mobile
REKLAMA

Kulturalnie zamaskowani w kinie i w teatrze

Magia gasnącego w sali światła i dramatyczna cisza działają równie mocno na wielbicieli teatru, jak i kinomaniaków. Tym bardziej cieszy wiadomość, że w miniony weekend kolejne instytucje kultury wznowiły działalność w realnym świecie.

inf. prasowa
Kulturalnie zamaskowani w kinie i w teatrze

Stało się, kultura wraca ze świata wirtualnego! W ubiegły weekend w swoje progi zaprosiły widzów Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza, Kino Studyjne Gdyńskiego Centrum Filmowego oraz Klub Filmowy przy ul. Polskiej 1.
Teatr Miejski ruszył 6 czerwca prapremierą spektaklu w kameralnej obsadzie „Nastazja wychodzi za mąż” na motywach „Idioty” Fiodora Dostojewskiego.
Dla bezpieczeństwa widzów zastosowano wytyczne i restrykcje sanitarne: m.in. ograniczenie o 50% liczby miejsc na widowni, konieczność noszenia w teatrze maseczek, zachowanie dystansu, dezynfekcja, zabieranie okryć wierzchnich na widownię.
W Teatrze Miejskim bilety na najbliższe spektakle są już wyprzedane, ale można planować wizyty wakacyjne. W związku z odwołaniem tegorocznej Sceny Letniej w Orłowie, dyrekcja teatru zdecydowała o wystawianiu sztuk w siedzibie przy ul. Bema 26. To  dobry czas, by nadrobić zaległości, bo na scenę wrócą m.in. „Trzej muszkieterowie”, „Bóg mordu”, „Prawda. Komedia małżeńska”, „Następnego dnia rano” czy „Hotel Westminster”.

Kino Studyjne działa dwutorowo. Wprawdzie zaprosiło w weekend do sal, których nazwy nawiązują do dawnych gdyńskich kin, ale równolegle zaprasza też na czerwone patio w ramach projektu „Lato na patio” w ramach gdyńskiego Falochronu Kultury. To dobra opcja dla tych, którzy do współdzielenia zamkniętych przestrzeni nie są jeszcze przekonani.

Podobne rozwiązanie wybrały Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Emigracji. W Muzeum Miasta Gdyni podziwiać można wystawy „Gdynia – Tel Awiw. Odsłona gdyńska” oraz „Dawno Temu nad Bałtykiem. Gdynia w fotografiach Romana Morawskiego”. Na wszystkich czeka również wystawa stała „Gdynia – dzieło otwarte”. Limit zwiedzających na piętrze wynosi 10 osób.
Przygotowano również ofertę kilkunastu warsztatów, wykładów oraz spotkań online.
12 czerwca projekt „Kapelusze z Ulicy Kilińskiego” przypomni wirtualne spotkanie/warsztat z modystką Beatą Kołodziejską26 czerwca odbędzie się warsztat Piotra Manasterskiego dotyczący fotografii otworkowej dla całej rodziny.
20 czerwca zaplanowano warsztaty „Biało na Białym” nawiązujące do historii gdyńskiego modernizmu oraz słynnego „gdyńskiego” jasnego koloru międzywojennych kamienic.
Odbędą się także lekcje Języka Migowego, koncerty i prelekcje w sieci. Wszystkie wydarzenia online można oglądać na www.facebook.com/muzeumgdynia.pl oraz www.muzeumgdynia.pl.
Na wirtualnym archiwum www.gdyniawsieci.pl czekają nowe kolekcje zdjęć oraz relacje mieszkańców w formie video na www.gdyniaopowiedziana.pl.
 
Muzeum Emigracji również zachęca do wizyt, ale można też zajrzeć na stronę, gdzie m.in. na bieżąco dodawane są podcasty „Stacja Emigracja”.
Na gości czekają Biblioteka Gdynia i Muzeum Marynarki Wojennej.

 

Co dalej w gdyńskiej kulturze?

Wraz ze znanym i lubianym spektaklem „Lekko nie będzie” wraca również Gdyńskie Centrum Kultury, które zaprasza od 14 czerwca do Konsulatu Kultury przy ulicy Jana z Kolna 25.
Powrót planuje też Teatr Gdynia Główna zaplanowaną na 19 oraz 20 czerwca premierą „i… Jakoś to będzie!” według „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza w reżyserii Idy Bocian.
Z niecierpliwością czekamy też na wieści z Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej.

 

Kulturalnie i bezpiecznie

Spektakle, seanse i oprowadzania po wystawach odbywają się w reżimie sanitarnym.
Wnętrza obiektów gotowe są na przyjęcie określonej liczby gości, a powierzchnie regularnie odkażane i dezynfekowane. Obowiązują maseczki, dystans i dezynfekcja dłoni.
Warto zajrzeć do regulaminów zamieszczonych na stronach każdej instytucji, aby uniknąć nieporozumień. Wszak do tych miejsc udajemy się dla relaksu i przyjemności.
Zgodnie z wytycznymi dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce przygotowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Rozwoju oraz Głównego Inspektora Sanitarnego z dn. 2.06.2020 r., uczestnicy wydarzeń kulturalnych mają obowiązek samodzielnego wyposażenia się w środki ochrony osobistej, tj. maseczki bądź przyłbice (pkt. 3 b).

 

 

Źródło: UM Gdynia

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda