mobile
REKLAMA

koncert In Memoriam

W ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej Miasto Gdynia i Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis zapraszają na koncert In Memoriam. Koncert odbędzie się 14.04 o godz. 19.30 w kościele Najświętszej Maryi Panny przy ul. Armii Krajowej 26. Patronat Honorowy nad koncertem objął Prezydent Gdyni pan Wojciech Szczurek.

Informacja prasowa
TAGI
koncert In Memoriam

Usłyszymy dwie kompozycje o charakterze sakralnym: Mszę Wawelską Henryka Jana Botora, którą chór wykona a cappella oraz Requiem Maurice Duruflé, które zabrzmi w Gdyni z towarzyszeniem solistów, chóru, organów i wiolonczeli. Koncert gościnnie poprowadzi profesor Stanisław Krawczyński.

Msza Wawelska Henryka Jana Botora, krakowskiego kompozytora i organisty, ukończona w 2003r. to sześcioczęściowy utwór a cappella, zachowujący klasyczną formę mszy z Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus oraz Agnus Dei. Utwór powstał jako rodzaj hołdu, jaki kompozytor złożył świętemu Stanisławowi. Stąd zapewne wykorzystanie motywów pieśni Gaude Mater Polonia, powracających co jakiś czas w niezwykle barwnych, pełnych szlachetnych dysonansów harmoniach.

Requiem Maurice’a Duruflé zostało opublikowane w 1948 r, to utwór przeznaczony oryginalnie na dwa głosy solowe: sopran i baryton, wiolonczelę, organy i chór. Konstrukcja dzieła, która stanowi autorską propozycję kompozytora, składa się 9 części. Stylistyka utworu oscyluje między postimpresjonizmem a neoklasycyzmem. Uczucia, których doświadcza słuchacz, zdecydowanie wykraczają jednak poza wszystkie ramy definicji. Ulotne obłoki dźwiękowych plam, które rozpływają się w przestrzeni jak dym kadzidła, raz po raz przeplatają się ze szlachetnym brzmieniem motywów chorałowych. Bogactwo współbrzmień i nieoczywista, ale łagodna w swoim wyrazie harmonia skłaniają do medytacji, wprowadzają w kontemplacyjny klimat.

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda