mobile

Ile mamy gdańszczanek a ilu gdańszczan? Co ich różni? Statystyki z okazji Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzny

Z okazji Dnia Kobiet, który obchodzimy 8 marca, a także następującego chwilę po nim Dnia Mężczyzny (10 marca) Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował ciekawe podsumowanie w liczbach. Ile kobiet, a ile mężczyzn mieszka w Gdańsku? Która płeć chętniej bierze ślub w młodym wieku? Kogo bardziej dotyka bezrobocie?

Gdańsk.pl/Agata Olszewska/fot.mat. Referatu Analiz i Opracowań Zbiorczych Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych
TAGI
Ile mamy gdańszczanek a ilu gdańszczan? Co ich różni? Statystyki z okazji Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzny

Podobnie jak w całej Polsce, także w Gdańsku kobiet jest więcej niż mężczyzn - jak wynika z raportu opublikowanego przez Urząd Statystyczny w Gdańsku, na 244 tys. 087 gdańszczanek przypada 220 tys. 167 mężczyzn.

Najwięcej przedstawicielek płci pięknej zamieszkałych nad Motławą jest w wieku produkcyjnym mobilnym. To kobiety w wieku 18-44 lata, które są zdolne do zmiany stanowiska, miejsca pracy lub ewentualnego przekwalifikowania się. Ich liczebność wynosi 37,1%. Dość podobnie ma się rzecz u panów w tym samym wieku, także "mobilnych", którzy stanowią aż 40%.

Jeśli chodzi o medianę wieku (wiek środkowy), która w statystyce jest parametrem wyznaczającym granicę wieku, którą połowa ludności już przekroczyła, a druga połowa jeszcze nie osiągnęła - połowa kobiet ma nie więcej (czyli nie przekroczyła) 43 lat, a mężczyzn 39,9 lata.

Kolejną najliczniejszą grupę w Gdańsku, w przypadku kobiet stanowią seniorki (wiek 60+), a w przypadku mężczyzn - osoby w wieku 45-64 lata (wiek produkcyjny niemobilny).

Co poza tym wynika z danych Urzędu Statystycznego? Urzędnicy odnotowali m.in. większą liczbę bezrobotnych wśród kobiet. Wśród zarejestrowanych w 2017 roku jako bezrobotni 6807 mieszkańców, aż 58,3% stanowią kobiety. Mężczyźni w tej grupie to zaledwie 41,7%.

Opublikowane przez Gdański Urząd Statystyczny dane dotyczą 2017 roku - to wynik tego, że nie skupia się on jedynie na informacjach dotyczących małżeństw, ale też tych dotyczących zamieszkania, pracy i stylu życia mieszkańców Gdańska i całego Pomorza. Na ich zebranie i przeanalizowanie potrzeba co najmniej kilku miesięcy.

 

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda