mobile
REKLAMA

Historie potraw wielkanocnych

Główną zaletą Świąt Wielkanocnych jest to, że na stole może pojawić się praktycznie wszystko. Jednak prym w tym okresie wiodą jajka oraz biała kiełbasa. Na stole nie może zabraknąć również żurku, babki wielkanocnej czy mazurka, ale jaka jest ich historia?

Informacja prasowa
TAGI
Historie potraw wielkanocnych

Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim, upamiętniającym zmartwychwstanie Chrystusa. Jest to święto ruchome, które obchodzi się w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Poza wszystkimi obrzędami, ważną rolę odgrywają potrawy. Nieodzownym elementem tych świąt i stołu są jajka jako symbol nowego życia, kurczak- nowego początku, sól i chleb- życia i oczyszczenia. Ważną kwestią jest święcenie pokarmu w Wielką Sobotę. Przygotowane koszyczki zanosi się do kościoła. Poświęcony pokarm spożywa się na następnym dzień na śniadanie. W święconce powinny znaleźć się jaja, chleb, biała kiełbasa, sól, babka wielkanocna i cukrowy baranek. Obecnie ten zestaw jest nieco modyfikowany, niektórzy wymieniają pewne składniki bądź dodają nowe.

Najważniejsze jest niedzielne wielkanocne śniadanie, które zwykle przeradza się w obiad i jednym z jego głównych dań jest zupa (żurek lub barszcz biały). Następnie na stole pojawiają się mięsa- pasztety, rolady, schaby faszerowane czy różnego rodzaju pieczenie. Ten posiłek kończy czterdziestodniowy post, dlatego też powinien on być jak najbardziej bogaty. Po długim poście oczyszczony człowiek mógł liczyć na bogactwo dań na stole. Ważne jest, aby serwowane dania były samodzielnie przygotowane przez gospodynie, które na tą okazję wypiekały również swój chleb.

Święta Wielkiej Nocy bez babki wielkanocnej to nie święta. Jest to przysmak, który musi pojawić się koniecznie na każdym stole. Każdy ją zna i lubi, ale czy znamy jej historię? Ciasto zaczęto wypiekać pod koniec XVII wieku. Rozpowszechniło się w Europie, a szczególnie we Francji za czasów króla Stanisława Augusta Leszczyńskiego. Rady i tradycję jej przygotowywania przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Kiedyś ich wypiekanie na Święta rozpoczynało się już tuż po Niedzieli Palmowej. Babka wielkanocna jest bardzo bogatym przysmakiem. Obecnie przygotowuje się tą potrawę w różnych wersjach, począwszy od marmurkowej, poprzez cytrynowe do makowych. Najczęściej przyozdabia się je lukrem bądź posypuje cukrem pudrem. Są także zwolennicy polew czekoladowych. Wybór smakowy jest ogromny. Każdy znajdzie coś dla siebie, bo to danie jest obowiązkowym gościem każdego stołu świątecznego. Współcześnie baba nie odgrywa już jednak tak wielkiej roli jak kiedyś.

Wielkanoc nie obejdzie się bez pysznego i bajecznie przyozdobionego mazurka. Ten przysmak jest wpisany w polską tradycję, jednak najprawdopodobniej przybył on do nas z Turcji. Nazwa pochodzi od mieszkańca Mazowsza -Mazura, gdyż to ciasto było najbardziej popularne w tym właśnie rejonie. Mazurek przygotowywany na święta był nagrodą za wstrzemięźliwość od słodyczy w okresie Wielkiego Postu. Obecnie ta tradycja nie jest podtrzymywana, ale mimo to ciasto na stałe wpisało się w kanon Świąt Wielkanocnych. Tradycyjną wersją ciasta jest mazurek orzechowy, który znajduje się na liście produktów tradycyjnych województwa kujawsko-pomorskiego. Wypieka się je w przeróżnych formach. Do najpopularniejszych należą owalne i prostokątne. Spód mazurka jest z ciasta kruchego, wypełnia się go w zależności od upodobań, masą kajmakową, czekoladą, marmoladą czy kremem z orzechów włoskich. Głównym punktem przysmaku jest dekoracja. Tutaj przygotowujący może puścić wodze fantazji i przyozdobić danie jak mu się podoba. Dekoruje się je lukrem, migdałami, orzechami, rodzynkami, kandyzowanymi owocami czy kolorowymi posypkami.

Nieodłącznym elementem świąt jest Pascha Wielkanocna. To tradycyjna potrawa pochodzenia rosyjskiego. Na wschodzie Europy jest nazywana chlebem. Przygotowuje się ją w formie ściętej piramidy, co ma symbolizować grób Chrystusa. Przygotowuje się ją z mleka lub twarogu, śmietany, masła z dodatkiem żółtek, cukru, wanilii i bakalii. W niektórych regionach dodaje się również czekoladę czy marmoladę. Można ją podawać na zimno lub na gorąco.

Kolejnym obowiązkowym gościem świątecznego stołu jest tatarskie ciasto – sękacz. Jego nazwa pochodzi od ściętego drzewa. Przysmak jest najbardziej popularny na wschodzie Polski. Stał się popularny w Kraju Nadwiślańskim dzięki królowej Bony Sfory. Legenda głosi, że kazała upiec takie ciasto na wesele swojego syna. Dzięki temu jest to także obowiązkowy element przyjęcia weselnego. Ciasto składa się z jaśniejszych i ciemniejszych warstw. Jego głównym składnikiem są jajka. Często podaje się przyozdobionego czekoladą, choć sam w sobie też jest pyszny.

Do tradycji wielkanocnych ciast wpisują się także serniki. Tutaj wybór jest przeogromny. Wszystko zależy od fantazji przygotowującego. Do najpopularniejszych należą: wiedeński, z rosą, kajmakowy czy z brzoskwiniami.

Źródło fotografii: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:St%C3%B3%C5%82_wielkanocny_1.jpg

Autor: Anwar2

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda