mobile

Magia Eivor

Po raz kolejny na scenie Teatru Szekspirowskiego zagościła pierwotna skandynawska magia. Eivør Pálsdóttir to obdarzona niezwykłym głosem farerska wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Jej koncert był poruszającym widowiskiem.

Marek Nowak
TAGI
Magia Eivor

Eivor charakteryzuje wyrazisty głos oraz różnorodność gatunków muzycznych, jakimi się posługuje. Często nawiązuje do muzyki folkowej, powtarza też, że inspiracją są dla niej surowe krajobrazy rodzinnych Wysp Owczych; długie i mroczne zimy, zielone wzgórza, sztormy, burze i mgły. Inspiracje te przetwarza jednak przez współczesną wrażliwość i środki wyrazu. W jej muzyce folk spotyka się z elektroniką, alt rockiem, jazzem, nieraz słychać też nawiązania do muzyki poważnej (śpiewała wcześniej między innymi w orkiestrze symfonicznej i operze).

Październikowy koncert w GTS odbył sie w ramach krótkiej trasy koncertowej Eivor po Polsce i oparty był o głównie o utwory z ostatniej płyty artystki Slør, na której znajdziemy między innymi niezwykle klimatyczne I Tokuni, Verd Min czy Brotin. Mocno zabrzmiała także zaskakująca w swej dynamice kompozycja Boxes oraz oryginalnie zaaranżowany utwór Leonarda Cohena Famous Blue Raincoat. Nieco zabrakło wprawdzie możliwości typowo koncertowej reakcji publiczności (teatr przyjął opcję oglądania koncertu z miejsc siedzących), niemniej charyzma wokalistki i dopracowana oprawa wizualna pozwoliły stworzyć iście magiczne widowisko. Przypomnijmy też, że rok temu na scenie GTS gościła Warduna, co pozwala mieć nadzieję, że mroczne skandynawskie brzmienia konsekwentnie brzmieć będą tu każdej jesieni.

Pierwszym solowym albumem był inspirowany nordycką mitologią Yggdrasil, a w listopadzie 2004 roku pojawił się album zatytułowany Eivør, nagrany we współpracy z Kanadyjczykiem Billem Bourne’em, który stał się najlepiej sprzedającym się krążkiem z Wysp Owczych w USA i Kanadzie. Eivor zagościła wówczas także na islandzkich listach przebojów i była nominowana do Music Award, wraz z albumem grupy Björk. Od tego czasu regularnie wydaje nowe płyty rozwijając unikalny styl.

Eivor w Teatru Szekspirowskim supportował duński zespół AyOwA, który bez wątpienia także wart jest uwagi.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda