mobile
REKLAMA

Lato nadeszło w tym roku bardzo szybko, a intensywne słońce nie daje nikomu odpocząć nawet na chwilę.

Ludzie chowają się w zacienionych miejscach i piją zimne napoje. Kiedy tylko się da, to wybierają się na plażę w poszukiwaniu chłodu i chwilowej ulgi od gorąca podczas przyjemnych kąpieli w morzu. Niestety domowe zwierzęta nie są w stanie sobie pomóc w tak prosty sposób i są zdane  na opiekę i zdrowy rozsądek swoich właścicieli. Jak możemy pomóc czworonogom w upały i uchronić ich od przegrzania? Oto kilka pomysłów.
 

Dagmara Gradolewska
TAGI
Lato nadeszło w tym roku bardzo szybko, a intensywne słońce nie daje nikomu odpocząć nawet na chwilę.

Spacery


Na udar i nadmiar słońca głównie narażone są psy, z którymi pomimo pogody trzeba wyjść na spacer. Szczególnej uwagi wymagają szczeniaki,  ciężarne samice, starsze psy, chore lub te nadmiernie otłuszczone. Wystarczy tylko przestrzegać kilku prostych zasad, aby ulżyć psiakom:


Omijaj  popołudnia –  w tym czasie słońce grzeje najmocniej więc na spacer można wyjść dosłownie na chwilę. Dłuższe wyprawy powinny odbywać się dopiero  wieczorem lub wcześnie rano, kiedy panuje przyjemny chłód.

Zacienione miejsca – z pewnością psiak sam będzie kierował się do cienia, ale warto to wziąć pod uwagę. Nie ciągnij psa w stronę gorących powierzchni takich jak asfalt lub cement, ponieważ może on sobie poparzyć sobie łapy. Spacery po trawie będą przyjemniejsze dla psa.

Wiatrak lub klimatyzacja – w domu też bywa gorące powietrze więc te urządzenia będą idealne. Wiatrak najlepiej ustawić na podłodze, aby psiak mógł się bezpośrednio ochłodzić. Okna należy zasłonić co doda więcej chłodu.

Nie zostawiaj psa w aucie! – Najlepiej zostawić psa w domu, ponieważ  samochód nagrzewa się jak sauna i może stać się zagrożeniem dla psa, a nawet wywołać traumę do auta.

Zapas wody – na spaceru warto zabierać wodę, aby co jakiś czas pies mógł się napić. Dodatkowo można polewać jego głowę i ciało w celu ochłodzenia. Podczas przerw, czy wypraw można założyć psu na głowę mokrą szmatkę. Sprawę może też ułatwić atomizer czyli spray do spryskiwania kwiatów, którym można co jakiś czas spryskać psiaka.

Objawy przegrzania

1. Nasilone ziajanie (często występuje ze ślinotokiem) – psy uwalniają ciepło ze swojego ciała poprzez ziajanie, przy silnych upałach ich wewnętrzna temperatura gwałtownie rośnie, co powoduje zwiększenie liczby oddechów.

2. Szybkie, płytkie oddechy – normalnie pies oddycha ok 10 razy na minutę, do 30 kiedy psiak jest mniejszy. Podczas udaru oddechy przyspieszają  i stają się płytsze, a do organizmu dociera mniejsza ilość tlenu.

3. Szare, blade, sine oraz lepkie i suche błony śluzowe –  Zdrowe błony śluzowe mają  odcień różowy.

4. Przyspieszenie akcji serca –  tętno szybkie i płytkie to sygnał o niebezpieczeństwie niewydolności układu krążenia. Tętno mierzy się na wewnętrznej stronie uda. Odpowiednie tętno wynosi u psów dużych 70-100, średnich 80-130, a małych 90-160 uderzeń na minutę.

5. Hipertermia – to wysoka temperatura ciała powyżej 41 stopi Celsjusza. Taki  stan zagraża życiu. Standardowa temperatura  to 38-39 stopni.

6. Utrata przytomności, śpiączka, drgawki – jest to najgorszy objaw, który może nastąpić jeżeli właściciel w porę nie zareaguje na objawy przegrzania.


Pierwsza pomoc

Psa należy ułożyć na boku i wyprostować szyję. Następnie otwiera się delikatnie pysk i wyjmuje język, aby nie zasłaniał wyjścia do gardła. Później należy położyć wilgotną szmatkę na głowie i szyi psa. Stopniowo trzeba polewać psa letnią wodą, zaczynając od klatki piersiowej i brzucha, a kończąc na kończynach.

Ważne, aby  nie przykrywać zwierzak żadnym ręcznikiem, ponieważ powoduje to problemy z oddychaniem. Jeżeli pies jest przytomny należy podać mu miskę z wodą, ale nie zmuszać go  do picia. Można również zwilżyć jego język i wargi wilgotną szmatką.

Kiedy stan psa się uspokoi należy udać się do weterynarza. Nigdy  nie wolno podawać  zwierzetom leków bez konsultacji z weterynarzem.

Źródło fotografii: bezprawnik.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda