mobile

I ty możesz zostać Honorowym Dawcą Krwi- specjaliści walczą z mitami

Małe ukłucie i 450 ml przebadanej krwi trafia do potrzebującego. W całym kraju krew można oddać w setkach honorowych punktach krwiodawstwa. Jest ona coraz bardziej potrzebna, zwłaszcza w okresie letnim. Lista krwiodawców byłaby jednak większa, gdyby nie liczne medyczne mity wciąż funkcjonujące w społeczeństwie.

Maciej Ostrowski
TAGI
I ty możesz zostać Honorowym Dawcą Krwi- specjaliści walczą z mitami

- Krwiodawca to osoba mająca realny wpływ na życie i zdrowie innych. Oddając niewielką cząstkę samego siebie ratujemy życie ofiarom wypadków- apeluje Marta Jasiuk, koordynator ds. PR ogolnpolskiego projektu Wamiriada.

Krew możemy oddać w Regionalnych Punktach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa lub na akcjach wyjazdowych takich, jak organizowana w wielu polskich miastach Wampiriada.

Pomóc może praktycznie każda zdrowa osoba. Lekarze odradzają oddawanie krwi osobom, które przez ostatnie 3 tygodnie chorowały bądź czuły się osłabione, brały antybiotyki bądź silne leki(zwłaszcza aplikowane zastrzykami). Amatorzy tatuażu muszą czekać 3 tygodnie od ostatniego razu, gdy ozdobiły swoje ciało grafiką. Wstępne badanie pobranej krwi ma za zadanie wykluczyć krew pobraną od chorujących na schorzenia krwi bądź cierpiących na schorzenia o charakterze hormonalnym.

- Przez lata wokół oddawania krwi narosło wiele mitów. Ludzie myślą, że po zabiegu zemdleją. Na miejscu nieustannie dostępna jest pomoc lekarska. Dodatkowo możemy być pewni, że nic nam nie grozi, jeśli na samo pobranie przyjdziemy wypoczęci- uspokaja przedstawicielka prasowa Wampiridy.

Pacjenci boją się również żółtaczki i innych chorób zakaźnych. Personel punktów krwiodawstwa zapewnia, że do każdego zabiegu używany jest jednorazowy sprzęt medyczny, przestrzegane są wszystkie zasady BHP i higieny.

- Spotkałam się nawet z przeświadczeniem, że w akcjach honorowych krwiodawców nie mogą brać udziału wegetarianie. To bzdura. Wszystko jest kwestią suplementacji składników odżywczych w naszej codziennej diecie- zachęca Marta Jasiuk.

W całej Polsce ciągu ostatniego tylko na cyklicznych imprezach takich, jak Wampiriada krew oddało ponad 10 tys. osób. Oznacza to, że w całym kraju oddano ponad 5 tys. litrów krwi. Dzięki akcjom organizowanym przez cały rok szpitale mają szansę na bieżąco uzupełniać krew używaną podczas transfozji.

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko