mobile

Krzemowa Gdynia

Doceniane na świecie projekty związane z nowoczesnymi technologiami, takie jak syntezator mowy IVONA, gry edukacyjne, wirtualny asystent, czy wirtualne symulatory siłowni okrętowych, powstają w Gdyni. Postanowiliśmy przyjrzeć się, dlaczego branża IT tak lubi nasze miasto. 

TAGI
Krzemowa Gdynia

- Gdynia od zawsze stawia na nowoczesność - mówi Michał Guś, wiceprezydent Gdyni do spraw innowacji. - Jednym z wyraźnych i bardzo aktualnych przejawów tego podejścia jest wspieranie rozwoju innowacyjnych branż, w tym sektora IT. Miasto konsekwentnie tworzy ekosystem sprzyjający rozwojowi firm teleinformatycznych.

O sile i znaczeniu branży IT dla miasta najlepiej świadczą sukcesy firm działających na jego terenie, takich jak Young Digital Planet – jednego z wiodących twórców oprogramowania edukacyjnego online, Nordea IT – obsługującej wszystkie skandynawskie oddziały firmy Nordea, Madkom – jednego z największych w Polsce twórców oprogramowania dla administracji publicznej (e-urząd), czy Unitest, który tworzy symulatory siłowni okrętowych wykorzystywane w procesie dydaktycznym studentów i kadry morskiej w ponad 60 krajach, w tym także w samej Gdyni.

Nie do przecenienia jest tutaj rolę, jako odgrywa Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, w którym swoje siedziby ma bardzo wiele przedsiębiorstw tej branży. To jeden z największych tego typu obiektów w Polsce, nazywany często polską doliną krzemową.

Opieka od początku

W PPNT Gdynia działa miedzy innymi Strefa Startup, która powstała z myślą o zapewnieniu kompleksowego wsparcia osobom mającym pomysł na innowacyjny biznes. Wsparcie dla swoich projektów znajdują tu studenci, początkujący przedsiębiorcy oraz freelancerzy.

- Nasze cele realizujemy poprzez prowadzenie coworkingu, czyli wspólnej przestrzeni pracy dla freelancerów i początkujących przedsiębiorców – mówi Katarzyna Gajewska, Strefa Startup Gdynia. -  Organizujemy warsztaty, szkolenia oraz spotkania. Ich celem jest inspirowanie i zwiększanie kompetencji i wiedzy z zakresu przedsiębiorczości, prowadzenia firmy, marketingu, IT, projektowania usług i tym podobne. Pomagamy też przedsiębiorcom budować sieci kontaktów..

Obecnie w Strefie Startup Gdynia działa ponad 20 firm oraz freelancerów. Coworking w Strefie Startup dysponuje 25 miejscami do pracy, sprzętem komputerowym oraz strefami spotkań.

Jednym z przedsiębiorców wspieranych przez Stref Startupu jest Konrad Jagodziński, autor aplikacji Delipair - innowacyjnego serwisu dla miłośników wina. Jest to narzędzie stworzone przy wsparciu biotechnologów z PPNT Gdynia. Delipair umożliwia dobór trunku do wszelkich potraw

jednym kliknięciem. Narzędzie bazuje na kompatybilności aromatycznych związków chemicznych w napoju (winie) i potrawie. Te same aromaty, występując w odpowiednim stężeniu w winie i potrawie, tworzą „pomost aromatyczny”, który jest kluczem do doskonałego dopasowania.

- Gdynia staje się ważnym ośrodkiem branży IT również ze względu na dogodną lokalizację – zauważa Michał Guć, wiceprezydent Gdyni do spraw innowacji. - Dogodne połączenia transportowe sprawiają, że miasto jest łatwo dostępne dla zagranicznych klientów i inwestorów. Z drugiej zaś strony dzięki bliskości wielu uczelni wyższych wsparcie w zakresie wykwalifikowanej kadry jest na wyciągnięcie ręki.

Wspólnymi siłami

Firmy związane z inteligentnymi technologiami mają jednak siedziby także w innych miejscach Gdyni. Przy ulicy Abrahama, nad klubem Desdemona ma siedzibę DeSmart, zajmujący się tworzeniem oprogramowania.

- Klimat "Krzemowej Gdyni" uwiarygadnia działające w tym mieście firmy i przyciąga młodych ludzi, którzy chcą realizować się w branży IT - mówi Piotr Duszyński, CEO DeSmart. - Oprócz umiejętności nasi pracownicy mieli też pomysł na to, jak powinna wyglądać ich wymarzona firma. Wspólnymi siłami udało nam się przekształcić część biura w oryginalną przestrzeń szkoleniowo-konferencyjną ze strefą relaksu, gdzie znajdują się hamaki, meble wykonane z europalet, a także zaprojektowana i własnoręcznie wykonana przez nas konsola do gier w stylu retro. Chcemy czuć się tu swobodnie i mieć poczucie, że jest to miejsce, za które każdy z osobna jest odpowiedzialny. Po godzinach pracy w naszym biurze często organizujemy pokazy filmowe, imprezy tematyczne, turnieje gier planszowych czy wykłady.

Piotr Duszyński współpracuje też ze Strefą Startupu, jest mentorem w zakresie service designu.

Marek Nowak

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda