mobile

Klasyczne jachty nadpływają do Gdyni

Są jedyne w swoim rodzaju i świetnie sprawdzają się w trudnych warunkach pogodowych. 40 drewnianych i stalowych klasycznych jachtów z Polski i Europy będzie można zobaczyć w Gdyni. Jednostki z duszą przypłyną do naszego miasta już w piątek, 11 października. Wszystko w ramach 11. edycji zlotu „Próchno i Rdza”. Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie morska parada. Odbędzie się ona w sobotę, 12 października. Jachty popłyną wzdłuż bulwaru Nadmorskiego i dalej do mola w Sopocie. Przez dwa dni, o wybranych godzinach, mieszkańcy i turyści będą też mogli zwiedzać jednostki biorące udział w zlocie.

Informacja prasowa/ fot. E. Banaszek
TAGI
Klasyczne jachty nadpływają do Gdyni

Te jachty zapisały najwspanialsze karty w historii polskiego żeglarstwa. Teraz gdynianie będą mogli zobaczyć je wszystkie przy jednym nabrzeżu. Zlot „Próchno i Rdza” ma na celu przede wszystkim integrację. Żeglarze spotykają się, żeby wymienić doświadczenia, ale chcą też pokazać piękno klasycznych jednostek i promować kulturę pływania nimi. A to dlatego, że są to niezwykłe jednostki z duszą.

W zlocie uczestniczą jachty klasyczne o konstrukcjach drewnianych i stalowych. Takie postawiliśmy sobie kryterium, kiedy tworzyliśmy tę imprezę 11 lat temu. Chodziło o to, żeby docenić te jachty, które w dzisiejszych czasach się wypiera. Współczesne laminatowe konstrukcje na pewno są szybsze i bardziej komfortowe. Natomiast te nasze jachty, z których Polska słynęła kilkadziesiąt lat temu eksportując je po różnych krajach Europy, charakteryzują się tym, że są bardzo dzielne i sprawdzają się świetnie w trudnych warunkach pogodowych. Dlatego właśnie ten zlot odbywa się jesienią. Kiedy plastiki zostają już w portach, te jachty wychodzą na wodę i pokazują w pełni swoje walory nie bojąc się ciężkiej pogody i rozfalowanego Bałtyku – mówi kpt. Maciej Sodkiewicz, pomysłodawca i organizator zlotu jachtów z duszą „Próchno i Rdza”.

W tym roku miłośnicy żeglarstwa będą mogli zobaczyć 40 jachtów. Połowa z nich jest drewniana, a druga część ma kadłuby ze stali. Jednostki uczestniczące w zlocie najpierw spotkają się na Helu. Stamtąd, w piątek 11 października, przypłyną do gdyńskiej mariny. Ich wpłynięcie jest zaplanowane o godz. 16.00. Zacumują przy falochronie Wschodnim. W tegorocznym zlocie wezmą udział nie tylko jachty z Polski, ale też kilka jednostek zagranicznych.
 
– Wydarzenie bardzo dynamicznie się rozwija. Będziemy mieli nawet jacht pod banderą brytyjską, dwa pod banderą holenderską, a inny płynie do nas z Oslo. W związku z tym nasz zlot zaczyna mieć charakter międzynarodowy, zaczynają się nim interesować inne narody, a tam jest zagłębie różnych ładnych, dopieszczonych i odrestaurowanych klasycznych jachtów – mówi Sodkiewicz.

 W Gdyni pojawią się: „Andromeda”, „Antica”, „Blue Lady”, „Bryza H”, „Copernicus”, „Dunajec”, „Farurej”, „Gwarek”, „Hetman”, „Jagiellonia”, „Karawela II”, „Ladies & Gentalman”, „Legia”, „Mokotów”, „Radogost”, „Roztocze”, „Sharki”, „Smuga cienia”, „Stomil” i  „Tauri”, które będą reprezentować próchno. Natomiast w kategorii rdza zaprezentują się: „Czarny diament”, „Dione”, „Empatia Polska”, „Gedania”, „Helios Hel”, „Hoorn”, „Ina”, „Inatiz”, „Isfuglen”, „Krevetka”, „Luc-Ander”, „Malbork”, „Merkury”, „Mestwin”, „Nashachata II”, „Patagonia”, „Rzeszowiak”, „Sailor z Tczewa”, „Solanus” oraz „Sójka”. Wszyscy chętni będą mogli zobaczyć je z bliska i odkryć, co kryją ich wnętrza. Jachty będą udostępnione do zwiedzania w piątek, 11 października od godz. 17.00 do godz. 19.00 oraz w sobotę, 12 października od godz. 16.00 do godz. 19.00.
 
Sobota to główny dzień zlotu. Uczestnicy rozpoczną go o godz. 11.00 od wykonania wspólnego zdjęcia. Potem załogi będą się przygotowywać do kulminacyjnego punktu programu – parady morskiej. Jachty biorące udział w zlocie popłyną, w samo południe, wzdłuż bulwaru Nadmorskiego, a potem skierują stery na molo w Sopocie. Do gdyńskiej mariny wrócą około godz. 16.00.
 
Zlot zakończy koncert szantowy zespołu Z Dala od Zgiełku, który odbędzie się o godz. 19.00 w hangarze Yacht Klubu Stal. Będzie też rozdanie pamiątkowych tabliczek oraz konkurs przeciągania liny. W niedzielę, 14 października między godz. 9.00 a 12.00, jachty uczestniczące w zlocie będą wypływać z gdyńskiej mariny i wracać do macierzystych przystani.

 

Źródło: gdynia.pl

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda