mobile
REKLAMA

Łódź: miasto „Ziemi Obiecanej”. Wykład z cyklu Miasta, mity, mistyfikacje

Łódź, jedno z młodszych miast Polski, rozwinęło się w ciągu kilku dekad XIX wieku. Jej krajobraz tworzą kompleksy fabryczne, kamienice, pałace i wille. Przez Reymonta opisywana była jako miasto kontrastów: olbrzymiego bogactwa i potwornej biedy. O rozwoju Łodzi, przemianach powojennych i rewitalizacji w XXI wieku opowie, 20 grudnia o godz. 19.00 w Instytucie Kultury Miejskiej, dr Łukasz Sadowski z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Informacja prasowa
TAGI
Łódź: miasto „Ziemi Obiecanej”. Wykład z cyklu Miasta, mity, mistyfikacje

- Łódź swój rozwój zawdzięcza przemysłowi tekstylnemu. W XIX wieku, w ciągu kilku dekad stało się jednym z najważniejszych i największych ośrodków miejskich Imperium Rosyjskiego. Manufaktury i skromne warsztaty tkackie zostały zastąpione przez olbrzymie kompleksy fabryczne. W centrum miasta powstały kamienice czynszowe, pałace i wille fabrykantów. Łódź opisywana przez Reymonta to miasto kontrastów: olbrzymiego bogactwa i potwornej biedy, typowy „produkt" XIX-wiecznej industrializacji. Jej przemysłowy charakter został utrzymany zarówno w II Rzeczypospolitej, jak i za czasów PRL-u. Łódź była wówczas drugim, jeżeli chodzi o liczbę mieszkańców, miastem Polski. Tworzone przez cztery nacje (Polaków, Niemców, Żydów i Rosjan) po 1945 stało się de facto ośrodkiem jednonarodowościowym. Po II wojnie światowej przekształceniu uległa także tkanka miejska, pojawiły się nowe osiedla i projekty przebudowy istniejącej struktury – mówi Łukasz Sadowski. - Ważną i przełomową epoką był początek lat 1990-tych. Upadek i likwidacja przemysłu spowodowały wzrost bezrobocia, problemy społeczne i wyludnianie miasta. Przeprowadzana od początków XXI wieku restrukturyzacja, tworzenie nowego centrum to dobry punkt wyjścia do rozważań nad rewitalizacją i redefinicją postindustrialnych miast – dodaje prelegent.

 

Łukasz M. Sadowski, historyk sztuki, wykładowca (w latach 2010-2016 kierownik) Katedry Teorii i Historii Sztuki na łódzkiej ASP. Od 2012 Prezes Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Obecnie zajmuje się zagadnieniami relacji kulturowych między krajami Dalekiego Wschodu (Chiny, Japonia), a Europą i USA w XIX i XX wieku.

Kurator cyklu, Hubert Bilewicz, historyk sztuki, nauczyciel akademicki, edukator. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się badawczo m.in. historią szkoły sopockiej i gdańskiego środowiska artystycznego po 1945 roku. Interesują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki.

Harmonogram wykładów Miasta mity mistyfikacje. O toposemiotyce w przestrzeni miejskiej

20 grudnia, Łódź: miasto „Ziemi Obiecanej”, dr Łukasz Mikołaj Sadowski, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

17 stycznia, godz. 19.00, Malta i Gozo, Joanna Kruszewska, przewodniczka i pilotka wycieczek

7 lutego, godz. 19.00, Bolonia: najstarsze miasto uniwersyteckie, dr Jacek Bielak, Uniwersytet Gdański

21 marca, godz. 19.00. Barceloński rykoszet. Jedność czasoprzestrzenna architektury czasu Modernisme Catala, czyli nie-pochwała modernizmu, prof. Tadeusz Pietrzkiewicz, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

11 kwietnia, godz. 19.00, Siena: idealna struktura urbanistyczna, dr Jacek Bielak, Uniwersytet Gdański

Autor Fotografii:

Pavlo Hryhorash

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda