mobile

Już dziś otwarcie wiaduktu Biskupia Górka

Próby obciążeniowe zakończyły się pozytywnie, czas więc otworzyć dla kierowców i pieszych nowo wybudowaną nitkę Wiaduktu Biskupia Górka. Nastąpi to już dziś, w samo południe. 

Informacja prasowa/ Fot. Przemek Szalecki / www.gdansk.pl
TAGI
Już dziś otwarcie wiaduktu Biskupia Górka

Przełożenie ruchu kołowego na nowy obiekt zaplanowano na godz. 12. W uroczystości weźmie udział m.in. Alan Aleksandrowicz, Zastępca Prezydent Gdańska oraz Włodzimierz Bartosiewicz, Dyrektor Naczelny Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje realizację tej inwestycji.

W ubiegłym tygodniu, 8 sierpnia, przeprowadzono próby obciążeniowe nowego obiektu. Testy przebiegły pomyślnie, dlatego nową gdańską estakadę można już udostępnić mieszkańcom i gościom naszego miasta.

Po przełożeniu ruchu kołowego na nową nitkę wiaduktu, stary obiekt zostanie rozebrany, a w jego miejscu powstanie druga nitka - w ciągu ul. Trakt św. Wojciecha i nad ul. Podwale Grodzkie.

Nowy wiadukt nad torami w ciągu Traktu św. Wojciecha oparty jest na trzech stalowych dźwigarach łukowych, do których będą podwieszone pomosty (osobne pod każdą z jezdni), składające się ze stalowych rusztowań zespolonych z żelbetową płytą. Budowa obiektu rozpoczęła się od strony wschodniej.

Inwestycja ta ma poprawić połączenie centrum Gdańska z południowymi dzielnicami miasta oraz drogą krajową nr 91.

Głównym wykonawcą robót jest firma Budimex S.A. Koszt inwestycji to blisko 147 mln złotych, z czego 114 milionów złotych pochodzi z dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Budowa powinna się zakończyć w październiku 2020 roku.

Cała inwestycja zakłada budowę nie tylko samego wiaduktu (a w zasadzie dwóch wiaduktów), ale też odcinków dojazdowych do niego. W ramach tego projektu powstanie bowiem nowy układ drogowy, który obejmie rejon od ul. 3 Maja do ul. Augustyńskiego. Będzie on bardziej "przejezdny" i komfortowy, zarówno dla kierowców, jak i pieszych. Równocześnie przy ulicy Okopowej budowany będzie parking kubaturowy.

Źródło: Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda