mobile

MIKROPLASTIK – MAKROPROBLEM

Ile plastikowych butelek zjadamy w ciągu życia? Dlaczego Amerykanie wycofują z rynku kosmetyki z mikrogranulkami? Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni zaprasza na kolejne spotkanie dla dorosłych z cyklu SCIENCE CAFE (niedziela, 22 kwietnia). Kwietniowe wydarzenie będzie poświęcone niewidzialnemu, ale bardzo niebezpiecznemu mikroplastikowi.

Informacja prasowa
TAGI
MIKROPLASTIK – MAKROPROBLEM

Morza i oceany jak wielkie blendery


Ile razy zdarzyło się Wam, że zapomnieliście z domu torby na zakupy i musieliście kupić (kolejną) plastikową siatkę? A teraz wyobraźcie te same reklamówki tylko rozdrobnione, które trafiają do Was  z powrotem w … wodzie pitnej lub w pożywieniu. Na kolejnym spotkaniu z cyklu SCIENCE CAFE w EXPERYMENCIE uczestnicy porozmawiają o mikroplastiku, który stanowi makroproblem nie tylko dla ludzi, ale również zwierząt morskich, np. ryb i skorupiaków. Morza i oceany to inaczej wielkie blendery, które setki ton plastiku produkowanych przez nas każdego dnia, rozdrabniają na niewidzialny dla ludzkiego oka, ale bardzo niebezpieczny pył.  


Gościem spotkania będzie dr hab. Dorota Burska, prof. UG z Wydziału Oceanografii i Geografii UG, która opowie o zagrożeniach chemicznych w morzach i oceanach, ich wpływie na faunę i florę oraz roli, jaką w całym tym łańcuchu tworzenia się mikroplastiku pełni człowiek.


Zrób coś dla środowiska i dla siebie


Po spotkaniu z dr Dorotą Burską odbędą się warsztaty, które poprowadzą edukatorzy EXPERYMENTU oraz studenci z kół naukowych z UG. Na specjalnych przygotowanych stanowiskach będzie można m.in. dowiedzieć się co oznaczają skróty PET, HDPE, PVC i inne znajdujące się opakowaniach żywności oraz co można bezpiecznie przechowywać w opakowaniach plastikowych.


- Chcielibyśmy poprzez warsztaty pokazać, jak zmieniając nasze codzienne przyzwyczajenia dotyczące zakupów żywności, kosmetyków, ale też segregacji śmieci, możemy wpływać na poprawę środowiska naturalnego – mówi Alicja Harackiewicz z Centrum Nauki EXPERYMENT.

 

Dr hab. Dorota Burska, prof. UG – wieloletni pracownik Instytutu Oceanografii UG. Obecnie zastępca Dyrektora Instytutu Oceanografii UG ds. Organizacji i Rozwoju. Doświadczona chemiczka związana z morzem i środowiskiem morskim. Duży nacisk w swojej pracy kładzie na popularyzację wiedzy o środowisku, rozwój świadomości o zagrożeniach i sposobach, jakimi możemy im zapobiegać.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda