mobile

Miastoprojekcje wracają do IKM

Czy budynki są w stanie przemówić własnym głosem i powiedzieć coś o nas samych i o stanie naszej cywilizacji? Filmy i dyskusje na temat architektury w miastach będą tematem kolejnego cyklu Miastoprojekcji w IKM. Podczas najbliższego spotkania obejrzymy jeden z sześciu filmów składających się na dokument „Świątynie kultury”, w którym Wim Wenders portretuje słynną Filharmonię Berlińską. Zapraszamy 27 stycznia o godz. 19.00 do sieni IKM przy ul. Długi Trag 39/40, wstęp wolny!

TAGI
Miastoprojekcje wracają do IKM

Film, „Świątynie kultury”, którego dwie części oryginalnie przedstawiają po trzy budynki, zostanie podzielony na prezentacje pojedynczych obiektów. Projekcjom będzie towarzyszyć rozmowa historyka sztuki Maksa Bochenka i architekt Moniki Arczyńskiej. Spróbują odpowiedzieć na pytania co sprawia, że budynki stają się ikonami, jak następuje proces ich „wrastania” w miasto, jakie są relacje między obiektami architektonicznymi a ich użytkownikami i dlaczego pod hasłem „Świątynie kultury” mieszczą się zarówno filharmonie i biblioteki, jak i budynek więzienia. Podczas najbliższego spotkania obejrzymy film Wima Wendersa o Filharmonii Berlińskiej, w lutym Karima Aïnouza – o Centrum Georgesa Pompidou w Paryżu.

Dokument „Świątynie kultury”, przedstawia indywidualne spojrzenie sześciu słynnych reżyserów na sześć ikonicznych europejskich budowli potraktowanych tu jak lustro nas samych i dzisiejszej kultury. Każdy z twórców pokazuje dany obiekt na swój własny sposób, przy zachowaniu charakterystycznej dla siebie stylistyki i filmowego języka. Wim Wenders portretuje słynną Filharmonię Berlińską, Robert Redford – Instytut Salka w kalifornijskim mieście La Jolla, Michael Madsen – więzienie Halden w norweskim mieście Halden, Michael Glawogger – Rosyjską Operę Narodową, Margreth Olin – Operę w Oslo, a Karim Aïnouz – Centrum Georgesa Pompidou w Paryżu.

Każdy z tych budynków jest pokazany w zupełnie inny sposób, bo każdy z nich funkcjonuje na autonomicznych prawach i ma własną duszę: pod względem zewnętrznym i wewnętrznym zorganizowany jest również na innych zasadach. W filmie poznajemy nie tylko wizualny obraz tych budowli, lecz także ich architektoniczną strukturę, co we wszystkich przypadkach okazuje się znaczące. Każda z tych budowli na swój sposób staje się refleksem współczesnej kultury i doskonałym strażnikiem pamięci zbiorowej ludzkości. Jest też wyraźnym materialnym przejawem myśli i działalności współczesnego człowieka, a co więcej – pokazuje, jak wygląda jego życie, choć w każdym przypadku mamy do czynienia z zupełnie innym jego przejawem i perspektywą.

Miastoprojekcje, prowadzenie: Monika Arczyńska, Maks Bochenek

Data: 27 stycznia, godz. 19.00, „Świątynie kultury: Filharmonia Berlińska”

Data: 24 luty, godz. 19.00, „Świątynie kultury: Centrum Georgesa Pompido”

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda