mobile

Kongres Perły Samorządu Dziennika Gazety Prawnej. Gdański samorząd z nagrodami w rankingach DGP

Gdańsk został doceniony w czterech rankingach Dziennika Gazety Prawnej. Otrzymał drugie miejsce w rankingu Perły Samorządu 2019, doceniono też pracę miasta na rzecz oświaty, seniorów oraz aktywizacji sportowej dzieci i młodzieży. 

Anna Umięcka/Dominik Paszliński/gdansk.pl
TAGI
Kongres Perły Samorządu Dziennika Gazety Prawnej. Gdański samorząd z nagrodami w rankingach DGP

Kongres Perły Samorządu to ogólnopolski projekt Dziennika Gazety Prawnej, skierowany do przedstawicieli administracji lokalnej, agend rządowych, biznesu, nauki oraz mediów. Organizowany jest przez DGP już po raz siódmy, po raz trzeci odbywa się w Gdyni.

Dwa dni wydarzenia, od 23 do 24 maja 2019 r., wypełnione są panelami dyskusyjnymi, sesjami i warsztatami dotyczącymi palących problemów cywilizacyjnych, z jakimi zmagają się samorządy. Są też okazją do rozstrzygnięcia rankingów organizowanych przez Dziennik Gazetę Prawną.

Gdańsk najlepszy w Aktywizacji sportowej dzieci i młodzieży

W  czwartek, 23 maja, toczące się od rana dyskusje dotyczyły zarówno problemów związanych z rządową reformą edukacji czy transportem publicznym i gospodarką odpadami, jaki i demografią, ekologią, brexitem i globalizacją.

Ostatnia sesja tego dnia poruszała tematykę sportowej aktywizacji dzieci i młodzieży, i wyzwań jakie na tym polu czekają samorządy, które na upowszechnianie sportu i rekreacji ruchowej wśród swoich mieszkańców przeznaczają spore kwoty. Pieniądze z budżetów służą m.in. budowie terenów rekreacyjnych oraz urządzeń sportowych.

Dr Paweł Zembura, adiunkt z Instytutu Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, analizując skuteczne i nieskuteczne działania samorządów w aktywizacji dzieci i młodzieży podkreślał jednak, że same inwestycje to za mało, by osiągnąć sukces w tej dziedzinie. Przedstawił badania udowadniające, że w Polsce, pomimo niezłej już infrastruktury aktywizacja sportowa dzieci ma tendencję spadkową.   

Gościem specjalnym panelu był też Czesław Lang, legenda polskiego kolarstwa, wicemistrz olimpijski z 1980 roku i dwukrotny medalista mistrzostw świata, który potwierdził tę tezę: - Trzeba wzbudzać pasję, sama infrastruktura nie wystarczy - przekonywał Czesław Lang.  

Dyskusję zakończono rozstrzygnięciem, organizowanego już po raz trzeci przez Dziennik Gazetę Prawną, rankingu dla samorządów w kategorii Aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży i wręczeniem nagród.

W kategorii Miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców wygrał Gdańsk, wyprzedzając w rankingu Kraków (II miejsce) i Poznań (III miejsce).   

Nagrodę odebrał Grzegorz Kryger, z-ca dyrektora ds. edukacji Wydziału Rozwoju Społecznego.

- Działania podejmowane w Gdańsku nie są podejmowane dla wyróżnień, natomiast każde z nich bardzo nas cieszy, zwłaszcza że jesteśmy dalecy od infrastrukturalnego podejścia - powiedział Grzegorz Kryger. - Na aktywności dzieci, młodzieży i dorosłych, na szkołę i na miasto patrzymy jako na wspólnotę, w myśl hasła: szkoła, przedszkole, współpraca.

Drugie miejsce Gdańska w rankingu Perły Samorządu 2019

Wieczorem tego samego dnia, w Muzeum Emigracji w Gdyni, odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono wyróżnienia w rankingu Perły Samorządu 2019. W tym roku nie wybierano najlepszych włodarzy (ostatnie trzy rankingi w tej kategorii wygrywał Paweł Adamowicz), lecz nagradzano gminy wyróżniające się jakością zarządzania i jakością życia mieszkańców. Takie, które nie tylko doskonale realizują powierzone prawem zadania, ale które obierają nowe zadania i dodatkowe cele.

W kategorii miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców Gdańsk zdobył drugie miejsce. Nagrodę odebrała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Nasze miasto wyprzedził Poznań, na trzecim miejscu uplasowała się Łódź, a za nią Gdynia.
 

W pozostałych kategoriach wygrały:

gminy wiejskie - gmina Iława

gminy miejsko- wiejskie - Aleksandrów Łódzki

gminy miejskie do 100 tys. mieszkańców - Kędzierzyn Koźle

W rankingu mogła wziąć udział każda gmina, która odpowiedziała na przesłaną przez DGP ankietę zawierającą 64 pytania merytoryczne oraz osiem pytań otwartych. Wyniki analizowane były przez partnera merytorycznego akcji, firmę doradczą Deloitte.

- Ranking jest powszechny, bezstronny i apolityczny - zapewniał otwierając galę Krzysztof Jedlak, redaktor naczelny Gazety Prawnej i dodawał: - Samorząd i media łączy jedna rzecz: i państwo, i my, staramy się być jak najbliżej ludzi.

Liderzy Dobrych Praktyk - Gdańsk z dwiema nagrodami

W tym roku po raz pierwszy szukano też liderów innowacyjnych, innowatorskich rozwiązań w zakresie gospodarki, oświaty, ochrony środowiska i polityki senioralnej.

Gdańsk otrzymał dwie nagrody w kategorii Dobrych Praktyk. W zakresie Oświaty został doceniony za Model edukacji dla uczniów ze spektrum autyzmu. W zakresie Polityki senioralnej - za aktywizację seniorów i stworzenie Centrum pracy dla seniorek i seniorów. 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda