mobile

Lekarze apelują o obowiązkowe szczepienia

Naczelna Rada Lekarska zwróciła się do Ministra Zdrowia z prośbą o podjęcie prac legislacyjnych, dzięki którym warunkiem przyjęcia dziecka do szkoły, przedszkola lub żłobka byłoby zaświadczenie o odbyciu obowiązkowego szczepienia.

 

Redakcja
Lekarze apelują o obowiązkowe szczepienia

NRL podkreśla, że decyzja rodziców o nieszczepieniu swoich pociech jest niezgodna z polskim prawem, a co więcej zagraża zdrowiu osób, które miałyby z dziećmi kontakt: „Wprowadzenie ustawowego obowiązku przedstawienia zaświadczania potwierdzającego wykonanie u dziecka szczepień obowiązkowych przed przyjęciem do żłobka, przedszkola lub szkoły jest uzasadnione interesem publicznym – potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego Polakom. Obowiązek taki chroniłby zdrowie dzieci, które zostały poddane szczepieniom obowiązkowym, ograniczając ich kontakt z osobami niezaszczepionymi, a także stanowiłby dodatkowy bodziec do poddania szczepieniom dzieci dotychczas niezaszczepionych.”

Wystosowany 7 lipca apel jest odpowiedzią na szerzącą się w Polsce „modę na nieszczepienie”. Stanowisko polskich lekarzy jest jasne: nie wolno dopuścić do rozprzestrzenienia się bardzo groźnych dla zdrowia i życia człowieka chorób, na które istnieje szczepionka. Warto zaznaczyć, że rodzicom i opiekunom, którzy nie wywiążą się z obowiązku zaszczepienia dziecka, grożą wysokie kary finansowe, a nawet kara ograniczenia władzy rodzicielskiej.

W tle całej sytuacji znajduje się podany przez Światową Organizację Zdrowia bilans zachorowań na odrę. Okazuje się, że ta choroba jest najczęstszą przyczyną zgonów dzieci na całym świecie. Europa nie stanowi wyjątku. Włochy i Rumunia zajmują w zestawieniu kolejno siódme i dziewiąte miejsce. Dyrektor europejskiego biura WHO wyraziła swoje oburzenie w związku z faktem, że przez chorobę, na którą można się zaszczepić, zapada (i umiera) tak wiele osób.

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko