mobile

Jak Holandia podbiła ściany Europy. O holenderskich flizach

Stowarzyszenie Historyków Sztuki – Oddział Gdański i Muzeum Zamkowe w Malborku oraz Muzeum Gdańska i Towarzystwo Dom Uphagena, mają przyjemność zaprosić do Domu Uphagena na wykład dr. hab. Piotra Oczki, prof. UJ pt. Jak Holandia podbiła ściany Europy. O holenderskich flizach.

Stowarzyszenie Historyków Sztuki-Oddział Gdański/fot.Facebook
TAGI
Jak Holandia podbiła ściany Europy. O holenderskich flizach

Spotkanie, które odbędzie się 23. maja 2019 roku (czwartek) o godz. 17:00 w Domu Uphagena, będzie połączone z promocją książki Piotra Oczki (tom 1 wspólnie z Janem Pluisem) pt. Holenderskie flizy na dawnych ziemiach polskich i ościennych, wydanej w końcu 2018 roku przez Muzeum Zamkowe w Malborku.

Wykład będzie poświęcony słynnym płytkom okładzinowym, które powszechnie zdobiły niegdyś arystokratyczne rezydencje, mieszczańskie domy, a czasem także bogate chłopskie zagrody. Od XVII do XIX wieku holenderskie warsztaty wyprodukowały ogromną ich liczbę (nawet ok. 500 milionów sztuk!). Flizy te są również zjawiskiem kulturowym, a w Holandii stały się wręcz wyznacznikiem narodowej tożsamości. Podczas wykładu usłyszymy o ich historii, dekoracjach i wykorzystaniu, również w gdańskich kamienicach.

Dr hab. Piotr Oczko, prof. UJ, ukończył filologie angielską i polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego zainteresowania badawcze obejmują literaturę i kulturę krajów niderlandzkojęzycznych, dawną literaturę polską, angielską i niemiecką, dramat średniowieczny, kwestie zła w kulturze, tożsamości i stereotypy narodowe, LGBT studies, a przede wszystkim historię sztuki (siedemnastowieczne holenderskie malarstwo rodzajowe, emblematykę, rzemiosło artystyczne XVII–XIX wieku, historię ceramiki europejskiej – zwłaszcza holenderskie flizy i „delfty”). Jest autorem licznych artykułów opublikowanych w czasopismach fachowych polskich i zagranicznych, a także książek (m.in. Mit Lucyfera. Literackie dzieje Upadłego Anioła od starożytności po wiek XVII, Kraków 2005; Gabinet Farfurowy w Pałacu w Wilanowie. Studium historyczno-ikonograficzne, Warszawa 2013 [wspólnie z Janem Pluisem]; Miotła i krzyż. Kultura sprzątania w dawnej Holandii, albo historia pewnej obsesji, Kraków 2013).

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda