mobile

Jak się zachować w komunikacji miejskiej – poradnik dobrych obyczajów

„Jesteś młody, zdrowy, silny, dlatego zanim zajmiesz miejsce w autobusie lub tramwaju, zwróć uwagę na: osobę z niepełnosprawnością, kogoś starszego, kobietę w ciąży bądź osobę z małym dzieckiem”- to jedna z zasad, które znalazły się w broszurze wydanej przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Redakcja
TAGI
Jak się zachować w komunikacji miejskiej – poradnik dobrych obyczajów

Książeczka pod tytułem „Savoir- vivre w pojazdach komunikacji miejskiej, czyli dobre obyczaje w podróży”  jest przeznaczona nie tylko dla dzieci. Z tej wiedzy mogą również skorzystać dorośli pasażerowie. Na pomysł wpadła Elżbieta Oleksiuk z Sekcji Komunikacji i Marketingu Zarządu Transportu Miejskiego, natomiast ilustracje przygotował plastyk ZTM, autor m.in. projektów biletów gdańskiej komunikacji miejskiej od 2008 roku, Jakub Hoły. 

Co wolno, a czego nie należy robić w autobusach i tramwajach? Wszyscy wiedzą, że należy ustępować miejsc siedzących m.in. osobom starszym, kobietom w ciąży i matkom z dziećmi, zdejmować z ramion zastawiające drogę plecaki i torby, nie rozmawiać głośno przez telefon komórkowy. Wydawałoby się więc, że odpowiedź na to pytanie jest prosta. Okazuje się, że wcale tak nie jest.

- Pojazdami komunikacji miejskiej najczęściej przemieszczamy się w towarzystwie nieznanych nam osób. By takie podróże przebiegały w kulturalnej i jak najprzyjemniejszej atmosferze, każdy ze współpasażerów powinien zwracać uwagę na to, co dzieje się wokół niego. Dlatego opracowaliśmy zbiór podstawowych zasad - mówi Sebastian Zomkowski, dyrektor ZTM.

Książeczka jest przejrzysta i przeznaczona głównie dla najmłodszych. Zasady reguł grzecznościowych, pożądanych wśród pasażerów komunikacji miejskiej, są wytłumaczone w sposób zrozumiały dla każdego. Wydawnictwo zawiera również kilkanaście obrazków do pokolorowania. Do rozwiązania jest także komunikacyjna krzyżówka.

Z przewodnika po dobrych manierach, opracowanego przez ZTM, może skorzystać każdy, kto ma ochotę sprawdzić, czy zna wszystkie zasady savoir- vivre’u, obowiązujące w autobusach i tramwajach. Broszura trafi do uczniów gdańskich szkół w trakcie organizowanych przez ZTM lekcji komunikacyjnych. Będzie ją można także zdobyć podczas festynów miejskich oraz innych wydarzeń, w których uczestniczy Zarząd Transportu Miejskiego.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda