mobile

Kolejny krok ku rozwiązaniu podtopień przy Hucisku

W ciągu 10 miesięcy powstanie koncepcja odwodnienia obszaru zlewni potoku Siedleckiego. Dokument, który będzie podstawą dokumentacji projektowej jest kolejnym krokiem ku rozwiązaniu problemu podtopień w pobliżu ul. Kartuskiej i Nowe Ogrody.

informacja prasowa
TAGI
Kolejny krok ku rozwiązaniu podtopień przy Hucisku

4 lutego podpisano umowę na wykonanie koncepcji odwodnienia obszaru zlewni potoku Siedleckiego. Opracowanie, które wykona firma „Środowisko” z Bielska-Białej powstanie w terminie 10 miesięcy od daty podpisania umowy.

W ramach umowy powstanie analiza, w której wskazane zostaną najbardziej korzystne warianty odwodnienia potoku Siedleckiego. Koryto potoku ma długość niemal 7 km i w dolnym odcinku od zbiornika „Zabornia” do ujścia do Kanału Raduni biegnie pod ziemią. Podczas ulewnych deszczy koryto nie jest w stanie „przyjąć” znacznych ilości wody i dochodzi do podtopień.

Opracowanie ma wskazać, jakie działania mogą zatrzymać ten proces. Wykonawca wskaże  warianty zakładające ewentualną konieczność budowy otwartych i zamkniętych (podziemnych) zbiorników retencyjnych ulokowanych na górnym tarasie. Obliczenia, które przygotuje biuro wskazać ma m.in.  niezbędną pojemność zbiorników  i najkorzystniejsze lokalizacje pod ich  budowę. Z uwagi na to, że teren jest coraz bardziej zurbanizowany, projektant będzie musiał zwrócić szczególną uwagę także na kwestie zgodności z miejscowym planem zagospodarowania i planowanymi inwestycjami, których realizacja planowana jest na najbliższe lata.

Oprócz obliczeń dotyczących zbiorników retencyjnych, koncepcja zawierać ma także ujęcie elementów tzw. mikroretencji. Chodzi m.in. o przeanalizowanie ewentualnej konieczności wykonania ogrodów deszczowych czy niecek. Projektant ma także zinwentaryzować  istniejące kolektory deszczowe na obszarze objętym opracowaniem.

W pierwszej kolejności powstanie analiza hydrologiczna, a następnie Wykonawca opracuje całościową koncepcję odwodnienia.

Koordynatorem zadania jest Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska.

Źródło fotografii: Wikipedia

Autor: Tomasz Sienicki

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda