mobile
REKLAMA

Jak nie marnować jedzenia?

Jedzenie wyrzucamy głównie z powodu niedostosowania ilości kupowanego jedzenia do rzeczywistego zapotrzebowania. Odpowiednie przygotowanie do zakupów pozwoli nie tylko ograniczyć marnowanie pożywienia, ale również uszczelni domowy budżet. Jak planować zakupy i posiłki, aby jak najmniej ze stołu trafiało na śmietnik?

Aleksandra Żarkiewicz
TAGI
Jak nie marnować jedzenia?

Marnowanie żywności to problem, który głównie dotyczy Europy i Ameryki Północnej. Średnio każdy z mieszkańców danych kontynentów wyrzuca rocznie średnio 90-110 kilogramów pożywienia! Taka sytuacja wynika głównie z nieodpowiedniego przygotowania do procesu zakupów, przygotowywania posiłków, przetwarzania żywności. Poza tym żywność jest ona relatywnie tania, co nie  zachęca do oszczędności. W wielu regionach świata brakuje pożywienia, a w innych jest ono notorycznie wyrzucane do kosza.

W Polsce rocznie marnuje się średnio 9 milionów ton jedzenia, z czego 2 miliony wyrzucają indywidualni klienci! Podliczając na jedną osobę kosztuje to około od 25 złotych do 45. Przy racjonalnym gospodarowaniu produktami, czteroosobowa rodzina mogłaby zaoszczędzić nawet do dwóch tysięcy rocznie! Warto zauważyć, że do marnowania jedzenia dochodzi na każdym poziomie łańcucha dostaw- podczas produkcji i upraw, na etapie obróbki po zbiorach i magazynowania, podczas przetwórstwa i pakowania oraz w dystrybucji do indywidualnego klienta i restauracjach. Wyrzucanie jedzenia jest nie tylko nieetyczne, nieekonomiczne, ale także przekłada się na rynek oraz gospodarkę żywnościową, jednak każdy z nas może przyczynić się do poprawy sytuacji.

 Pamiętajmy by nigdy nie wyruszać do hipermarketu, gdy burczy nam w brzuchu! Kiedy wracamy z zajęć na uczelni bądź z pracy, najczęściej jesteśmy głodni i mimo, że w domu czeka na nas obiad to dodatkowo zahaczamy o sklep, gdzie nabywamy produkty, które niekoniecznie są nam potrzebne.  Pusty żołądek zawsze doradzi nam, byśmy w jak największym stopniu zapełnili koszyk pożywieniem. To najszybsza metoda prowadząca do gromadzenia  w domowej kuchni stert produktów, których nie potrzebujemy.

Przed każdymi zakupami sprawdźmy swoje szafki, lodówkę i następnie zróbmy listę  potrzebnych nam produktów. Unikniemy dublowania żywności, będziemy mieć pewność, że wykorzystamy to, co mamy.  Zalecane jest również planowanie posiłków z wyprzedzeniem. Dzięki takiemu działaniu wiemy, co będziemy potrzebować w danym czasie i w razie braku konkretnych rzeczy w swoich zasobach, można je swobodnie wpisać na listę.

Podczas zakupów warto sprawdzać daty ważności konkretnych produktów. Jeśli konkretna rzecz przyda nam się w późniejszym terminie, warto wybrać to z dłuższą przydatnością, gdyż będziemy mieć pewność, iż ją zużyjemy a nie wyrzucimy do kosza. Kupujmy produkty z krótką datą ważności tylko pod warunkiem, iż zostaną spożyte w ciągu najbliższych kilku dni od zakupu! Jeśli kupujemy takie produkty, warto pamiętać o regularnym przeglądzie swoich zasobów żywnościowych.

Odpowiednie przechowywanie pożywienia również przedłuża jej trwałość. Jeśli zamierzamy gromadzić większe zapasy pamiętajmy o należytym wykorzystaniu sprawnej zamrażarki. Mrozić można większość produktów, np. chleb, owoce, a nawet śmietanę.

Jeśli zostają nam resztki z jakiegoś posiłku, można pomyśleć o ponownym ich przetworzeniu. Uruchom wyobraźnię i pomyśl jak możesz je wykorzystać! Przykładem mogą być gotowane ziemniaki z obiadu, z których możesz zrobić kopytka, kluski śląskie czy pierogi ruskie.

Źródło fotografii: http://www.sotland.pl

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko