mobile
REKLAMA

Jacht Klub Morski „Gryf” w Gdyni

Jacht Kub Morski „Gryf" w Gdyni prowadzi działalność od prawie 90 lat. Wszystko zaczęło się 30 października 1928 roku - w gdyńskiej kawiarni „Grand Cafe" podpisano akt założycielski Klubu Sportowego „Gryf".

Redakcja / fot. www.jkmgryf.pl
Jacht Klub Morski „Gryf” w Gdyni

Klub powstał nieco po dwóch latach od nadania Gdyni praw miejskich, gdy trwała intensywna budowa portu oraz samego miasta. Za potrzebą rozwoju sportu, szczególnie żeglarstwa, opowiedziały się osoby najbardziej wtedy związane z dynamicznie budowanym portem gdyńskim.

Klub Sportowy „Gryf" utworzyli: inżynier Tadeusz Wenda - projektant i budowniczy portu, Józef Poznański - pierwszy dyrektor Urzędu Morskiego, Julian Rummel - dyrektor „Żeglugi Polskiej", Władysław Staniszewski - starosta grodzki, Stanisław Darski - po wojnie w latach 1956-1964 minister żeglugi, kmdr Józef Unrug - dowódca floty, kpt. ż.w. Konstanty Maciejewicz - komendant „Daru Pomorza", inż. Antoni Garnuszewski - od 1920 roku dyrektor Szkoły Morskiej w Tczewie.

Klub przed wojną prężnie się rozwijał: prowadził szkolenia i rejsy po Bałtyku.

W 1939 roku przynależało do niego 152 członków.

Na początku II wojny światowej żeglarze „Gryfu” zapisali w historii klubu piękną kartę. Załoga na jachcie „Strzelec" (posiadając zgodę dowódcy) uciekła z oblężonej Gdyni do Szwecji i dalej popłynęła do Anglii, by móc walczyć w polskich siłach zbrojnych na Zachodzie.

Po wojnie działalność „Gryfu” zostaje wznowiona 14 sierpnia 1945 roku.

I choć koleje losu były różne klub przetrwał i nie przestawał się rozwijać.

Wydarzeniem, które rozsławiło polskie żeglarstwo w świecie, było podjęcie wyzwania samotnego rejsu wokół Ziemi na drewnianym jachcie „Opty” przez członka „Gryfu”, Leonida Teligę w styczniu 1967 roku.

W 2006 roku Klub uzyskał osobowość prawną, po wielu latach bycia zależnym od LOK-u. Samo uzyskanie swobody prawnej mogłoby się stać materiałem na film przygodowy.

Obecnie dzięki prowadzonej na własny rachunek działalności gospodarczej klub posiada tytuł własności na 8 jachtów morskich i dwie motorówki, wśród nich znane z licznych sukcesów, pływające podczas ważnych imprez żeglarskich jachty: „Andromeda”, „Tauri”, „Orion”, "Pallas", "Zefirek". Zrzesza też ok. 20 jachtów prywatnych. Pod względem ich liczby nie ma drugiego takiego klubu w Gdyni.

Klub jest od bardzo dawna organizatorem regat znanych i cenionych za wysoki poziom. Są to regaty niepowtarzalne, z formułami, które wyróżniają je się na tle innych.

Już prawie od 60 lat, każdego roku we wrześniu, organizowane są nocne, dość długie i trudne taktycznie Regaty Gdynia – Władysławowo – Gdynia.

W 2017 roku regaty te odbędą się po raz 58 - to naprawdę długa tradycja.

Regaty biją rekordy frekwencji, pomimo braku sponsorów i dużych nagród. Co prawda, nie w ilości bezwzględnej jachtów, ale w ilości jachtów w najbardziej prestiżowej i najtrudniejszej na morzu klasie ORC (jachtów morskich).

Zawody zawsze są bardzo dobrze zorganizowane pod kątem sportowym. Wielokrotnie były nagradzane za najlepsze lub najbardziej popularne regaty w Polsce lub regionie. Wygrać jest je trudno, ponieważ odbywają się w nocy, a trasa jest stosunkowo długa i trudna. Pora roku też stanowi niełatwą przeszkodę – jachty wychodzą na pełne morze, podczas gdy pogoda jest niestabilna.

Drugie regaty organizowane przez klub to Regaty Samotników (o Memoriał im. Leonida Teligi). W tym roku odbędą się po raz 27. Niewątpliwie należą do trudniejszych zawodów - trwają dwa dni, składają się z kilku wyścigów, a żeglarze płyną samotnie. Te regaty, choć już mniej liczne, także są popularne i mają swoich wiernych fanów. Liczba jachtów w prestiżowej klasie ORC jest znacząca (w roku 2016 - 16 jachtów w ORC, łącznie 18).

Co pięć lat, z okazji okrągłej rocznicy powstania klubu, odbywają się Regaty Rocznicowe. Są to wyścigi morskie, a trasa jest długa, żeglarze dopływają aż do Szwecji. Najbliższe takie regaty odbędą się w roku 2018.
 

Dane klubu:

Jacht Klub Morski „GRYF”

Al. Jana Pawła II 11A, 81-345 Gdynia (mapka)

Telefon i fax: (58) 620-23-61

Poczta elektroniczna: klub@jkmgryf.pl

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda