mobile
REKLAMA

„Mgła” na Wzgórzu głosem rapera

Załóżcie słuchawki, oderwijcie się od rzeczywistości i ruszajcie na spacer zakątkami gdyńskiego Wzgórza św. Maksymiliana. Po drodze gęsta mgła, wybita szyba i okoliczni mieszkańcy. W literacką podróż po życiu dzielnicy zabiera Piernikowski, czyli połowa podbijającego rapową scenę duetu Syny. Artysta użyczył głosu do audiobooka już wcześniej opublikowanego opowiadania Salci Hałas.

inf. prasowa
„Mgła” na Wzgórzu głosem rapera

Dzielnica przemówiła ludzkim głosem. Dokładniej – głosem rapera. Na YouTube można już wysłuchać wyjątkowego audiobooka opartego na opowiadaniu „Mgła” Salci Hałas. To opowieść tajemnicza, oparta na lokalnych legendach, nasiąknięta atmosferą jednej z gdyńskich dzielnic, która pod literacką otoczką odsłania obraz tego miejsca widzianego oczami jego mieszkańców. Jednym słowem – dzielnicowa sztuka.

Posłuchaj tu: https://www.youtube.com/watch?time_continue=8&v=B65hBrr7Yto&feature=emb_logo

Jeśli do tego dołożymy znany głos i niepodrabialny muzyczny sznyt, pozycja staje się obowiązkowa dla każdego gdynianina. Za tę warstwę jest odpowiedzialny Robert Piernikowski, czyli członek duetu Syny, który od kilku lat podbija rapową i alternatywną scenę.

W czytanej przez niego „Mgle” da się odczuć charakterystyczny styl, którym konsekwentnie dociera do nowych słuchaczy, a muzyka przygotowana przez Piernikowskiego dosłownie przenosi do gęstego klimatu znanego z albumów wydanych do tej pory z jego udziałem. Ci, którzy jeszcze nie spotkali się z jego twórczością, powinni jak najszybciej nadrobić zaległości – mowa o artyście, który wymyka się z dobrze znanych schematów i oprócz publikacji nakładem Latarnia Records ma za sobą także współpracę z popularnym Asfalt Records, nominacje do „Paszportu Polityki” i Fryderyka za najlepszy album alternatywny czy nagrodę za teledysk roku podczas PL Music Video Awards.


 

Podstawa gdyńskiego biennale


Samo opowiadanie Salci Hałas można było przeczytać już wcześniej – audiobook z raperem jest nowym spojrzeniem na twórczość związaną z jedną z gdyńskich dzielnic. Przypomnijmy, że oba dzieła są elementami Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej w Gdyni, za które odpowiada stowarzyszenie Traffic Design. Pierwotnie tekst „Mgły” miał być swego rodzaju briefem dla artystów projektujących zmiany miejskich przestrzeni w ramach Biennale.

Bieżąca edycja została skoncentrowana właśnie wokół dzielnicy Wzgórze św. Maksymiliana. Salcia Hałas zbierała materiał, który posłużył za kanwę jej opowieści m.in. przez wniknięcie w życie dzielnicy – pisarka była obecna podczas spotkań kółka bibliotecznego, pracowała w dzielnicowym sklepie czy uczestniczyła w zakładaniu ogrodu społecznego.

W ramach Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej w przestrzeni miasta pojawiły się już wcześniej nowe instalacje. To m.in. osiedle dla ptaków na budynku szkoły czy neon w przejściu prowadzącym do dzielnicy. Projektanci szykują jeszcze kilka ważnych zmian, w tym redesign ulicy Focha czy nowe rzeźby miejskie. Projekt jest współfinansowany przez miasto Gdynia.

 

 

 

Źródło: UM Gdynia

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda