mobile
REKLAMA

Jak bezpiecznie i zdrowo biegać?

Biegać może każdy i wszędzie, ale nie każdy prawidłowo wykonuje tą aktywność fizyczną. Pod uwagę należy wziąć strój, podłoże a także odpowiedni jadłospis. Przygotowaliśmy zbiór zasad, jakich trzeba przestrzegać, aby nie nabawić się kontuzji, uniknąć przeciążenia stawów, a samo bieganie było przyjemnością.

Alekandra Żarkiewicz
TAGI
Jak bezpiecznie i zdrowo biegać?

Ta aktywność fizyczna cieszy się coraz większą popularnością, a co za tym idzie, na ulicy możemy zobaczyć z każdym rokiem więcej biegaczy. Jest jednym z najbardziej ogólnorozwojowych sportów, a dodatkowo jest łatwo dostępny. Obecnie bieganie to już nie tylko moda, ale i zdrowy styl życia, gdyż zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele chorób (np. otyłość czy nadciśnienie tętnicze), a także poprawia samopoczucie. Podczas biegania wydzielają się endorfiny, które znacznie poprawiają nastrój oraz są zdecydowanie korzystniejsze dla zdrowia niż czekolada. Mimo iż wydaje się ono dość prostym sportem, to jednak należy znać pewne zasady, aby nie zrobić sobie krzywdy i czerpać radość z trenowania.

Główną zasadą jest odpowiednie przygotowanie organizmu do takiego wysiłku fizycznego. Przed rozpoczęciem trenowania należy skonsultować się z lekarzem bądź innym specjalistą w tej dziedzinie i sprawdzić czy nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań do uprawiania tak intensywnego sportu. W tym celu należy przeprowadzić również podstawowe badania diagnostyczne oraz badania funkcjonalne. Warto zaczerpnąć informacji od trenera personalnego.

Kolejną kwestią jest konsekwencja. Należy zachować odpowiedni balans w treningach, czyli nie można oczekiwać spektakularnych efektów po jednym treningu na tydzień. Wszystkie aktywności fizyczne powinny być na podobnym poziomie oraz w odpowiednich odstępach czasu. Nie można się przemęczać, przesilać, ale i również odpuścić i wyjść na trening raz na jakiś czas. Plan treningowy powinien być dopasowany, dobrze rozłożony w czasie. Treningi powinny mieć odpowiednie natężenie, nawet jeśli by było to dwa czy trzy razy w tygodniu. Najlepiej jest biegać rano, aby później nie mieć wymówek.

Idealnym partnerem konsekwencji jest cierpliwość. Zwiększanie przebytych kilometrów czy intensywności treningu nie sprawi, że szybciej uzyskamy oczekiwaną formę, ale za to natomiast może doprowadzić do kontuzji. Do rozwijania biegania najlepiej jest podchodzić stopniowo, czyli z biegiem czasu zwiększać dystans lub tempo biegu. Według specjalistów powinno to oznaczać zwiększanie maksymalnie o dziesięć procent tygodniowo. Dla niektórych sportowców takie podejście może być uznawane za zbyt konserwatywne. Specjaliści oceniają je jednak za najzdrowsze dla stawów. Należy pamiętać, aby jednocześnie nie zwiększać tempa oraz dystansu.

Strój do biegania jest ważnym elementem podczas tej aktywności fizycznej. Musi być on przede wszystkim wygodny i nie może krepować ruchów! Biegacz powinien czuć się swobodnie, nic nie powinno go krępować. Materiał, z którego zrobione są ubrania musi  „oddychać” oraz minimalizować wchłanianie wilgoci, zapobiegając przegrzaniu się organizmu. Podstawą stroju są mimo wszystko dobre buty! Powinny one posiadać wkładkę przystosowaną do kształtu stopy oraz system amortyzacji lub stabilizacji sylwetki.

Wybierając ścieżki do biegania,  kierujmy się przede wszystkim odpowiednim podłożem, które nie uszkodzić naszych stawów. Nawierzchnia powinna być miękka, w tym przypadku najlepiej sprawdzi się las lub park. Trenowanie na piaszczystym czy kamienistym terenie niesie ze sobą ryzyko kontuzji stawów skokowych.

Przed rozpoczęciem biegu należy wykonać porządną rozgrzewkę! Ma ona istotne znaczenie, gdyż rozgrzeje mięśnie i przygotuje organizm do większego wysiłku fizycznego. Wówczas ciało będzie w stanie jak najlepiej wykorzystać czas poświęcony na trening. Każdą aktywność dobrze jest zacząć od ćwiczeń rozciągających, przy biegu dobrze sprawdzi się także spokojny trucht. Jeśli jesteś początkującym biegaczem, nie porywaj się na samym początku na długie dystanse, gdyż szybko możesz się zniechęcić, a Twój organizm odmówi posłuszeństwa. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzą się marszobiegi, następnie przejść do truchtu, a na koniec do biegu.

Przy uprawianiu tego sportu ważna jest odpowiednia dieta. Należy zwrócić uwagę na spożywane posiłki, które powinny być zbilansowane. Dobrze jest dopasować jadłospis do poziomu wysiłku fizycznego. Ważne jest również odpowiednie nawadnianie organizmu. Przed rozpoczęciem każdego biegu dobrze jest napić się wody, gdyż podczas wysiłku traci się wiele wody. Podczas samego trenowania płyny należy uzupełniać wodą lub napojami izotonicznymi.

Biegać może każdy, ale nie każdy wie jak robić to z głową i bezpiecznie. Wprowadzenie do swojego treningu tych kilku zasad sprawi, że nie tylko poprawi się jego jakość, ale i samopoczucie.

Źródło fotografii: www.tapeteos.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda