraińskim z polskimi napisami.
Wstęp wolny.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda