mobile

Krzysztof Zanussi odbierze Platynowe Lwy

Jest reżyserem filmowym i teatralnym, scenarzystą, producentem i eseistą. Na swoim koncie ma trzydzieści pełnometrażowych filmów, w tym m.in.: „Barwy ochronne”, „Spiralę”, „Persona non grata” czy „Eter”. Teraz otrzyma wyjątkowe wyróżnienie za całokształt twórczości. Krzysztof Zanussi odbierze Platynowe Lwy podczas tegorocznego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Magdalena Czernek/Gdynia.pl/fot. Mateusz Ochocki
TAGI
Krzysztof Zanussi odbierze Platynowe Lwy

Zanussi był już nagradzany podczas gdyńskiego festiwalu. W 1977 roku otrzymał Złote Lwy za film „Barwy ochronne”. Tę samą nagrodę przyznano mu także w 2000 roku za „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”. Z kolei w 1980 roku jego „Constans”, a w 1996 roku „Cwał” zostały wyróżnione nagrodą specjalną jury. Natomiast za film „Persona non grata”, w 2005 roku, dostał nagrodę jury. Tym razem ceniony polski reżyser zostanie uhonorowany Platynowymi Lwami. To nagroda za całokształt twórczości. Krzysztof Zanussi odbierze ją 21 września podczas gali finałowej 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Platynowe Lwy to specjalna nagroda, którą otrzymują wybitni twórcy polskiego kina. Każdego roku przyznaje ją Komitet Organizacyjny Festiwalu. W gronie osób, które zostały uhonorowane tym wyróżnieniem są m.in.: Andrzej Wajda, Jerzy Antczak, Sylwester Chęciński, Tadeusz Chmielewski, Tadeusz Konwicki, Janusz Majewski, Roman Polański, Witold Sobociński, Jerzy Wójcik czy Jerzy Gruza. W ubiegłym roku doceniono Jerzego Skolimowskiego.

Krzysztof Zanussi urodził się 17 czerwca 1939 roku w Warszawie. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Potem uczył się Wydziale Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Jej dyplom uzyskał w 1967 roku. Od 1980 roku był kierownikiem artystycznym Studia Filmowego „Tor”, a później został jego dyrektorem i kieruje zespołem SF „Tor” do dziś.
 
Jest twórcą kina autorskiego, którego nie da się wprost zaklasyfikować do jakiegokolwiek nurtu filmowego w Polsce czy na świecie. Jako reżyser debiutował w 1969 roku filmem „Struktura kryształu”. Sam pisze dla siebie scenariusze, podejmując tematykę egzystencjalną. W 1984 roku zrealizował swój najgłośniejszy film dekady - „Rok spokojnego słońca”, za który otrzymał Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Krzysztof Zanussi ma w swoim dorobku w sumie trzydzieści pełnometrażowych produkcji fabularnych. Ponadto stworzył liczne filmy telewizyjne, a także spektakle teatralne i operowe. Reżyseruje m.in. w teatrach w Mediolanie, Rzymie, Palermo, Syrakuzach, Bonn, Moskwie, Bremie, Bazylei. To jeden z najbardziej znanych i najczęściej nagradzanych polskich twórców za granicą.

Wykładał na wielu uczelniach, m.in. w PWSTiF w Łodzi, National Film School w Wielkiej Brytanii, a także w Collegium Civitas w Warszawie, na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, a także na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku oraz na wyższych reżyserskich kursach w Moskwie. Od trzydziestu lat jest również związany z Uniwersytetem Śląskim, gdzie wykłada na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego. Gościnnie prowadzi kursy mistrzowskie również w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Jest też autorem książek: „O montażu w filmie amatorskim”, „Rozmowy o filmie amatorskim”, „Pora umierać. Wspomnienia, refleksje, anegdoty”, „Między jarmarkiem a salonem” czy sześciu tomów „Scenariuszy filmowych”.

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w Gdyni w dniach 16-21 września 2019 roku.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda