mobile
REKLAMA

Jazzmani zagrali u Franciszkanów

Elizabeth Allen, Piotr Nadolski, Jan Rejnowicz, Marek Romanowski, Agnieszka Babicz, Marcin Bożek, Przemek Dyakowski i wielu innych świetnych muzyków zagrało podczas XX Tradycyjnych Zaduszek Jazzowych w Kościele oo. Franciszkanów w Gdyni.
 

informacja prasowa/ Izabela Małkowska /Gdynia.pl
TAGI
Jazzmani zagrali u Franciszkanów

Gromadzą wielopokoleniowe grono słuchaczy i wpisały się w kalendarz ważniejszych oczekiwanych dorocznych koncertów. W kościele oo. Franciszkanów odbyły się jubileuszowe XX Zaduszki Jazzowe.

Występujący to uznani artyści stanowiący czołówkę polskiego jazzu i bluesa. W nastrojowej scenerii świątyni wystąpili: Elizabeth Allen, Edward Allen, Eric Allen, Anthony Allen, Aleksandra Mońko-Allen, Agnieszka Babicz, Marcin Bożek, Przemek Dyakowski, Lena Gruszczyńska, Kuba Hajdun, Darek Herbasz, Marcin Janek, Artur Jurek, Janusz Kadyszewski, Joanna Knitter, Maks Kreft, Janusz Mackiewicz, Piotr Mania, Kamil Mazur, Piotr Nadolski, Jan Rejnowicz, Marek Romanowski, Jacek Siciarek, Piotr Szajrych, Piotr Szlempo i Irek Wojtczak.

Koncert poprowadzili Joanna Knitter i Leszek Dranicki.

Zaduszki Jazzowe to polski zwyczaj mający swój początek w pierwszej połowie lat 50. ubiegłego wieku. Z powodu panujących w sztuce i kulturze prądów jazz postrzegany był jako sztuka wroga ideologicznie; zepchnięto go do podziemia. Muzycy zbierali się w prywatnych mieszkaniach grając dla wtajemniczonych słuchaczy. Najstarszym cyklem koncertów są Zaduszki Jazzowe w Krakowie, gdzie muzycy tworzyli historię polskiego jazzu. Na fali odwilży popaździernikowej jazz wyszedł z okresu katakumbowego i twórcy nie musieli już się ukrywać. Obecnie Zaduszki Jazzowe odbywają się corocznie w wielu polskich miastach w oficjalnej formie, pozwalając na uczestnictwo szerszemu gronu odbiorców.

W Gdyni pierwsze Zaduszki odbyły się w 1998, więc tegoroczna edycja jest jubileuszowa. Muzycy poświęcają swój czas i dzielą się ze słuchaczami owocem swojego talentu. Tradycją jest, że nie pobierają gaży za swój występ; chcą przede wszystkim upamiętnić zmarłych już kolegów i mistrzów różnych gatunków muzyki – jazzu, bluesa, rocka, reagge i innych. Muzyką oddają hołd tym, którzy zapisali się w naszej pamięci. W 2018 odeszli m.in. Westa Whitfield – wokalistka jazzowa, Andrzej Wojciechowski i Tomasz Stańko – trębacze jazzowi, perkusista Grzegorz Grzyb, królowa soulu Aretha Franklin i piosenkarka Kora Jackowska.

Zaduszki jazzowe w Kościele oo. Franciszkanów cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców Gdyni. Wpisały się w kalendarz ważniejszych oczekiwanych dorocznych koncertów. Gromadzą wielopokoleniowe grono słuchaczy wypełniających po brzegi nawę kościoła.

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko