mobile

Miasto jak wspólny pokój. Gdańskie modi co-vivendi

O wędrówkach po dzielnicach, które ożywiają lokalną pamięć, o niknącej Stoczni Gdańskiej, pielgrzymujących do miasta danzigerach i turystach współczesnych, o Gdańsku jako przestrzeni dla kultury, psychoanalizie miasta i tożsamości jego mieszkańców przeczytamy w wieńczącej trzyletni projekt „Wspólny Pokój Gdańsk” książce pod redakcją Marii Mendel. 20 kwietnia o godz. 17.00 w sieni Instytutu Kultury Miejskiej, o gdańskich sposobach wspólnego, zgodnego życia, z redaktorką i pozostałymi autorami porozmawia Jacek Dominiczak.

TAGI
Miasto jak wspólny pokój. Gdańskie modi co-vivendi

- Książka o gdańskich modi co-vivendi to jeden z rezultatów blisko trzyletniej współpracy autorów poszczególnych rozdziałów oraz kilku innych osób, które przez ten czas owocnie zasilały proces jej powstawania. Wśród nich są Piotr Wołkowiński i Waldemar Ślefarski, założyciele Fundacji Wspólny Pokój. Projekt, stanowiący grunt tej współpracy, w latach 2013–2015 skupił łącznie 28 osób, wśród nich działaczy społecznych i animatorów lokalnych społeczności Gdańska, w większości jednak badaczy, reprezentujących rozmaite dyscypliny naukowe, ale chętnie przekraczających ich granice w badawczym współdziałaniu w zespole – mówi Maria Mendel.

„Wspólny Pokój Gdańsk” to projekt Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, współpracującego przy jego realizacji z Uniwersytetem Gdańskim, Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Muzeum Historycznym Miasta Gdańska 2. „Wspólny pokój” to także tytuł projektu zrealizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej. Seminarium, które odbyło się w 2012 roku i było cyklem wykładów i debat pozwalających na zbudowanie jak najszerszego obrazu Gdańska przed i powojennego. Uczestnicy wspólnie zmierzali do identyfikacji doświadczeń związanych z Gdańskiem, a pozwalających myśleć o tym mieście jako przestrzeni wspólnej, pomimo istniejących różnic. Projekt otrzymał oficjalne wsparcie Güntera Grassa.

- Książka powstała w obszarze refleksji o współzamieszkiwaniu, w szczególności skupiono się wokół myśli, że miasto zapewnia wysoką jakość życia, jeżeli jest przestrzenią podmiotowo współtworzoną przez jego mieszkańców. W piętnastu rozdziałach opowiada o gdańskich modi co-vivendi, czyli licznych postaciach (z)godnego, wzajemnie satysfakcjonującego wspólnego życia, toczącego się w podzielanej społecznie, zurbanizowanej przestrzeni. W perspektywie naukowej analizy warunków kształtowania owych modi, przedstawia stare i nowe doświadczenia gdańszczan w tym zakresie; ich starania, napotykane trudności i osiągnięte rezultaty. Z relacjonowanych w tomie badań, prowadzonych metodą Krytycznej Historii Miasta, wynika najogólniej, że wspólnym pokojem Gdańsk stawał się wówczas, gdy jego współmieszkańcy – w poczuciu różnic, pokonując liczne przeciwności – praktykowali demokratyczną równość – kontynuuje Mendel.

Książka podzielona jest na dwie części: Wędrówki, w których autorami są: Lesław Michałowski, Dominik Krzymiński, Marcin Boryczko, Aleksandra Kurowska-Susdorf, Dorota Jaworska, Khedi Alieva, Jolanta Sokołowska, Maciej Bakun, Paweł Bykowski i Kreacje, gdzie znajdziemy teksty: Doroty Rancew-Sikory, Miłosławy Borzyszkowskiej-Szewczyk,Katarzyny Stankiewicz, Alicji Zbierzchowskiej, Sylwii Bykowskiej, Agnieszki Bzymek, Doroty Grubby-Thiede i Małgorzaty Anny Karczmarzyk. Redaktorką publikacji „Miasto jak wspólny pokój. Gdańskie modi co-vivendi” jest Maria Mendel.

Maria Mendel – profesor nauk humanistycznych, pracuje na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Wśród publikacji m.in.: Edukacja społeczna (2001); Animacja współpracy środowiskowej (red., 2003); Pedagogika miejsca(red., 2006); Społeczeństwo i rytuał. Heterotopie bezdomności (2007); Tożsamość gdańszczan. Budowanie na (nie)pamięci (red. z A. Zbierzchowską, 2010).

----

Promocja książki „Miasto jak wspólny pokój. Gdańskie modi co-vivendi”

Z Marią Mendel rozmawia Jacek Dominiczak

Data: 20. kwietnia godz. 17.00

Miejsce: sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Dołącz do wydarzenia na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/467605580103436/

Wstęp wolny!

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda