mobile

Jak zadbać o skórę po wakacjach?

Ostre słońce, słona woda, wysokie temperatury – to tylko kilka czynników, na których działanie narażona jest latem nasza skóra. Po wakacjach warto przyjrzeć się temu, w jakim jest ona stanie. Przesuszenie, zatkane pory czy też rozszerzone naczynka wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Zobacz jak zadbać o skórę po wakacjach, aby przywrócić jej nawilżenie i zdrowy wygląd.

Róża Paszkowska/ fot. pixabay
TAGI
Jak zadbać o skórę po wakacjach?

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę gdy skończy się lato, są różnego rodzaju znamiona, pieprzyki i inne zmiany skórne. Chociaż większość znamion nie jest niebezpieczna, to wszelkie podrażnienia powinny nas zaalarmować. Niektóre objawy, takie jak zmiana koloru, pieczenie, gwałtowne powiększenie rozmiaru pieprzyka, mogą okazać się zmianami chorobowymi. Jak wiadomo, lepiej dmuchać na zimne i zawczasu sprawdzić, czym spowodowane są zmiany na naszej skórze.

Gdy już przyjrzymy się cerze i rozpoznamy jej problemy, możemy podjąć dalsze działania. Najczęściej skóra po okresie wakacyjnym wymaga głębokiego nawilżenia. Długotrwałe działanie wysokich temperatur, wiatr, słońce, klimatyzacja – wszystko to sprawia, że skóra staje się przesuszona i tym samym podatna na podrażnienia. Preparaty stosowane po wakacjach powinny zawierać przede wszystkim składniki naturalnego czynnika nawilżającego (mocznik, glukozę, aminokwasy hydrofilowe), składniki uzupełniające struktury lipidowe (ceramidy, skwalen, wielonienasycone kwasy tłuszczowe), a także składniki wiążące wodę w naskórku (na przykład gliceryna). Oprócz tego warto zwrócić uwagę na obecność kolagenu i elastyny. Pomagają one regenerować głębsze warstwy skóry. W kremach powinny znajdować się witaminy A, E, H czy też prowitamina B5. W przypadku gdy cera jest podrażniona, powinniśmy wybrać preparaty zawierające również substancje o działaniu łagodzącym.

Oprócz zakupu odpowiednich kosmetyków nawilżających warto uwzględnić także zmianę diety oraz wprowadzenie suplementów. Jeśli zależy nam na dłuższym utrzymaniu opalenizny, możemy zacząć stosować doustne preparaty zawierające beta-karoten. Dodatkowo bardzo istotne są naturalne źródła witamin i minerałów. Witamina A – znajdująca się między innymi w jajkach, wątróbce, dyni, pietruszce i marchewce – przyspiesza cykl odnowy naskórka. Witamina C pobudza produkcję kolagenu. Dzięki niej skóra staje się bardziej elastyczna i sprężysta. Witaminę C znajdziemy nie tylko w cytrusach, ale także w kapuście kiszonej, papryce czy żurawinie.

Pomocna w procesie regeneracji skóry może być wizyta u kosmetyczki. Zabiegi z wykorzystaniem retinolu dedykowane są dla skóry dojrzałej. Eksfoliacja chemiczna, złuszczająca i usuwająca zrogowaciały naskórek za pomocą kwasów owocowych, to dobry wybór dla skóry przesuszonej, zmęczonej wiatrem. Zazwyczaj konieczne jest wykonanie kilku zabiegów, połączonych z odpowiednio dobraną pielęgnacją domową.

Zanim nadejdą jesienne chłody warto przyjrzeć się swojej cerze, zadbać o jej nawilżenie i regenerację. Stosując odpowiednie zabiegi, preparaty pielęgnacyjne oraz dietę przygotujemy skórę na nadejście nowej pory roku.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda